CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Transplantace střeva a multiviscerální

Transplantace střeva a multiviscerální

Transplantace tenkého střeva je určena pacientům s nevratným selháním střeva, kteří jsou odkázání na parenterální výživu. Selháním střeva rozumíme neschopnost střeva zajistit dostatečnou výživu, vodní a minerálový metabolismus pacienta. Nejčastější příčinou selhání střeva je jeho ztráta. Další příčinou mohou být závažné poruchy funkce. Život ohrožující komplikace parenterální výživy představují nejčastější důvod indikace k transplantaci.

Podle rozsahu postiženi je prováděna buď izolovaná transplantace tenkého střeva nebo kombinovaná transplantace tenkého střeva a jater, která jsou poškozena dlouhodobou parenterální výživou. V některých indikacích rozsáhlého postižení je prováděna transplantace multiviscerální, která zahrnuje kromě střeva a jater i žaludek a dvanáctník se slinivkou břišní.

Pacienta většinou odesílá k vyšetření lékař, který se o něj stará v nutriční ambulanci.

K vyšetření je potřeba předem odeslat dokumentaci pacienta, včetně předchozích operačních výkonů a provedených zobrazovacích vyšetření. Pokud je pacient zvažován jako vhodný kandidát transplantace tenkého střeva, jsou předem naplánována podrobná vyšetření, která se provádí za krátkodobé hospitalizace na našem oddělení.

Pro případné další informace nás můžete kontaktovat prostřednictvím emailu strevo@ikem.cz

Transplantační tým:

doc. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS
doc. Libor Janoušek, Ph.D. FEBS
MUDr. Michal Kudla, Ph.D.


Břišní operace: Tenké střevo

Nejčastější příčinou jsou operace pro Crohnovu nemoc nebo operace pro nádorová onemocnění tenkého střeva. K vyšetření v ambulanci je vhodné přinést dokumentaci týkající se základního onemocnění, včetně provedených předchozích operací. Dále je vhodné odeslat předem obrazovou dokumentaci předchozích zobrazovacích vyšetření (CT, MR, entroklýza, pasáž, atd.). U Crohnovy nemoci je vhodné i vyjádření ošetřujícího gastroenterologa o vyčerpání nechirurgických možností léčby pacienta.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít