CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Transplantace dělohy

Transplantace dělohy je nejmladší orgánovou transplantací. Tento výkon představuje jedinou metodu léčby neplodnosti pro ženy s vrozeným nebo získaným chyběním dělohy, také pro ženy, které dělohu mají ale je z pohledu těhotenství nefunkční. Transplantace dělohy nebyla dosud nikde na světě zavedena do klinické praxe. Celkem bylo dosud na světě provedeno pouze 14 transplantací dělohy, jmenovitě:

1. 2000 - Saudská Arábie, 1x, od žijícího dárce, děloha byla odstraněna 99 dnů po transplantaci pro trombózu (uzávěr krevní sraženinou) cév dělohy

2. 2011 - Turecko, 1x, zemřelý dárce, dosud bez potomka

3.-11. 2012/2013 - Švédsko, 9x, z toho 2x děloha odstraněna, vše od žijících dárců, dosud jediná studie na světě, ze 7 transplantovaných žen již 5 porodilo zdravé dítě

12. 2015 – Čína (neověřeno)

13. 2016 – USA/Cleveland, 1x, zemřelý dárce, 13. den po operaci děloha odstraněna

14. 30.4.2016 ČR, IKEM Praha, 1x, žijící dárce, dosud nekomplikovaný průběh, v plánu dalších 19 transplantací

Ve všech uvedených zemích vyjma Švédska byla provedena vždy jen jedna transplantace. Ve Švédsku proběhla jediná dosavadní klinická studie, která zahrnovala více než jednu transplantaci. Studie mimo jiné prokázala, že transplantace dělohy u člověka nejen proveditelná, ale současně i úspěšná ve smyslu narození zdravého dítěte. Celkem se doposud ve Švédsku v rámci studie transplantace dělohy narodilo 5 zdravých dětí.

 

Transplantace dělohy v ČR

Od roku 2012 připravovali prof. Jiří Froněk z IKEM a MUDr. Roman Chmel z NF Motol program respektive studii transplantace dělohy. Prof. Froněk je přednostou Kliniky transplantační chirurgie IKEM, Dr. Chmel je zastupujícím přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky 2LF UK a FN Motol.

Studie IKEM + FN Motol:

Po několika letech příprav byla v roce 2015 Ministerstvem zdravotnictví ČR povolena studie transplantace dělohy. Jedná se o první studii na světě, která zahrnuje transplantace dělohy od žijících i zemřelých dárců. Celkem bude provedeno 20 transplantací, z toho 10 od žijících a 10 od zemřelých dárců. První transplantace byla provedena 30.4.2016.

Pro případné další informace nás můžete kontaktovat prostřednictvím emailu deloha@ikem.cz

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít