CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Operace

V DEN VÝKONU

Operační sál

Na operační sál budete převezeni na lehátku kolem 7:00 v případě ranního výkonu, nebo mezi 11.-12. hodinou v případě odpoledního výkonu. Před převozem dostanete ještě jednu premedikaci, obvykle injekci. 

Po převozu na operační sál se Vás ujme anesteziologická sestřička, která si ověří Vaše jméno a rodné číslo, ujistí se, že nemáte snímatelné zubní protézy (jsou již vyndané) a zeptá se vás na případné alergie. Poté budete přemístěni na oper. stůl s vyhřívanou podložkou a sestřička Vám připojí elektrody na snímání EKG, manžetu na měření krevního tlaku a čidlo na prst či na ucho, které bude sledovat množství kyslíku v krvi. 

Bude zapotřebí zavést několik kanylek. První je do žíly na ruce (je to stejné jako běžná injekce), do které vám budou později podány léky k uspání. Další slouží k přímému měření krevního tlaku při úvodu do narkózy, během operace a v časném poop. období. Zavádí se v místním umrtvení do tepny na palcové straně zápěstí, ucítíte tedy jenom malý tlak. O chvíli později Vám anesteziolog  podá léky, po nichž okamžitě usnete a nebudete cítit žádnou bolest. Abyste během operace mohli dýchat, zavádí se přes ústa do plic rourka - tou budete napojeni na dýchací přístroj. Její zavedení již samozřejmě neucítíte, stejně jako zavedení kanyly do žíly na krku nebo pod klíční kostí (tato hadička slouží k aplikaci většího množství tekutin, silnějších léků a měření některých tlaků, vede přímo k srdíčku) a současně Vám zavedeme cévku do močového měchýře sloužící k odvádění moči. 

Vlastní operace trvá v průměru 3,5-4,5 hodiny, některé složité výkony déle. Během operace se o Vás stará tým 8 lidí - operatér a 2 asistenti, anesteziolog, jedna anesteziologická a dvě chirurgické sestry a perfuzionista (ten má na starosti mimotělní oběh). Další lidé se starají o úklid a desinfekci sálů. 

Podrobnější informace o jednotlivých typech operací najdete v sekci Spektrum výkonů.


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít