CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • „DÍKY BYPASSU ŽIJEME, NEJEN PŘEŽÍVÁME“, VZKAZUJÍ PACIENTI IKEM

„DÍKY BYPASSU ŽIJEME, NEJEN PŘEŽÍVÁME“, VZKAZUJÍ PACIENTI IKEM

Přes400 bypassů provedou chirurgové v Institutu klinické a experimentální medicínykaždý rok. Za posledních 20 let tak zachránili či zpět do aktivního životavrátili tisíce lidí. Přes 140 z nich se teď sešlo v IKEM, aby spolu s lékařidiskutovali svůj zdravotní stav, léčbu, zlepšení svého zdravotního stavu atřeba i navrhli zlepšení péče o pacienty po tak náročném výkonu.

Jsou aktivní, jezdí na dovolené, pracují, sportují. Navíc pacientům aortokoronární bypass prodlužil život i o víc než deset let. „Provozuji aktivně nordic walking a ročně  nachodím kolem 1, 400 km,“ svěřil lékařům pacient Jozef. Pan František svůj stav také komentoval pozitivně: „Daří se  mi vcelku slušně, mohu pracovat na zahrádce, jezdit na výlety s vnuky a  setkávat se s kamarády.“ Oba se v minulých dvaceti letech podrobili složitému operačnímu výkonu, který jim zachránil život. Stejně jako tatínkovi paní Zdeny, která lékařům napsala: „Po  operaci byl ale opět v plné síle. Vrátili jste mu spoustu aktivních let, kdy  mohl opět naplno žít, včetně práce kterou miloval, opět těžil dřevo v lese,  plně se staral o dům a zahradu, štípal dříví, co vytěžil... byl hodně aktivní a  v dobrém fyzickém i psychickém stavu.“

Aortokoronární bypass je chirurgický výkon, při kterém se na srdce našijí nové cévy, které tento orgán zásobují, a tím se zcela obejdou zúžené tepny. „Bypass je sice náročnější výkon než třeba  použití stentů, ale je to u chronických onemocnění nejlepší léčba. Navíc se jím  snižuje riziko, že se problém objeví znovu,“ vysvětluje prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta Kardiocentra IKEM.

Většina pacientů po opětovném zařazení do běžného života cítí velkou změnu. Většina jejich obtíží vymizí. U některých je potřeba ještě brát podpůrné léky a navštěvovat svého kardiologa. „Daří se prodlužovat dobu  dožití, v současné době u žen přes 80 let u mužů asi o 2 roky méně, ale chceme  nejenom prodloužit lidský život, ale chceme také zlepšit jeho kvalitu tak, aby  člověk mohl být i ve vyšším věku samostatný, mohl se obsloužit a užít si den  podle svých představ,“ poznamenala prof. MUDr. Věra Adámková, CSc., přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM.

Nemoci oběhového systému, tedy srdce a cév, i přes velký pokrok v léčbě jako je rozvoj farmakologie, vývoj nových operačních technik a invazivních možností, sice zlepšuje technické možnosti výkonu, zůstávají mezi nejzávažnějšími onemocněními. „Institut má jedno z nejaktivnějších  kardiocenter v republice. Mezi jeho nosné programy patří i operace  aortokoronárního bypassu, který je schopno poskytnout všem indikovaným  pacientům napříč republikou,“ uzavírá MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.


Setkání pacientů - více než 20 let po kardiochirurgickém výkonu


Vážené dámy, vážení pánové,

je nám ctí a potěšením, že jste přijali naše pozvání na setkání pacientů více než 20 let po kardiochirurgickém výkonu. Vážíme si, že jste přijeli i z poměrně vzdálených míst a děkujeme Vám.

Nemoci oběhového systému, tedy srdce a cév, bohužel, i přes velký pokrok v léčbě (rozvoj farmakologie, vývoj nových operačních technik a invazivních možností) sice zlepšuje technické možnosti výkonu, zůstávají nejzávažnějšími nemocemi pro život.

Daří se prodlužovat dobu dožití, v současné době u žen přes 80 let u mužů asi o 2 roky méně, ale chceme nejenom prodloužit lidský život, ale chceme také zlepšit jeho kvalitu tak, aby člověk mohl být i ve vyšším věku samostatný, mohl se obsloužit a užít si den podle svých představ.

Kardiochirurgický výkon je vždy výkonem závažným a náročným, jak pro pacienta, tak pro zdravotnický personál. Kardiochirurgie a na ní navazující péče kardiologická sekundární prevence umožňují, abychom i my přispěli ke zlepšení zdravotního stavu našich nemocných.

Děkujeme Vám za sdílení Vašich zkušeností na našem setkání - pomohli jste tak rozšířit naše znalosti, jak dále pracovat na zlepšení naší péče.


Prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.IMG_3906.jpg IMG_3903.jpg IMG_3910.jpg IMG_3907.jpg IMG_3915.jpg IMG_3911.jpg IMG_3923.jpg IMG_3920.jpg IMG_3925.jpg IMG_3926.jpg IMG_3929.jpg IMG_3933.jpg IMG_3935.jpg IMG_3936.jpg IMG_3944.jpg IMG_3947.jpg IMG_3953.jpg IMG_3956.jpg

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít