CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Oddělení konvenční radiodiagnostiky a sonografie

Zajišťuje skiagrafická vyšetření dle indikovaných požadavků klinických i ambulantních oddělení.  

Na skiaskopické vyšetřovně provádí odborníci specializovaná vyšetření trávicí trubice a oblasti hepatopankreatobiliární. Ve spolupraci s klinikou hepatologie se podílí na endoskopických metodách kontrolovaných skiaskopicky (nejčastěji ERCP, ale i jiných, nových, speciálních metodách, které jsou monitorovány skiaskopicky - např. zavádění EndoBarrier).

Věnuje se ultrazvukové diagnostice (především abdominální, cévní ale i zobrazení dalších oblastí lidského těla). Většina vyšetření je zaměřena na diagnostiku a sledování pacientů po transplantaci životně důležitých orgánů, diabetiků, nemocných s onemocněním srdce a cév.

Rutinně je zde prováděna řada intervenčních výkonů pod kontrolou ultrazvuku - nejčastěji se jedná o biopsie štěpu ledviny, ale i biopsie dalších orgánů, punkce a drenáže patologických tekutinových kolekcí a navigace pro intervenční vaskulární i nevaskulární výkony (přímo na AG sálech).

Provádíme nejvíce vyšetření transplantovaných orgánů v republice - soubor vyšetření transplantované ledviny patří mezi největší soubory v Evropě a pravděpodobně se řadí na přední místa mezi světovými pracovišti, což je dáno velkým počtem transplantací v IKEM. 

Výrazně se rozšiřuje i soubor pacientů s transplantací jater, včetně programu transplantace jater dětským pacientům. Nově byly provedeny i multiviscerální transplantace břišních orgánů

Sonografie byla jako metoda zavedena do rutinní praxe v roce 1980, a to právě u pacientů s transplantovanou ledvinou. Nyní je nenahraditelnou metodou časného pooperačního, ale i dlouhodobého sledování pacientů po transplantaci břišních orgánů.

V rámci subkatedry nefrologie zde probíhají stáže v neinvazivní nefrologické diagnostice pro internisty a nefrology.

Pro neodkladná vyšetření zajišťuje Oddělení konvenční radiodiagnostiky a sonografie nepřetržitý 24hodinový provoz.

Skiagrafické pracoviště
© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít