CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

24hodinová pH-metrie

Co to je pH-metrie a proč se provádí?

24-hodinová ambulantní pH-metrie je vyšetření, při kterém lékař zavádí tenkou sondu přes nos do koncové části jícnu, asi 5 cm nad přechod jícnu do žaludku. Na konci sondy je citlivé čidlo hodnotící aktuální hodnotu pH ("kyselosti") v dané oblasti. Naměřené hodnoty zpracovává přístroj, který pacient nosí při sobě po celých 24 hodin. Tímto vyšetřením lze přesně prokázat škodlivý návrat žaludečního obsahu do jícnu - tzv. refluxní chorobu jícnu. Tato choroba se nejčastěji projevuje prostým "pálením žáhy" a zánětem jícnu, ale někdy může mít poněkud netypické příznaky a vážné komplikace v jiných orgánech, kterým lze včasnou léčbou předejít. pH-metrie je tedy pro pacienta velmi přínosným vyšetřením.

Jaká je od pacienta požadována příprava?

Každý pacient musí mít již provedenou gastroskopii - endoskopické vyšetření žaludku. K vlastní pH-metrii si musí donést 2 tužkové alkalické baterie, které slouží k provozu přístroje. Pokud je to nutné, odesílající lékař jej poučí o včasném vysazení některých léků ovlivňujících produkci žaludeční šťávy.
K vyšetření pacient přichází ráno nalačno, po zavedení sondy je mu vydán přístro a poté dodržuje svůj běžný denní režim. Během vyšetření si zapisuje časy, ve kterých jedl a ležel, popř. měl obtíže. Sonda se vytahuje druhý den po příchodu do nemocnice. Získané údaje jsou počítačem zpracovány, výsledek je pacientovi sdělen do druhého dne.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít