CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Necílené a cílené biopsie jater

Biopsie jater (odebrání vzorku tkáně k histologicko-mikroskopickému vyšetření) je jednou z nepřesnějších a nejdůležitějších vyšetřovacích metod v hepatologii. Má přísná indikační kritéria, ale také nenahraditelné výsledky.

Rozlišujeme cílenou biopsii jater (vzorek z určité části jater, nejčastěji z ložiskových lézí) - výkon prováděný pod ultrazvukovou kontrolou (zacílení jehly do ložiska ultrazvukem), a dále necílenou jaterní biopsii, kdy nezáleží, z jaké části jater vzorek pochází.

Výkon je prováděn na lůžkovém oddělení, kde je také pacient hospitalizován do následujícího dne.

Pacient musí být nalačno, nesmí užívat některé léky snižující srážlivost krve (Warfarin, Anopyrin, Aspirin, Pelentan, Clexane atd.).  

Vzorek jaterní tkáně získáme tenkou jehlou, kterou po místním umrtvení kůže a podkoží na pravém boku v mezižeberní oblasti zavedeme do jater. Jedná se rychlý výkon (1-2 min.), který je jen minimálně bolestivý (vpich jehly). Po výkonu je pacient nucen 2 hodiny ležet na pravém boku s kompresí místa vpichu, pak další 4 hodiny ležet v klidu na lůžku. Komplikace výkonu (hlavně krvácení) se vyskytují max. v 1 % prováděných výkonů a jsou dobře řešitelné.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít