CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Endarterektomie karotid

Krkavice jsou tepny velkého průsvitu vycházející téměř přímo z aorty - největší tepny v lidském těle, která rozvádí okysličenou krev do celého krevního oběhu a zabezpečuje výživu veškerých tkání. 

Jejich nezastupitelná role spočívá v tom, že vyživují tkáň mozku. S věkem však u člověka dochází k tzv. kornatění (ateroskleróze) tepen, což je ukládání látek tukového charakteru do cévní stěny, následné tvorby plátů a zákonitého zúžení průsvitu tepen. Následkem je snížení krevního průtoku a tím i dodávky živin a kyslíku do orgánů těmito zúženými tepnami zásobovanými. V případě krkavic se jedná o mozek. Pokud dojde k uzavření krkavic hrozí vznik cévní mozkové příhody. Ta se může projevit různými způsoby. Příznaky jsou slabost, ochrnutí nebo porucha citlivosti poloviny těla, rozostřené vidění, dvojité vidění, nebo jednostranná slepota, náhlá porucha řeči nebo sluchu. Všechny tyto příznaky mohou být dočasného charakteru s postupnou úpravou, nebo charakteru trvalého.

Na naší klinice provádíme současně s operacemi na srdci i operace na vnitřních krkavicích. V zúženém místě se odstraňuje vnitřní vrstva zúžené cévy – endarterium, proto operaci nazýváme endarterektomie. Výkon se provádí jako součást kombinovaného výkonu tzn. operaci na srdci spolu s operací na vnitřní krkavici (z krátkého řezu po straně krku).

Jaké vyšetření nejspolehlivěji odhalí postižení krkavic? Běžně je zcela dostačující metoda klasické ultrasonografie. Lékař je schopen popsat místo zúžení i jeho procentuální hodnotu. Při nejasnostech je pak možno doplnit CT vyšetření nebo magnetickou rezonanci.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít