CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Program transplantace ledvin

Program transplantace ledvin

Pacienti ve 4. stupni renálního selhání by měli ve spolupráci s ošetřujícím nefrologem zvažovat výběr metody náhrady funkce ledvin – je-li možná, je nejlepší volbou transplantace ledviny od žijícího dárce, další v pořadí by měla být transplantace od dárce zemřelého. Není-li možná ani ta, pak je třeba zvolit chronickou dialyzační metodu (hemodialýzu či peritoneální dialýzu).

Klinika nefrologie IKEM je vysoce specializovaným centrem, které se soustředí na zajištění péče a zázemí pro pacienty po transplantaci ledviny. 

Tato péče začíná okamžikem posuzování možnosti transplantace a zařazení do čekací listiny. V předtransplantační ambulanci, na základě vyšetření a doporučení ošetřujících nefrologů, komplexně posuzujeme zdravotní stav pacienta a rozhodujeme o možnosti jeho zařazení. Ne všem pacientům se selhanou funkcí ledvin může být transplantována ledvina. Záleží především na klinickém stavu a přidružených chorobách.

Při transplantaci ledviny je příjemci v celkové anestezii chirurgem umístěna ledvina do břišní dutiny a napojena na cévy a močový měchýř. Transplantace ledvin od žijících dárců mají významně lepší výsledky než transplantace od dárců zemřelých, a jsou tak nejvhodnější metodou transplantace. Provedení transplantace od žijícího dárce je možné ještě v době před zahájením dialyzační terapie. 

Dárce i příjemce ledviny jsou vždy nejprve podrobně vyšetřeni a posouzeni (jak z hlediska zdravotního stavu, tak z hlediska vzájemné shody a možnosti provedení transplantace). U transplantace od zemřelého dárce je (oproti transplantaci od žijících dárců) ledvina vystavena vyšší zátěži způsobené dobou transportu k příjemci, proto může dojít k pomalejšímu rozvoji funkce. V některých případech je nutno nemocného dočasně dále dialyzovat, než se funkce plně rozvine.

Po transplantaci ledviny jsou všichni nemocní pravidelně sledováni v naší ambulanci a eventuálně při komplikacích na lůžkovém oddělení.

Pro pacienty

  • co je třeba k vyšetření u nás
  • transplantace od žijícího dárce
  • podmínky pro dárce a příjemce
  • transplantace od zemřelého dárce
  • chronická dialýza
  • kontakty na koordinátorku

Program transplantace ledvin od žijících dárců

Program transplantace ledvin od zemřelých dárců


Pro lékaře

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít