CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma

Kolonoskopie

Kolonoskopie

Základní popis

 • Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek Vašeho tlustého střeva - od jeho nejspodnější části (konečníku), celý tračník, až k dolnímu konci tenkého střeva. Tohoto vyšetření se používá při diagnostice příčin nevysvětlitelných změn střevních funkcí. Také je možné ho využít k vyhledávání časných příznaků rakoviny tračníku a konečníku. Kolonoskopie lékaři umožňuje pozorovat zánětlivou tkáň, patologické výrůstky, vředy, krvácení a svalové spazmy.

Postup

 • K tomuto vyšetření se položíte na levý bok na vyšetřovací stůl. Abyste se při vyšetření cítili klidnější a pohodlně, tak Vám pravděpodobně před vyšetřením dají analgetika a slabší sedativa. Pak Vám lékař do konečníku zavede dlouhou, flexibilní a osvětlenou trubici, kterou bude postupně zavádět dál do tračníku. Tato trubice se nazývá kolonoskop - umožňuje přenášet obraz z vnitřku tračníku, a tím pečlivě vyšetřit sliznici. Také je možné kolonoskop různě ohýbat - lékař jím tak může pohybovat do všech záhybů Vašeho tračníku. Příležitostně Vás může lékař požádat, abyste trochu změnili polohu, aby mohl kolonoskop posunout. Kolonoskopem je také možné do tračníku zavést vzduch a tračník tak nafouknout, což umožňuje lékaři lepší pozorování.
    
 • Pokud lékař v tračníku zpozoruje něco neobvyklého, třeba něco jako polyp nebo zánětlivou tkáň, může pomocí drobného nástroje, který prostrčí kolonoskopem, část tkáně odebrat. Tento vzorek (biopsii) pak pošle do laboratoře k vyšetření. Pokud pacient krvácí do tračníku, lékař může přes kolonoskop protáhnout laser, tepelnou sondu, elektrickou sondu nebo injekčně aplikovat speciální léky a krvácení tak zastavit.

Komplikace

 • K možným komplikacím při kolonoskopii patří krvácení a propíchnutí tračníku. Avšak takové komplikace nejsou časté.
    
 • Kolonoskopie trvá 30 až 60 minut. Sedativa a analgetika, která Vám podají, by měla zabránit tomu, abyste během vyšetření cítili příliš potíží. Po vyšetření bude potřeba, abyste zůstali ještě jednu až dvě hodiny v ordinaci lékaře - dokud neodezní účinek sedativ.

Příprava

 • Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musí být před vyšetřením Váš tračník řádně vyprázdněný. V rámci přípravy na vyšetření tak budete možná muset jeden až tři dny před vyšetřením jíst kašovitou či jenom tekutou stravu. Aby bylo zajištěno, že bude tračník vyprázdněný, je možné, že Vám před vyšetřením naordinují projímadla nebo klyzma. Je výhodnější si zajistit někoho, kdo Vás po vyšetření odveze domů - kvůli účinku sedativ nebudete moci po vyšetření řídit. Ošetřující lékař Vám může ještě dát jiné speciální pokyny.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít