CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Manometrie jícnu

Manometrie jícnu (JM) je specializovaná diagnostická metoda, který dokáže odhalit některé z tzv. funkčních poruch jícnu, které nelze zjistit běžnými diagnostickými postupy.

Základní funkcí jícnu je transport sousta z dutiny ústní do žaludku. Ten zajišťuje tzv. jícnová peristaltika, což je koordinovaná kontrakce jícnu nad soustem, která ho posouvá směrem dolů. V jícnu také existují dva svěrače - dolní (DJS) a horní (HJS), které jsou za normální situace uzavřené, otvírají se jen při průchodu sousta. Funkci jícnu a funkci svěračů nám nejlépe zhodnotí právě manometrie jícnu.

Princip vyšetření je jednoduchý. Nosem se do jícnu, a následně až do žaludku, zavede tenký katetr, který má ve své dolní polovině několik otvorů - ty snímají okolní tlak. Pacient je posléze uložen do vodorovné polohy a je mu stříkačkou podávána voda do úst, kterou polyká. Lékař pozoruje tlakové změny v jícnu a relaxace svěračů při průchodu tekutiny.

Vyšetření je nebolestivé, jen nepříjemné při úvodu, kdy je tenký katetr zaveden do jícnu. Pacient musí být 6 hodin lačný. Je-li pacient po úrazu nosu či po operaci nosních polypů či jiném výkonu v dutině nosní, je někdy zavedení katetru do nosu obtížné nebo až nemožné. Vyšetření trvá asi 15 min.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít