CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • „DÍKY BYPASSU ŽIJEME, NEJEN PŘEŽÍVÁME“, VZKAZUJÍ PACIENTI IKEM

„DÍKY BYPASSU ŽIJEME, NEJEN PŘEŽÍVÁME“, VZKAZUJÍ PACIENTI IKEM

Přes400 bypassů provedou chirurgové v Institutu klinické a experimentální medicínykaždý rok. Za posledních 20 let tak zachránili či zpět do aktivního životavrátili tisíce lidí. Přes 140 z nich se teď sešlo v IKEM, aby spolu s lékařidiskutovali svůj zdravotní stav, léčbu, zlepšení svého zdravotního stavu atřeba i navrhli zlepšení péče o pacienty po tak náročném výkonu.

Jsou aktivní, jezdí na dovolené, pracují, sportují. Navíc pacientům aortokoronární bypass prodlužil život i o víc než deset let. „Provozuji aktivně nordic walking a ročně  nachodím kolem 1, 400 km,“ svěřil lékařům pacient Jozef. Pan František svůj stav také komentoval pozitivně: „Daří se  mi vcelku slušně, mohu pracovat na zahrádce, jezdit na výlety s vnuky a  setkávat se s kamarády.“ Oba se v minulých dvaceti letech podrobili složitému operačnímu výkonu, který jim zachránil život. Stejně jako tatínkovi paní Zdeny, která lékařům napsala: „Po  operaci byl ale opět v plné síle. Vrátili jste mu spoustu aktivních let, kdy  mohl opět naplno žít, včetně práce kterou miloval, opět těžil dřevo v lese,  plně se staral o dům a zahradu, štípal dříví, co vytěžil... byl hodně aktivní a  v dobrém fyzickém i psychickém stavu.“

Aortokoronární bypass je chirurgický výkon, při kterém se na srdce našijí nové cévy, které tento orgán zásobují, a tím se zcela obejdou zúžené tepny. „Bypass je sice náročnější výkon než třeba  použití stentů, ale je to u chronických onemocnění nejlepší léčba. Navíc se jím  snižuje riziko, že se problém objeví znovu,“ vysvětluje prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta Kardiocentra IKEM.

Většina pacientů po opětovném zařazení do běžného života cítí velkou změnu. Většina jejich obtíží vymizí. U některých je potřeba ještě brát podpůrné léky a navštěvovat svého kardiologa. „Daří se prodlužovat dobu  dožití, v současné době u žen přes 80 let u mužů asi o 2 roky méně, ale chceme  nejenom prodloužit lidský život, ale chceme také zlepšit jeho kvalitu tak, aby  člověk mohl být i ve vyšším věku samostatný, mohl se obsloužit a užít si den  podle svých představ,“ poznamenala prof. MUDr. Věra Adámková, CSc., přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM.

Nemoci oběhového systému, tedy srdce a cév, i přes velký pokrok v léčbě jako je rozvoj farmakologie, vývoj nových operačních technik a invazivních možností, sice zlepšuje technické možnosti výkonu, zůstávají mezi nejzávažnějšími onemocněními. „Institut má jedno z nejaktivnějších  kardiocenter v republice. Mezi jeho nosné programy patří i operace  aortokoronárního bypassu, který je schopno poskytnout všem indikovaným  pacientům napříč republikou,“ uzavírá MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2019. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Intranet
Pošta
Strava
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím