CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • SVĚTOVÉ PRVENSTVÍ: KOMBINOVANÝ POEM A G-POEM U JEDNÉ PACIENTKY V RÁMCI JEDINÉHO ZÁKROKU

SVĚTOVÉ PRVENSTVÍ: KOMBINOVANÝ POEM A G-POEM U JEDNÉ PACIENTKY V RÁMCI JEDINÉHO ZÁKROKU

Naděje pro nemocné achalázií jícnu, kteří zároveň trpí gastroparézou - to je úplně první úspěšná kombinace metod POEM a G-POEM. V IKEM ji v rámci jednoho jediného zákroku a navíc poprvé na světě doc. Jan Martínek z Kliniky hepatogastroenterologie pražského Institutu  klinické a experimentální medicíny využil 3. dubna 2017. Pacientka, která měla problémy s polykáním a zároveň vyprazdňováním žaludku, již po 24 hodinách cítila výraznou změnu k lepšímu a těší se, až si bude moci naplno vychutnávat svá oblíbená jídla. Dosud lékaři obě metody využívali striktně odděleně, což ale pro pacienty znamenalo větší zátěž i menší komfort dvou anestezií.

Pětasedmdesátiletá Marie Pavlasová měla problémy s přijímáním potravy už 30 let. „Bylo to hrozné, nikomu bych nepřála takový život. Tato operace pro mě byla obrovskou nadějí na normální život. Já jsem do  teď nemohla pořádně jíst ani pít. Vše mi dělalo problém. Musela jsem vždy polykat velmi pomalu a jíst jen malá sousta a i tak to mnohdy trvalo desítky minut, než  sousto skončilo v žaludku. Pak náhodou přišli na to, že mám stejný problém i v žaludku, že jídlo přes něj neprochází a tak mi nabídli toto řešení. Už  den po zákroku jsem se mohla najíst bez toho, aby mi to dělalo problémy. Já to považuju za zázrak, jak rychle vše funguje. Je to něco, v co jsem už téměř  nevěřila. Teď jsem neskonale šťastná a těším se na každý další den, a taky to, že si konečně budu moci dát k jídlu třeba rýži, která pro mě byla do teď nemyslitelná, ale v mládí jsem ji milovala,“ popisuje pacientka, u které lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny historicky první kombinaci metod POEM a G-POEM na světě využili.

Zákrok trval celkem 74 minut. „Velkou výhodou obou metod je, že se provádějí endoskopicky - to znamená, že se k jícnu i žaludku dostáváme bez jakéhokoli řezu, jen skrze ústa. Pomocí několika malých řezů ve stěně jícnu a následně pak i ve spodní části žaludku, kde povolíme svěrač žaludku - pylorus - a tím trávicí trakt zprůchodníme. Potrava ze žaludku se může dostat jícnem a žaludkem dál do střev a nemocní tak většinou mohou přijímat potravu jako dříve. Paní Pavlasová je historicky prvním pacientem, který oba tyto zákroky podstoupil najednou. Na světě je znám jen jeden podobný zdokumentovaný případ z Indie z loňského roku, tady ale lékaři mezi zákroky čekali 4 dny. Přitom právě spojení obou zákroků do jednoho je pro pacienty mnohem méně  zatěžující - podstupují jen jednu anestézii, antibiotika se podávají jen jednou  a vše proběhne v relativně krátkém čase a i následná rekonvalescence se tak minimalizuje na pouhé hodiny a dny,“ popisuje doc. MUDr. Jan Martínek, Ph.D. z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM, který tento kombinovaný zákrok jako první na světě, prováděl.

V IKEM se nová miniinvazivní metoda léčby gastroparézy (G-POEM, neboli perorální endoskopická myotomie žaludku) provádí od roku 2015. Zatím je stále ve fázi ověřování. „G-POEM v IKEM provádíme v rámci klinického protokolu schváleného Ministerstvem zdravotnictví České republiky a Etickou komisí FTN a IKEM. Zatím máme za sebou 7 takových výkonů a výsledky jsou více než slibné. Zlepšení nastalo u šesti  pacientů. Tato metoda navazuje na velmi úspěšný program POEM, tedy perorální endoskopickou myotomii jícnu. Tato metoda, která má na rozdíl od jiných způsobů léčby minimum komplikací, pomáhá v IKEM od prosince roku 2012 pacientům s achalázií. Ti mají patologicky zúžený jícen a nemohou polykat jídlo. My jim zavedeme do jícnu endoskop, zde pod sliznicí vytvoříme tunel a poté  v tom místě přerušíme svalovinu. Tím jícen uvolníme. Za téměř pět let jsme  metodou POEM pomohli už více než 200 pacientům. Úspěšnost metody je v IKEM  i na jiných pracovištích na světě více než 90 %, což POEM řadí mezi ty nejefektivnější a nejbezpečnější,“ říká prof. MUDr. Julius Špičák, CSc., přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

IKEM je zatím jediné pracoviště v České republice, které se na obě metody POEM a G-POEM zaměřuje. „Na tomto příkladu je jasně vidět medicínský pokrok - odborníci IKEM začali s tehdy ještě experimentální metodou POEM jícnu před pěti lety a dnes je tato forma léčby achalázie považována za standardní. Věřím, že i tato novinka - miniinvazivní léčba gastroparézy a achalázie najednou v rámci jednoho zákroku bude stejně úspěšná, ostatně první výsledky dílčích metod tomu  napovídají, dle dostupných informací dokáží pomoci asi 70 % pacientů, kteří by  jinak byli odkázáni na přílišné užívání léků nebo invazivnější chirurgické zákroky. Nemocným tak nabídne méně náročnou a téměř bezbolestnou variantu léčby a také pomůže ušetřit peníze veřejného zdravotnictví - endoskopický zákrok je totiž vždy mnohem levnější, než klasický chirurgický zásah,“ uzavírá MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít