CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Centrum exp. medicíny

Centrum exp. medicíny

Úsek strategie a rozvoje

Centrum experimentální medicíny

prof. MUDr. Luděk Červenka, CSc. MBA

Přednosta

Tel.: 23605 5441
E-mail: ludek.cervenka@ikem.cz

Bc. Zdenka Fialová

Asistentka

Tel.: 23605 5440
E-mail: zdenka.fialova@ikem.cz

prof. MUDr. Mgr. Milan Jirsa, CSc.

Zástupce přednosty

Tel.: 23 605 2773, 23 605 3193, 23 605 3194, 23 605 2263
E-mail: milan.jirsa@ikem.cz

Poslání Centra experimentální medicíny (CEM)

Posláním Centra experimentální medicíny je soustředit výzkum molekulární biologie a genetiky a studium experimentálních patofyziologických a fyziologických modelů v oblasti výzkumu všech tří odborných center Institutu. Je financováno převážně z grantových prostředků, z prostředků Národních center výzkumu, institucionálních prostředků výzkumného záměru Institutu a sponzorských darů. Jednotlivé projekty jsou řešeny především kmenovými pracovníky jednotlivých laboratoří CEM a dále klinickými pracovníky v rámci spolupráce s jednotlivými odbornými centry Institutu. CEM slouží jako základna pro postgraduální studium v oblasti molekulární biologie a genetiky, fyziologie a patofyziologie. Organizuje a po administrativní stránce zajišťuje vědeckou přípravu pracovníků Institutu. 


Centrum experimentální medicíny tvoří laboratoře: 

  • Laboratoř Langerhansových ostrůvků (LLOE) 
  • Transplantační laboratoř (TLE) 
  • Laboratoř experimentální hepatologie (LHE) 
  • Izotopové servisní středisko (ISS) 
  • Laboratoř pro výzkum aterosklerózy (LVA)
  • Laboratoř experimentální hypertenze a nefrologie (LEHN)
  • Zvěřinec a operační sály laboratorních zvířat (ZVĚŘ)
  • Operační sály pro experimenty na pokusných zvířatech (OS)
  • Laboratoř molekulární a experimentální kardiologie (LMEK)
  • Laboratoř patofyziologie diabetu (LPD)
  • Laboratoř patofyziologie metabolismu (LPM)
  • Laboratoř translační a experimentální diabetologie a obezitologie (LTEDO)

Laboratoř Langerhansových ostrůvků – LLO

Laboratoř se zaměřuje na experimentální výzkum transplantačních metod pro léčbu diabetu. Výchozím modelem je izolace Langerhansových ostrůvků ze tkáně pankreatu a studium možností jejich implantace u diabetických zvířat. Hledají se rovněž možnosti přípravy obnovitelných zdrojů inzulín produkující tkáně pomocí množení beta buněk pankreatu či diferenciací kmenových buněk. Laboratoř spolupracuje s klinickou transplantační laboratoří a podílí se na testování vyvíjených metod v klinické praxi. 

Transplantační laboratoř – TLE

Transplantační laboratoř CEM je zaměřena na studium molekulární patologie a imunologie transplantovaných i nativních ledvin. Dlouhodobě se věnujeme diagnostice nejasných histopatologických nálezů štěpů transplantovaných ledvin pomocí vyšetření genové exprese v ledvinné tkáni. Zaměřujeme se také na výzkum neinvazivních biomarkerů rejekce z krve (transkripty, volná cirkulující DNA) a moči. Část výzkumu je věnována také posuzování kvality dárcovského orgánu na základě genové exprese době odběru orgánu. 

Laboratoř experimentální hepatologie – LHE

Laboratoř experimentální hepatologie se zabývá zejména studiem molekulární genetiky cholestatických nemocí jater, hyperbilirubinémie, hereditární hemochromatózy a výzkumem dědičných faktorů odpovědných za individuální vnímavost k rozvoji jaterní fibrózy různé etiologie (alkohol, hepatitida C).

Izotopové servisní středisko – ISS

Jedná se o infrastrukturní pracoviště Centra, potažmo celého IKEM, kde je zabezpečována práce s radioizotopy v experimentu a laboratorní diagnostika RIA a IRMA metodami. Pracoviště řeší výzkumné projekty zaměřené na metabolismus lipidů a lipoproteinů ve spolupráci s jinými pracovišti IKEM.

Laboratoř pro výzkum aterosklerózy – LVA

Činnost tohoto pracoviště je zaměřena především na studium cévního postižení a jeho determinant a to jednak z hlediska vlivu genetických, epigenetických, metabolických a imunologických parametrů, jednak z hlediska vlivu perivaskulární tukové tkáně a nevaskulární tukové tkáně. Většina projektů v těchto oblastech probíhá v součinnosti s klinickými pracovišti IKEM a je zaměřena na specifické skupiny osob a pacientů sledovaných v IKEM.   

Laboratoř experimentální hypertenze a nefrologie – LEHN

Výzkum v této laboratoři je zaměřen na úlohu ledvin v patofyziologie hypertenze a hypertenzního orgánového poškození. Podstatná část výzkumu je zaměřena na pochopení patofyziologie progrese chronického onemocnění ledvin a na úlohu ledvin v patofyziologii chronického srdečního selhání. Jedná se čistě o výzkumnou laboratoř, která používá k řešení výše uvedených problematik zvířecí modely (tj. modely potkanů a myší).

Zvěřinec malých a velkých pokusných zvířat – ZVĚŘ

Jedná se o infrastrukturní pracoviště Centra, potažmo celého IKEM, kde je zabezpečován chov malých laboratorních zvířat (tj. myší a potkanů) a velkých zvířat (tj. prasat a ovcí), která slouží jako modely pro výzkumné činnosti jednotlivých vědeckých skupin.

Operační sály pro experimenty na pokusných zvířatech – OS

Jedná se o infrastrukturní pracoviště Centra, potažmo celého IKEM, kde se provádějí experimentální preklinické studie na velkých zvířatech (tj. prasatech a ovcích) zaměřené na řešení různých problematik z oblasti transplantační a kardiovaskulární problematiky.

Laboratoř molekulární a experimentální kardiologie – LMEK

Hlavním posláním laboratoře je srovnávání molekulární struktury myokardu pacientů s metabolickými komplikacemi a srdečním selháním; studium patofyziologie myokardu ve vztahu k srdečnímu selhání z pohledu patofyziologie tohoto onemocnění a hledání nových možností terapie s translací do klinické péče. Výhodou laboratoře je vyšší vhled do mechanismů, možnost provedení kontrolovaného experimentu a využití podobných technik k analýze srdečního svalu jak od modelových organismů, tak od pacientů. 

Laboratoř patofyziologie diabetu – LPD

Výzkumná činnost laboratoře je zaměřena na studium patofyziologických mechanizmů metabolických poruch vedoucích k rozvoji metabolického syndromu, diabetu 2. typu a jejich orgánových komplikací. Sledovány jsou rovněž možnosti léčebného ovlivnění těchto poruch nutriční i farmakologickou intervencí. Laboratoř disponuje unikátním prediabetickým modelem hereditárně hypertriglyceridemických potkanů.

Laboratoř patofyziologie metabolismu – LPM

Náplň činnosti LPM tvoří výzkum v oblasti mechanismů podmiňujících vznik a rozvoj nepřenosných civilizačních onemocnění a možností personalizované intervence. Těžištěm práce je zkoumání střevního mikrobiomu, jeho interakce s hostitelem, úloha v udržení zdraví a rozvoji onemocnění a možnosti jeho terapeutického ovlivnění. 

Laboratoř translační a experimentální diabetologie a obezitologie – LTEDO

Zabývá se vědecko-výzkumnou činností zaměřenou na sledování patofyziologických mechanizmů inzulinové rezistence a diabetu 2. typu včetně možností léčebného ovlivnění těchto poruch nutriční a farmakologickou intervencí. Studovány jsou rovněž genetické souvislosti inzulinové rezistence a dyslipidémie.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít