CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Operační rány - jak o ně pečovat

Většina našich pacientů má provedenou tzv. sternotomii - podélné rozříznutí hrudní kosti. Tato rána se uzavírá pomocí nerezového drátu, kterým se vytvoří 8 smyček kolem hrudní kosti. V případně velmi obézních pacientů, nebo je-li kost postihnuta osteoporózou, aplikujeme kovové plátky široké 5mm, obvykle 2-3, spolu s drátěnými smyčkami. Tyto kovové stehy se neodstraňují. Sternotomická rána se hojí 2 měsíce. Během této doby je nutno vyhnout se větší fyzické námaze zatěžující hrudník a ramena (např. nošení těžších břemen, sekání, práce na zahrádce apod.).

Většina nemocných po bypassu má ránu na jedné nebo obou nohách po odběru žíly, event. na ruce po odběru vřetenní tepny. Noha po odběru žíly může několik dnů až týdnů otékat z důvodu porušení mízních cév. Takto postiženou končetinu je vhodné zabandážovat a udržovat ve zvýšené poloze (např. u televize mít podnožku), stav se sám upraví.

Pozor! Otoky nohou mohou signalizovat potíže s krevním oběhem a srdíčkem. Jsou-li oteklé obě nohy (v případě, že odběr žíly byl pouze z jedné nohy) a horší se Vám dech, zhoršuje se únava, je zapotřebí navštívit lékaře.

Mohou být přítomny hematomy - modřiny, které se samy vstřebají. Jsou-li většího rozsahu, může se aplikovat Heparoid® mast. Kůže a podkoží sešíváme vstřebatelným materiálem, který se po několika měsících rozpadne a vstřebá.

Po propuštění může několik dnů trvat menší bolest, která dobře reaguje na běžně dostupné léky jako Brufen®, Dolmina®, Paralen® apod.

Nekomplikovaně zhojené rány lze sprchovat od 6. dne po operaci, zpočátku pochopitelně opatrně a ne dlouho, koupání je vhodné až po 3-4 týdnech.

Vyskytnou-li se potíže popsané v kapitole Hojení ran, tj. zvýšená bolestivost, zarudnutí, otok rány, z rány vytéká hnis nebo krev, zvýšená teplota či horečka - je na místě co nejdříve navštívit lékaře, nejlépe přímo na naší klinice nebo na místní chirurgii (např. máte-li to k nám daleko). Pokud pojedete k nám, není zapotřebí se objednávat ani ohlašovat, stačí vzít propouštěcí zprávu a přijet.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít