CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Po operaci

JIŽ JE TO ZA VÁMI

Po výkonu budete převezeni na Resuscitační oddělení Kliniky anesteziologie - RES. Zde pobudete obvykle zbytek dne po operaci (0. poop. den) a část dne následujícího (1. poop. den). 

První hodiny strávíte spánkem, připojeni na dýchací přístroj a monitorovací systém, kterým sledujeme srdeční rytmus, frekvenci, krevní tlak a jiné důležité parametry. Postupně se budete probouzet a pravděpodobně se budete snažit komunikovat (protože budete mít např. žízeň), což Vám moc nepůjde - v tu chvíli budete mít ještě zavedenou rourku do průdušnice, kterou se snažíme odstranit co nejdříve. Předtím ovšem musíme mít jistotu, že již máte dostatek svalové síly a koordinace (což zkoušíme vypláznutím jazyka, nadzvednutím hlavy, stiskem rukou apod.), a zároveň musí být v pořádku laboratorní hodnoty (obsah kyslíku v krvi). Odstranění rourky - extubace - probíhá obvykle do 8 hodin od příjezdu z op. sálu. Během této doby Vám budeme pochopitelně automaticky tlumit bolest a infúzemi dodávat potřebné tekutiny.  

Nyní již volně dýcháte a cítíte se o mnoho lépe, ale stále Vás omezuje množství hadiček. I tyto se budeme snažit brzy odstranit, avšak některé věci se urychlit nedají. Musíte být trpěliví. Kanylku zavedenou do tepny na ruce odstraňujeme obvykle 1. poop. den, před překladem na chirurgický JIP, a není třeba se bát - nebolí to. Další na řadě budou drény - jsou 2 nebo 3, a trochu to zatáhne. Močový katétr ponecháváme do odpoledne 1. poop. dne nebo do rána 2. poop. dne. Samotné odstranění není bolestivé, jen trochu nepříjemné. Do té doby si vůbec nemusíce dělat starosti s močením, moč bude sama odtékat do sběrné nádoby. Kanyla na krku Vám zůstane několik dní - je zapotřebí pro aplikaci léků a pro odběry krve, jež jsou v prvních dnech častější a jinak byste měli rozpíchané ruce. 

Bolesti budete ovlivňovat Vy - protože již budete moci mluvit, sami si včas řeknete o injekci, a to dříve, než se stane bolest nepříjemnou či omezující. Sestřičky se Vás budou samy cíleně ptát. Léků proti bolesti (analgetik) je poté zapotřebí méně a lépe účinkují. Tento systém, kdy si pacient sám určuje množství analgetik, preferujeme z jednoduchého důvodu - každý člověk vnímá bolest jinak a dávka léků pro někoho nedostatečná, je pro jiného zbytečně vysoká a naopak. 

Velmi důležitá je dechová rehabilitace, jejíž provádění může významně ovlivnit délku i kvalitu pobytu u nás. Během operace jsou Vaše plíce po určitou dobu nahrazeny mimotělním oběhem, během zákroku jsou splasklé a místy se dočasně slepí - vznikají tzv. atelektázy. Navíc, působením umělé ventilace, anestezie aj. plíce produkují zvýšené množství hlenu a současně je oslabená funkčnost výstelky plic, která normálně hlen z plic postupně odstraňuje ven. To vše dává šanci vzniku infekce, jako je zápal plic. Úkolem dechové rehabilitace je plíce plně rozepnout a napomáhat odstranění hlenu. Kombinují se přitom určité cviky, masáž hrudníku, dýchání proti lehkému přetlaku (speciální maska na ústa a nos, nafukování míče, balónku) a inhalace. 

Postupně se začíná s mobilizací - rozpohybováním. Na RESu, vzhledem k časné poop. době a připoutání k přístrojům kabely a hadičkami, probíhá na lůžku vleže a v sedu. Po převozu na JIP - odd. A se již budete stavět a dle stavu začínáte chodit - nejprve kolem lůžka, postupně na pokoji. Jakmile toto zvládnete, začnete se procházet po chodbě - zpočátku s doprovodem sestřičky nebo rehabilitační pracovnice. Samostatné chůze byste měli být schopni 2.-3. den po operaci. 

Rány se převazují jednou denně, nejedná se o nijak zatěžující proceduru. Jizva je až na vyjímky sešitá plastickým stehem nití z materiálu, který se v ráně postupně během cca 60 dnů rozpustí a vstřebá, nečeká vás tedy, pro někoho nepříjemné, odstraňování stehů. 

Pravidelně Vám odebereme vzorky krve, v množství, které Vás nijak neohrozí, abychom mohli kontrolovat množství kyslíku v krvi, počty krvinek, funkci jater a ledvin, a spoustu dalších laboratorních hodnot. Odběry provádíme z kanyly zavedené na operačním sále, tudíž bez dalších zbytečných vpichů. 

Diabetikům je první 3 dny aplikován inzulín v trvalé infúzi dle aktuální glykémie (kterou měříme po 2 hodinách), ta bývá po operaci obvykle zvýšená a rozkolísaná. Jedná se o normální reakci organismu, trvající několik dnů až 2 týdny. Po 3 dnech je obvykle možné přejít na terapii diabetu stejnou, jako před operací. 

Pacienty závislé na hemodialýze v prvních dnech na RESu zajišťujeme vlastními přístroji, v dalším průběhu nám péči zajišťuje hemodialyzační jednotka Kliniky nefrologie IKEM. Vždy se snažíme o dodržení intervalů, na které je pacient zvyklý.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít