CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Podcast

O práci anesteziologa a anesteziologických sester

Jsou nezbytnou součástí týmu při každé operaci, přesto je málokterý pacient zná – anesteziologové a anesteziologické sestry. Jejich práce není jen uspat pacienta před operací, ale starají se u lůžek o nemocné v kritickém stavu těsně po operacích a jsou těmi, které pacient po náročných výkonech vidí jako první, byť si je mnohdy nepamatuje. Jak práce specialistů z Kliniky anesteziologie a resuscitace IKEM vypadá a co vše obnáší prozradil v rámci IKEM Podcast přednosta kliniky pan doktor Milan Ročeň.

Srdeční podpory HeartMate

Přes 200 zachráněných nebo alespoň prodloužených životů - to je výsledek sedmiletého trvání programu umělých srdečních podpor HeartMate 3 v Institutu klinické a experimentální medicíny. Jiné druhy srdečních podpor se v IKEM používají už od roku 2003. Dlouhodobá srdeční podpora, tedy přístroj voperovaný přímo do srdce pacienta, umožňuje žít i pacientům, kteří jsou třeba kvůli vyššímu věku nebo prodělanému onkologickému onemocnění nevhodní jako kandidáti pro transplantaci srdce. Více v rámci IKEM Podcast prozradil prof. Ivan Netuka, přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM.

Kouření

Přirozené je nekouřit, říká přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM prof. MUDr. Věra Adámková, CSc. V Česku umírá na nemoci spojené s kouřením ročně 15 000 lidí. Tabák zabije až polovinu svých uživatelů. Už ten, kdo vykouří jednu cigaretu denně splňuje podle WHO definici kuřáka. Co kouření způsobuje, jak se ho dá zbavit a jak to pak vypadá v praxi specializované ambulance? Poslechněte si IKEM Podcast.

Dárcovství orgánů

Dárcovství orgánů je klíčové pro to, aby mohla existovat transplantační medicína. Bez spolupráce desítek lidí, ať už chirurgů, sester, koordinátorek, intenzivistů dárcovských nemocnic, ale i řidičů sanitek nebo pilotů vrtulníků, by se pacienti, kteří jsou často v ohrožení života, své záchrany nedočkali. V Česku platí takzvaný "předpokládaný souhlas" - co to znamená? Jak vypadá typický dárce a co je to "Zeď života"? Nejen o tom hovořila vedoucí Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází doc. MUDr. Eva Pokorná, CSc.

Zahájení stavby G1, G2

Jedna miliarda korun proinvestovaná za 128 týdnů. To je charakteristika nových pavilonů G1, G2 IKEM, strategické vládní investice, která se po 6 letech příprav změnila na reálný projekt. Základní kámen byl položen a nové dvě budovy plné nejmodernější techniky by se měly pacientům otevřít začátkem roku 2024. Nabídnou nové prostory pro nemocné z celé České republiky. Hostem tohoto vydání IKEM Podcast je ředitel IKEM Ing. Michal Stiborek, MBA.

Světový den sester

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 symbolicky všem sestrám, které odvážně a obětavě pomáhají už víc než rok zvládat pandemii COVID-19. Při příležitosti Světového dne sester jsme v rámci IKEM Podcast hovořili s hlavní sestrou IKEM a prezidentkou České asociace sester ČR PhDr. Martinou Šochmanovou, MBA například o tom, jak COVID změnil práci a vnímání sester a na jaké problémy ukázal.

Centrální sterilizace

Malá továrna v srdci IKEM - to je Centrální sterilizace. Bez ní by nebylo možné denně operovat nebo vyšetřovat všechny pacienty IKEM. Nepostradatelné sestry, kterým denně projdou rukama tisíce nástrojů a dalšího materiálu, musejí znát nejen základy fyziky a chemie, ale musejí umět obsluhovat nejmodernější sterilizační přístroje obrovských rozměrů. Téma podcastu IKEM je jasné – práce těch, kteří nejsou až tak vidět, ale bez kterých by se provoz v IKEM zastavil. Hostem je vrchní sestra Centrální sterilizace, paní Lenka Černá.

Vysoký cholesterol a ateroskleróza

Rostlinné tuky nebo živočišné? Kolik zeleniny denně by měl člověk sníst? A jak se chovat, abychom předešli kornatění tepen? Zvýšená hladina cholesterolu může vést k ukládání tuku do stěn cév, ke ztrátě pružnosti těchto stěn a k jejich postupnému zužování. Tento proces se nazývá ateroskleróza. To může mít za následek rozvoj vysokého krevního tlaku, vznik srdeční ischemie, jejímž nejznámějším projevem je infarkt myokardu a pokud jsou postiženy tepny zásobující mozek, může dojít i k náhle mozkové mrtvici. Jak těmto stavům předejít, to je otázka na prof. Rudolfa Poledneho z Laboratoře pro výzkum aterosklerózy IKEM, jeho odpovědi nejen vzdělají, ale i pobaví

Testování na COVID-19

Nechat se vyšťourat – slovní spojení, pod kterým si dnes každý představí to samé – podstoupení testu na COVID 19. Široká veřejnost už zná i medicínské pojmy jako testy antigenní nebo tzv. PCR metodou. Mnozí řeší jejich validitu a citlivost, a to nejen ve spojení s testy, které se nyní provádějí v průmyslu nebo teď u dětí ve školách a školkách. Co nám jednotlivé druhy testu dokáží říci a jak průkazné mohou být prozradí v rámci IKEM Podcast Mgr. Jana Ždychová, Ph.D. z Laboratoře lékařské genetiky IKEM.

Světový den monitoringu diabetu

Nebolí a snadno se podcení. A když se odhalí, je potřeba důsledně dodržovat všechna léčebná opatření. Řeč je o cukrovce, nenápadné nemoci, kterou v Česku trpí víc než milion obyvatel, nemoci, kvůli níž člověk může oslepnout, přijít o části končetin nebo i umřít. Nemoci, která ve většině případů není vyléčitelná, ale která může být velmi dobře léčitelná. Základní faktorem je správné měření hodnot glykémie v krvi a na to navázána správná léčba, správný jídelníček a také správný pohyb. U příležitosti Světového dne monitoringu diabetu je hostem IKEM Podcast vedoucí ambulancí Kliniky diabetologie pan doktor Robert Bém.

Chytré aplikace v IKEM

Chytrý mobil, chytrá aplikace, chytré spojení s lékaři. Institut klinické a experimentální medicíny vyvíjí pro své pacienty pomocníky, díky kterým je možné zabezpečeně sdílet informace o svém zdravotním stavu, výsledcích vyšetření anebo aktuálních zdravotních obtížích. Kdo je může využívat a kde je lze stáhnout? O chytrých aplikacích jsme si v rámci IKEM Podcast povídali s Ing. Petrem Raškou, vedoucím Odboru informatiky IKEM.

Vakcíny - rozdíly, vývoj a zajímavosti

Messengerová, vektorová, inaktivovaná, proteinová a nebo taky Comirnaty, Moderna, Astrazeneca, Novavax, Sinopharm, Sputnik – v poslední době slova spojovaná s očkováním proti onemocnění COVID 19. Snad nikdy se v běžné většinové populaci neřešil druh a typ vakcíny nebo místo její výroby tak, jako nyní. Snad nikdy v běžné populaci nebylo tolik dezinformací o vakcínách jako v posledních několika měsících. Tématem tohoto podcastu IKEM nebude to, která vakcína je lepší či horší, pro koho se která hodí více nebo jestli se nechat očkovat či nikoliv. Cílem následujících minut je snažit se vysvětlit, jaké jsou mezi jednotlivými vakcínami rozdíly a proč vývoj očkovacích látek trvá rozdílnou dobu. To vše vysvětluje doktor Marek Petráš, vakcinolog, přednosta Ústavu epidemiologie a biostatistiky 3. LF UK, jediný Čech zastoupený v pracovní skupině pro vakcínu COVID při evropské ECDC a také externí spolupracovník Centra experimentální medicíny IKEM.

Nedostatek dárců kostní dřeně

Registry dárců krvetvorných buněk po celém světě trpí vlivem pandemie COVID-19 výrazným nedostatkem dárců kostní dřeně. Od loňského jara se prakticky zastavily nábory dobrovolníků, kteří jsou ochotni absolvovat odběr krvetvorných buněk. Brzy by se tak mohlo stát, že pacienti, kteří svého dárce kostní dřeně nenašli v rodině, budou mít mnohem menší naději na záchranu života, protože v registrech budou potenciální dárci chybět. Český registr dárců krvetvorných buněk při IKEM v loňském roce do svých řad "hrdinů" přivítal o 2/3 méně lidí než v minulých letech. Jak se vyhledávají vhodní a shodní dárci kostní dřeně? Jaké shodné znaky musí mít? Jak je v aktuální situaci vstup do registru složitý? To vše prozradí v rámci IKEM Podcast vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Mgr. Marie Kuříková.

Jak funguje lidská imunita s prof. Iljou Střížem

Imunita po prodělaném onemocnění COVID-19 může vydržet 3 měsíce, někteří vědci dnes už mluví i o půl roce. Zkoumání lidské obranyschopnosti proti viru je předmětem studií mnoha vědců po celém světě. Jak lidská imunita funguje nejen u tohoto onemocnění - téma pro profesora Ilju Stříže, přednostu Pracoviště laboratorních metod IKEM.

O nemocích ledvin s prof. Ondřejem Viklickým

IKEM pečuje o tisíce pacientů s nemocemi ledvin. Objevit se mohou v jakémkoli období života. Problém je v tom, že onemocnění ledvin v počátečním stádiu pacient sám těžko rozpozná – nemocné ledviny totiž nebolí. Končit to ale může selháním ledvin a v lepším případě transplantací. O ledvinách hovořil v rámci IKEM Podcast přednosta Transplantcentra IKEM profesor Ondřej Viklický.

Kardiogenetika zachraňuje v IKEM celé rodiny

Podle očí lze poznat hned několik druhů vážných poškození srdce. Nevěříte? Nejen o tom jsme hovořili v IKEM Podcast s vedoucí vysoce specializovaného centra Centra dědičných kardiovaskulárních onemocnění - paní doktorkou Alicí Krebsovou z Kliniky kardiologie IKEM. Toto centrum v IKEM funguje již od roku 2014. Aktuálně sleduje a léčí již 2000 rodin, tedy více než 5000 lidí. Jde tak o největší a nejkomplexnější centrum tohoto zaměření v Česku.

Diabetes 1. typu a budoucnost transplantací Langerhansových ostrůvků

Počet diabetiků celosvětově výrazně roste. V současnosti je jich v Česku potvrzených téměř milion. Existuje několik typů diabetu, my se budeme tentokrát v IKEM Podcast věnovat diabetu 1. typu. Ten totiž vyžaduje obvykle celoživotní léčbu inzulinem a souvisí často s velmi vážnými stavy a život ohrožujícími komplikacemi. V určitých situacích je jedinou možností transplantace inzulin produkující tkáně. Doktor David Habart z Kliniky diabetologie IKEM prozradí více o počítání ostrůvků, moderních technologiích i budoucnosti léčby této nemoci.

Transplantace dělohy s doc. Jiřím Froňkem

V lednu porodila již třetí žena s transplantovanou dělohou. Holčička se narodila v 36. týdnu těhotenství a vážila 2115 gramů. Jedná se o 18. dítě matky z transplantovanou dělohou v Evropě. Ve zbytku světa pak statistiky mluví o dalších 22 dětech. O studii transplantace dělohy od žijících i zemřelých dárců hovořil v IKEM Podcast přednosta Kliniky transplantační chirurgie doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS.

Obezita a diabetes jako pandemie moderní doby

Každá 4. žena a každý 5. muž v Česku je obézní. Tloušťka ovlivňuje naše tělo a zdraví snad ve všech směrech. Jak tedy zdravě zhubnout? Pomohou moderní diety nebo zázračné přípravky? Co pro sebe můžeme udělat sami a jak nám mohou pomoci lékaři z IKEM prozradí přednosta Centra diabetologie prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

50 let IKEM s prof. Janem Pirkem

Prof. Jan Pirk vzpomíná na historii IKEM - začátky a problémy moderní medicíny v tehdejším Československu.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2021. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím