CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Žlučových cest

Operace žlučových cest - Cholecystektomie

Indikacemi k výkonu jsou symptomatologická cholecystolithiáza a cholecystitida (a s tím související opakované biliární koliky) a nádorová onemocnění žlučníku a žlučovodů, viz blíže - operace jater.

V současné době je zlatým standardem laparoskopická cholecystektomie (LCHE), která je upřednostňována před klasickou cholecystektomií. Kromě miniinvazivity laparoskopie přináší výhody rychlejší zotavení pacienta po výkonu, s tím spojená kratší hospitalizace a rychlejší návrat pacienta do pracovního procesu. Po zavedení prvního portu (obvykle subumbilikálně) se vytvoří kapnoperitoneum. Zavede se optika, pomocí které se prohlédne peritoneální dutina a zavedou se další 3 porty pro trokary. Při odstranění žlučníku lze postupovat dvěmi způsoby: retrográdně (preparace od hilových struktur), ev. antegrádně (preparace od fundu k hilovým strukturám – většinou při nejasném nálezu). Cholecystektomie spočívá ve vypreparování žlučníku od dolního okraje jater a podvazu a přerušení ductus cysticus a arteria cystica (v Calotově trojúhelníku ohraničeném ductus cysticus, ductus hepaticus comunis a spodním okrajem jater). Pro přerušení arterie a duktu se používají metalické klipy.. Žlučník je z peritoneální dutiny vybaven obvykle skrze supraumbilikální port v sáčku. Zavede se drén do lůžka žlučníku. Mezi nejzávažnější komplikace laparoskopické cholecystektomie patří: poranění žlučových cest, krvácení, perforace žlučníku pooperačně, podkožní emfyzém, kýla v jizvě, ev. konverze výkonu na otevřený.


Klasická (laparotomická) cholecystektomie (CHE) 

V současnosti, kdy převládá trend upřednostnění miniinvazivních výkonů, je laparotomická cholecystektomie vyhrazena pro pacienty indikované z důvodu pokročilosti zánětlivého ev. nádorového onemocnění žlučníku, dále při nemožnosti dokončit výkon laparoskopicky. Operačním přístupem je řez v pravém podžebří ev. horní střední laparotomie. Způsob preparace žlučníku je analogický jako u laparoskopického výkonu (anterográdně nebo retrográdně). Komplikace laparotomické operace jsou stejné jako u laparoskopické.

Operace trvá většinou kolem jedné hodiny. Po operaci se začíná s časnou mobilizací a pozvolnou realimentací. První pooperační den se kontrolují jaterní testy a dle stavu se extrahuje drain. Celková doba pobytu v nemocnici je při nekomplikovaném průběhu v průměru 2-5 dní

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít