CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Transplantace střeva a multiviscerální

Transplantace střeva a multiviscerální

Transplantace tenkého střeva je určena pacientům s nevratným selháním střeva, kteří jsou odkázání na parenterální výživu. Selháním střeva rozumíme neschopnost střeva zajistit dostatečnou výživu, vodní a minerálový metabolismus pacienta. Nejčastější příčinou selhání střeva je jeho ztráta. Další příčinou mohou být závažné poruchy funkce. Život ohrožující komplikace parenterální výživy představují nejčastější důvod indikace k transplantaci.

Podle rozsahu postiženi je prováděna buď izolovaná transplantace tenkého střeva nebo kombinovaná transplantace tenkého střeva a jater, která jsou poškozena dlouhodobou parenterální výživou. V některých indikacích rozsáhlého postižení je prováděna transplantace multiviscerální, která zahrnuje kromě střeva a jater i žaludek a dvanáctník se slinivkou břišní.

Pacienta většinou odesílá k vyšetření lékař, který se o něj stará v nutriční ambulanci.

K vyšetření je potřeba předem odeslat dokumentaci pacienta, včetně předchozích operačních výkonů a provedených zobrazovacích vyšetření. Pokud je pacient zvažován jako vhodný kandidát transplantace tenkého střeva, jsou předem naplánována podrobná vyšetření, která se provádí za krátkodobé hospitalizace na našem oddělení.

Transplantační tým:

doc. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS
MUDr. Libor Janoušek, Ph.D.
MUDr. Michal Kudla, Ph.D.


Břišní operace: Tenké střevo

Nejčastější příčinou jsou operace pro Crohnovu nemoc nebo operace pro nádorová onemocnění tenkého střeva. K vyšetření v ambulanci je vhodné přinést dokumentaci týkající se základního onemocnění, včetně provedených předchozích operací. Dále je vhodné odeslat předem obrazovou dokumentaci předchozích zobrazovacích vyšetření (CT, MR, entroklýza, pasáž, atd.). U Crohnovy nemoci je vhodné i vyjádření ošetřujícího gastroenterologa o vyčerpání nechirurgických možností léčby pacienta.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2020. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím