CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma
 • Úvod
 • ROK 2016 V ČESKÉM REGISTRU DÁRCŮ KRVETVORNÝCH BUNĚK IKEM

ROK 2016 V ČESKÉM REGISTRU DÁRCŮ KRVETVORNÝCH BUNĚK IKEM

140 nových dárců ve věku 35-40 let přibylo za necelé dva měsíce od zvýšení hranice pro vstup do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Tedy 140 potenciálních zachránců nemocných s poruchami krvetvorby, kterým by jinak tato možnost byla kvůli věku odepřena. Celkem loni do Registru vstoupilo 1864 nových dárců. Na tomto úspěchu se podílel také Nadační fond Kapka naděje, který se rozhodl rozšířit své aktivity v oblasti léčby zhoubných onemocnění krvetvorby. Prostřednictvím Kapky naděje se na podpoře registru podílí společnost Shell Czech Republic a.s., a to pravidelnými příspěvky, ze kterých jsou spolufinancována vstupní vyšetření nových potenciálních dárců kostní dřeně, která neproplácí zdravotní pojišťovny a Registr je musí hradit ze svých zdrojů nebo z darů sponzorů. Jen díky štědrým příspěvkům získaným v rámci této spolupráce mohlo být za posledních několik měsíců roku 2016 kompletně otestováno 648 nových dárců, tedy více než třetina všech dárců roku 2016, kteří dávají svou evidencí v Registru naději na záchranu lidského života.

 

Tato spolupráce bude dále pokračovat také v roce 2017. „Věříme, že touto cestou pomůžeme v rozšiřování databáze registru potencionálních dárců a malou kapkou tak přispějeme k záchraně životů zejména dětských pacientů. Děkujeme tímto všem zákazníkům našeho věrnostního programu Shell ClubSmart, kteří pomáhají společně s námi.. Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM vnímáme jako velmi důvěryhodnou a potřebnou instituci, která propojuje potenciální dárce krvetvorných buněk s pacienty, kteří se v případě shody bez jejich pomoci neobejdou,“ vysvětluje Pavel Los, generální ředitel Shell Czech Republic a.s. Zákazníci věrnostního programu Shell ClubSmart získávají věrnostní body za každé natankování a další služby u čerpacích stanic Shell v České republice a na Slovensku. Nasbírané body mohou zákazníci čerpacích stanic vyměnit za slevu na palivo nebo za produkty a služby z katalogu, ve kterém nechybí také možnost darovat Shell ClubSmart body Nadačnímu fondu Kapka naděje. S tím Shell Czech Republic spolupracuje dlouhodobě od roku 2004. „Pokud se zákazníci rozhodnout věnovat své věrnostní body Kapce naděje, Shell poukáže na konto Nadačního fondu za každý darovaný bod jednu korunu. Ze získaných finančních prostředků Shell naším prostřednictvím dlouhodobě podporuje projekty v oblasti léčby zhoubných onemocnění krvetvorby,“ říká prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová.

S tím také souvisí možnost posunutí věkové hranice pro vstup potenciálních dárců z 35 na 40 let věku, ke kterému se rozhodl Registr po zralé úvaze a v souladu se zkušenostmi ze světových registrů. „V současnosti mohou do registru vstupovat zájemci v rozmezí 18-40 let. Samotný nábor a propagaci stále cílíme především na mladou generaci, ovšem chceme dát také šanci zájemcům ve zralejším věku. Právě v této skupině se najde mnoho zdravých lidí, kteří mohou zachránit lidský život a pomoci tak pacientům, jejíchž často jedinou nadějí na přežití je transplantace kostní dřeně. I nadále pak platí, že v Registru potenciální dárce zůstává aktivní pro vyhledávání až do 55 let. Veškeré věkové hranice, ať spodní nebo horní, korespondují se světovými registry,“ vysvětluje Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Že to dárci kvitují, potvrzují i ohlasy z náborových center Registru. „Zpráva z Registru o posunu horní věkové hranice pro vstup z 35 na 40 let velmi potěšila nejen nás zaměstnance transfuzní stanice VFN, ale především zájemce o vstup. V minulosti jsme bohužel museli často odmítat zájemce, především muže, kteří nesplňovali věkové omezení. Bohužel se většinou k tomuto významnému rozhodnutí dopracovali později, a byť byli zdraví a po všech stránkách vyhovovali, museli jsme je poslat domů. Teď jsme zaznamenali zvýšený zájem o registraci, což je velmi nadějné pro všechny nemocné. Myslím, že je to krok správným směrem,“ doplňuje vrchní sestra transfuzního oddělení VFN Mgr. Ilona Drdová.

Český registr dárců krvetvorných buněk v pražském IKEM navíc začátkem listopadu 2016 získal prestižní mezinárodní akreditaci od World Marrow Donor Association, která potvrzuje dobrou kvalitu práce registru. „Akreditace pokrývá celou škálu činností od vyhledávání vhodného dárce, péče o dárce během a po odběru i další související činnosti. Týká se také spolupráce s odběrovým centrem, Bankou pupečníkové krve a koordinace odběrů pro transplantační centra. Akreditace je také zárukou pro zahraniční partnery, že Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM zajistí výběr vhodného dárce a odebrání kvalitního štěpu krvetvorných buněk, a zároveň, že je toto pracoviště na úrovni těch nejlepších na světě,“ doplňuje Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

V průběhu roku pokračovala spolupráce s Českým svazem biatlonu, která vyvrcholila dvoudenním náborem potenciálních dárců přímo v místě konání světového poháru v Novém Městě na Moravě. Biatlonisté zároveň uspořádali charitativní dražbu tréninkového kola Gabriely Soukalové, která nakonec Registru vynesla více než 100 000 Kč. Kromě toho se český biatlonový tým účastnil i akcí pro dárce kostní dřeně i pacienty, společně například začátkem května vyšli na vrchol Ještědu.

Po celý rok 2016 Registr mimo jiné zajišťoval přednášky a semináře pro školy i velké společnosti. Organizoval náborové, sportovní i kulturní akce po celé České republice.

DÁRCOVSTVÍ KRVETVORNÝCH BUNĚK JE VŽDY DOBROVOLNÉ, BEZPLATNÉ A ANONYMNÍ. 

Česká republika patří mezi 15 zemí Evropy s nejvyšším počtem transplantací.

V roce 2016 Český registr dárců krvetvorných buněk zprostředkoval transplantaci kostní dřeně pro 75 českých pacientů.

Počet dárců v Českém registru dárců krvetvorných buněk IKEM:  25 631

Počet dárců ve světě: 29 361 856

Podmínky vstupu:

 • věk 18-40 let (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)
 • hmotnost více než 50 kg
 • dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti)
 • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
 • zdravotní pojištění platné v ČR
 • ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí

WWW.DARUJZIVOT.CZ

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít