CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Archiv aktualit

5. 12. 2017

PRVNÍ MEZISTÁTNÍ TRANSPLANTAČNÍ TROJVÝMĚNA LEDVIN OD ŽIJÍCÍCH DÁRCŮ V EVROPĚ

Institut klinické a experimentální medicíny spolu s vídeňskou univerzitní nemocnicí Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien provedly první párovou troj-výměnu ledvin od žijících dárců v Evropě. Uskutečnila se během jednoho dne a propojila dva páry z Česka a jeden z Rakouska.

Detail aktuality
30. 11. 2017

PRVNÍ PACIENT S BIOKOMPATIBILNÍM UMĚLÝM SRDCEM V ČR

(PRAHA, 30. 11. 2017) Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny se na konci listopadu zapsali do dějin české kardiochirurgie – historicky první pacient v České republice dostal biokompatibilní umělé srdce, které mu zachránilo život. Unikátní operace, při které byla pacientovi odebrána pravá i levá komora srdeční a na jejich místo bylo implantováno umělé srdce, trvala přes osm hodin a spolupracoval při ní čtrnáctičlenný operační tým pod vedením přednosty Kliniky kardiovaskulární chirurgie a hlavního řešitele klinické studie doc. MUDr. Ivana Netuky, Ph.D. Česká republika je teprve třetí zemí na světě, ve které pacient toto umělé srdce dostal. Deset dní od výkonu pracuje srdeční náhrada bezchybně a zdravotní stav pacienta je dobrý.

Detail aktuality
15. 11. 2017

IKEM JAKO PRVNÍ V ČR POUŽÍVÁ NEJMENŠÍ SRDEČNÍ PUMPU NA SVĚTĚ

Nejmenší srdeční podporu na světě, Impellu CP (Cardiac Pump), poprvé v České republice použili lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Díky nové technologii bylo možné během pár minut provést rychlý katetrizační zákrok namísto složitého chirurgického výkonu. Lékaři tak prvnímu pacientovi zachránili život a měsíc po operaci se mu daří dobře.

Detail aktuality
2. 11. 2017

JEDEN DÁRCE ORGÁNŮ AŽ PRO DESET PŘÍJEMCŮ

Jedny játra až pro dva příjemce. Ledviny od jednoho dárce putují ke dvěma nemocným. Dále srdce, plíce, slinivka či Langerhansovy ostrůvky, tenké střevo, v případě ženy ještě děloha. Možnosti transplantační medicíny se v Česku neustále posouvají. Dárců orgánů je ale stále nedostatek. I proto každý rok zemře přes 60 pacientů, kteří se transplantace nedočkají. A na čekacích listinách jsou v posledních dvou letech rekordní počty nemocných.

Detail aktuality
19. 10. 2017

Sympozium Program transplantace tenkého střeva v ČR – současný stav a perspektivy

Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na sympozium „Program transplantace tenkého střeva v ČR – současný stav a perspektivy“, které se bude konat 7. prosince 2017 od 9.00 do 14.00 v Kongresovém sále IKEM. Vzhledem k omezené kapacitě sálu, prosíme o potvrzení Vaší účasti na e-mail symposium.strevo@ikem.cz. Těšíme se na Vaši účast.

Detail aktuality
20. 9. 2017

„DÍKY BYPASSU ŽIJEME, NEJEN PŘEŽÍVÁME“, VZKAZUJÍ PACIENTI IKEM

Přes 400 bypassů provedou chirurgové v Institutu klinické a experimentální medicíny každý rok. Za posledních 20 let tak zachránili či zpět do aktivního života vrátili tisíce lidí. Přes 140 z nich se teď sešlo v IKEM, aby spolu s lékaři diskutovali svůj zdravotní stav, léčbu, zlepšení svého zdravotního stavu a třeba i navrhli zlepšení péče o pacienty po tak náročném výkonu.

Detail aktuality
29. 8. 2017

10th Branislav Brano Radovančević Heart Failure Forum

Pozvánka na mezinárodní kongres s tématikou transplantace srdce a mechanických srdečních podpor "10th Branislav Brano Radovančević Heart Failure Forum" pořádaný s podporou IKEM a SOT ČLS JEP. Kongres se koná ve dnech 6.-9. 9. 2017 v kongresovém centru Prague Marriott Hotel.

Detail aktuality
29. 8. 2017

PRVNÍ KOMBINOVANÁ TRANSPLANTACE SRDCE A JATER

Srdce a játra od jednoho dárce jednomu příjemci. Historicky první kombinovanou transplantaci těchto dvou orgánů v průběhu jednoho dne provedly týmy z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Náročná operace byla nevyhnutelná. Pacienta ohrožovalo na životě nejen těžké srdeční selhání, ale i cirhóza jater. Čeští lékaři se proto nebáli překročit zdravotnické standardy, které jsou ve světě doporučené. I díky tomu zachránili pacientovi život.

Detail aktuality
29. 8. 2017

PRVNÍ KOMBINOVANÁ TRANSPLANTACE SRDCE A JATER

Srdce a játra od jednoho dárce jednomu příjemci. Historicky první kombinovanou transplantaci těchto dvou orgánů v průběhu jednoho dne provedly týmy z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Náročná operace byla nevyhnutelná. Pacienta ohrožovalo na životě nejen těžké srdeční selhání, ale i cirhóza jater. Čeští lékaři se proto nebáli překročit zdravotnické standardy, které jsou ve světě doporučené. I díky tomu zachránili pacientovi život.

Detail aktuality
2. 6. 2017

PRO ZÁJEMCE O LÉČBU DIABETU 2. TYPU – KONEC PŘIHLAŠOVÁNÍ

Děkujeme všem zájemcům o zapojení do testování nové, přelomové léčby diabetu 2. typu pomocí laseru DiaGone. Institut klinické a experimentální medicíny obdržel více než 600 přihlášek do projektu, a proto musí (z důvodu naplnění avizované kapacity max. 150 pacientů) příjem žádostí ukončit.

Detail aktuality
30. 5. 2017

INFORMACE PRO ZÁJEMCE O LÉČBU DIABETU 2. TYPU

IKEM se připravuje na testování nového, přelomového typu léčby diabetu 2. typu pomocí laseru DiaGone. V tuto chvíli se zpracovávají a vyhodnocují všechny došlé žádosti o zapojení do tohoto projektu. K určení, zda pacient splňuje kritéria k zařazení do projektu, je nutné vyplnit krátký dotazník – viz. soubor níže.

Detail aktuality
25. 5. 2017

SVĚTOVĚ UNIKÁTNÍ ZPŮSOB LÉČBY DIABETU 2. TYPU V IKEM

Žádné inzulínové injekce několikrát denně, žádné opakované měření hodnoty cukru v krvi z prstu, žádný diabetes 2. typu - to by mohla být již brzy realita pro tisíce pacientů v České republice. Institut klinické a experimentální medicíny se totiž připravuje na testování nového, přelomového typu léčby nemocných s cukrovkou. Pomocí endoskopicky - přes jícen a žaludek - zavedeného laseru oslepí za pouhých 15 minut nervové buňky na začátku tenkého střeva (ve dvanáctníku) a změní tak jeho fungování, což by mělo vést k výraznému zlepšení a u některých pacientů i k úplnému vymizení diabetu 2. typu. To vše bez nutnosti jakéhokoli chirurgického zákroku, plné anestézie a dlouhého pobytu v nemocnici.

Detail aktuality
25. 5. 2017

SVĚTOVĚ UNIKÁTNÍ ZPŮSOB LÉČBY DIABETU 2. TYPU V IKEM

Žádné inzulínové injekce několikrát denně, žádné opakované měření hodnoty cukru v krvi z prstu, žádný diabetes 2. typu - to by mohla být již brzy realita pro tisíce pacientů v České republice. Institut klinické a experimentální medicíny se totiž připravuje na testování nového, přelomového typu léčby nemocných s cukrovkou. Pomocí endoskopicky - přes jícen a žaludek - zavedeného laseru oslepí za pouhých 15 minut nervové buňky na začátku tenkého střeva (ve dvanáctníku) a změní tak jeho fungování, což by mělo vést k výraznému zlepšení a u některých pacientů i k úplnému vymizení diabetu 2. typu. To vše bez nutnosti jakéhokoli chirurgického zákroku, plné anestézie a dlouhého pobytu v nemocnici.

Detail aktuality
30. 4. 2017

IKEM JIŽ ROK TRANSPLANTUJE DĚLOHY

Již šesti ženám toužícím po vlastním dítěti transplantoval v uplynulém roce speciální operační tým pod vedením Jiřího Froňka z IKEM a Romana Chmela z FN Motol dělohu. Brzy se pod dohledem lékařů začnou připravovat na umělé oplodnění a pokud se vše podaří, tak i na první těhotenství. To vše v rámci jediné klinické studie na světě, která zahrnuje transplantace dělohy od žijících i zemřelých dárkyň.

Detail aktuality
20. 4. 2017

MUDR. ALEŠ HERMAN ZÍSKAL PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ MANAŽER ROKU 2016

Ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman Ph.D. získal v rámci 24. ročníku prestižní soutěže Manažer roku hned tři významná ocenění. Zvítězil v odvětví “Zdravotnictví“ a získal i cenu “Za inovace pro udržitelný rozvoj“, a to za dlouhodobou a soustavnou inovativní činnost s ekonomickým, sociálním i environmentálním přínosem pro všechny. Za svou usilovnou práci pro Institut klinické a experimentální medicíny se také v rámci celkových výsledků zařadil mezi TOP 10 manažerů České republiky.

Detail aktuality
5. 4. 2017

SVĚTOVÉ PRVENSTVÍ: KOMBINOVANÝ POEM A G-POEM U JEDNÉ PACIENTKY V RÁMCI JEDINÉHO ZÁKROKU

Naděje pro nemocné achalázií jícnu, kteří zároveň trpí gastroparézou - to je úplně první úspěšná kombinace metod POEM a G-POEM. V IKEM ji v rámci jednoho jediného zákroku a navíc poprvé na světě doc. Jan Martínek z Kliniky hepatogastroenterologie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny využil 3. dubna 2017. Pacientka, která měla problémy s polykáním a zároveň vyprazdňováním žaludku, již po 24 hodinách cítila výraznou změnu k lepšímu a těší se, až si bude moci naplno vychutnávat svá oblíbená jídla. Dosud lékaři obě metody využívali striktně odděleně, což ale pro pacienty znamenalo větší zátěž i menší komfort dvou anestezií.

Detail aktuality
1. 4. 2017

20. ROČNÍK PRAŽSKÉHO WORKSHOPU O KATETRIZAČNÍCH ABLACÍCH

Jaro ve světové kardiologii patří tradičnímu Pražskému workshopu o katetrizačních ablacích. Ve dnech 2.-4. dubna 2017 proběhne v české metropoli jeho jubilejní 20. ročník. Ústředním tématem diskuzí budou nové strategie katetrizační léčby fibrilace síní a komorových arytmií. Hlavním organizátorem je Klinika kardiologie IKEM za přispění Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze. V rámci této akce se uskuteční série 15 přímých přenosů z katetrizačních sálů obou pražských pracovišt a dále mezinárodní přenosy z Kardiocentra v Lipsku a z kardiologické nemocnice v Bordeaux.

Detail aktuality
31. 3. 2017

VE VĚKU 83 LET ZEMŘEL PROF. VLADIMÍR KOČANDRLE

Ve čtvrtek 30. 3. 2017 zemřel kardiovaskulární a transplantační chirurg prof. Vladimír Kočandrle, který stál sedm let v čele Institutu klinické a experimentální medicíny. „Rád bych touto cestou vyjádřil upřímnou soustrast rodině a všem pozůstalým. Pan profesor Kočandrle byl důležitou součástí IKEM, svou usilovnou prací se zasloužil o jeho nebývalý rozvoj - zásadním způsobem přispěl k zahájení a rozvoji českého programu transplantací srdce, ledvin a slinivky břišní. Byl to nejen skvělý a precizní lékař, ale také výborný manažer, učitel i člověk,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.

Detail aktuality
29. 3. 2017

Mgr. Jiří Čáp se stal Sestrou roku 2016

Sestrou roku 2016 v oblasti managementu a vzdělávání se stal Mgr. Jiří Čáp z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Transplantcentra IKEM. Ocenění v rámci 17. ročníku soutěže si převzal během slavnostního večera v pražském Hudebním divadle Karlín.

Detail aktuality
8. 3. 2017

SVĚTOVÝ DEN LEDVIN 2017: OBEZITA - TICHÝ STRAŠÁK

Špatný životní styl, obezita, diabetes, nevratné poškození ledvin... Krok za krokem stále více lidí podceňuje známé rady “jezte zdravěji, hýbejte se více a choďte na základní preventivní prohlídky“. Přitom to je často cesta, jak se vyhnout selhání ledvin, dialýze a transplantaci. Právě na téma poškození ledvin a obezity se letos snaží upozornit také již jedenáctý ročník Světového dne ledvin, který připadá na čtvrtek 9. března 2017.

Detail aktuality
14. 2. 2017

ROK 2016 V ČESKÉM REGISTRU DÁRCŮ KRVETVORNÝCH BUNĚK IKEM

140 nových dárců ve věku 35-40 let přibylo za necelé dva měsíce od zvýšení hranice pro vstup do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Tedy 140 potenciálních zachránců nemocných s poruchami krvetvorby, kterým by jinak tato možnost byla kvůli věku odepřena. Celkem loni do Registru vstoupilo 1864 nových dárců. Na tomto úspěchu se podílel také Nadační fond Kapka naděje, který se rozhodl rozšířit své aktivity v oblasti léčby zhoubných onemocnění krvetvorby. Prostřednictvím Kapky naděje se na podpoře registru podílí společnost Shell Czech Republic a.s., a to pravidelnými příspěvky, ze kterých jsou spolufinancována vstupní vyšetření nových potenciálních dárců kostní dřeně, která neproplácí zdravotní pojišťovny a Registr je musí hradit ze svých zdrojů nebo z darů sponzorů. Jen díky štědrým příspěvkům získaným v rámci této spolupráce mohlo být za posledních několik měsíců roku 2016 kompletně otestováno 648 nových dárců, tedy více než třetina všech dárců roku 2016, kteří dávají svou evidencí v Registru naději na záchranu lidského života.

Detail aktuality
7. 2. 2017

NÁHLÁ ÚMRTÍ HROZÍ I ZDÁNLIVĚ ZDRAVÝM, MLADÝM A AKTIVNÍM LIDEM

Na onemocnění srdce a cév ročně umírá v Česku 45 % nemocných. Kardiovaskulární problémy navíc ohrožují stále mladší ročníky, proto se moderní medicína snaží již dlouhou dobu definovat algoritmus péče o mladé osoby, kterým by vlivem poškození oběhového systému mohla hrozit náhlá smrt. Právě ta ohrožuje i zdánlivě zdravé, aktivní jedince, kteří často sportují a na nemoc vůbec nemyslí. Odborníci Institutu klinické a experimentální medicíny v rámci pilotního projektu financovaného částkou 500 000 korun, kterou věnovala společnost ČEZ Distribuce, testovali 100 mladých sportovců. Alarmující je, že u každého desátého odhalil vážný zdravotní problém, který může ohrozit nejen zdraví, ale může způsobit v krajním případě i smrt.

Detail aktuality
29. 1. 2017

ODVOLÁNÍ EVAKUACE IKEM

Plánovaná pondělní evakuace pacientů nebude nutná. IKEM se již v tuto chvíli vrací k plnému provozu.

Detail aktuality
27. 1. 2017

MIMOŘÁDNÁ SITUACE V IKEM

Institut klinické a experimentální medicíny postihla havárie teplovodního potrubí, která bude vyžadovat několikadenní opravu. Dodávka tepla by měla vydržet až do pondělí, kdy začne oprava prasklé části potrubí. To by si vyžádalo řízenou evakuaci pacientů a vybraného personálu do okolních nemocnic, která by měla začít v pondělí v 8:00. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v návaznosti na tyto informace svolal krizový štáb včetně ředitelů pražských nemocnic, které by měly po dobu odstávky pacienty s ošetřujícím personálem převzít. „Půjde zhruba o 100 osob, které budou muset být podle předem určeného plánu převezeny do ostatních nemocnic. Nejedná se o dramatickou situaci, v Praze jsme na to dobře připraveni, a to i v případě, kdyby nastala akutní potřeba a evakuace by musela proběhnout dříve, než v pondělí,“ řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Detail aktuality
16. 1. 2017

ROK 2016 V IKEM

Celkem 483 orgánů transplantovali v roce 2016 lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny. Je to více než 60 % všech transplantací provedených v České republice. Znovu tak dokázali, že patří k naprosté špičce ve svém oboru. IKEM se totiž díky tomuto počtu drží mezi největšími a nejvýkonnějšími transplantačními centry Evropy. Týdně zde lékaři zvládnou v průměru více než 9 zákroků, kdy pacientovi transplantují jeden nebo i více orgánů najednou. Navíc často metodami, které jsou raritní pro svou náročnost a složitost.

Detail aktuality

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít