CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma

Autotransfuzní jednotka (AJ)

Mezi hlavní činnosti autotransfusní jednotky (AJ) patří separace krevních destiček (trombocytů) a plazmy od dobrovolných dárců a poskytování těchto transfuzních přípravků klinickým pracovištím - zejména pro zajištění náročného transplantačního programu IKEM, ale i pro jiná (i externí) oddělení. Dále odebíráme autotransfuze před plánovanými operacemi.

U indikovaných pacientů provádíme léčebné výkony (depleční erytracytaferézy, imunoadsorpce, separace MNC, apod.).

Zajišťujeme chod Tkáňového zařízení IKEM dle rozsahu Povolení činnosti SÚKL.

Všechny činnosti AJ jsou každé dva roky auditovány SÚKL.

Lokalizace pracoviště: budova G, 2. patro (vlevo od hlavního vchodu hned za lékárnou)

Provozní doba: 7:30 – 15:00
Ostatní telefonní čísla: 23 605 5406
E-mail: autotrans@ikem.cz


Autotransfuzní  jednotka IKEM hledá nové dárce krevních destiček a plazmy! Na dárcovství krevních destiček a plazmy, stejně jako na dárcovství krve, závisí životy druhých! Dárců krevních destiček a plazmy není nikdy dost, staňte se i Vy dobrovolným dárcem krevních destiček a plazmy!

Proč hledáme nové dárce krevních destiček a plazmy?

 • Trombocytární (destičkový) koncentrát a plazma se získávají od dobrovolných dárců. Podobně jako se daruje krev, lze darovat pouze určité složky krve, např. krevní destičky a plazmu.
 • Trombocytární koncentrát se podává lidem, kteří mají vlastních destiček málo. Většinou jsou to lidé v celkově těžkém zdravotním stavu. Krevní destičky mají v organismu více funkcí, tou hlavní je podíl na zástavě krvácení.
 • Také plazma se dodává pacientům při život ohrožujících stavech, zvláště při poruchách jater a transplantacích. Plazma tvoří tekutou součást krve, je prostředím pro krevní buňky a současně obsahuje řadu pro organismus důležitých látek (především bílkovin a také látek ovlivňujících krevní srážení).

Kdo může být  dárcem krevních destiček a plazmy?

 • Dárcem se může stát každý zdravý člověk ve věku 19 - 55 let.

Jaké zdravotní okolnosti vylučují dárcovství krevních destiček a plazmy?

 • infekční onemocnění
 • závažné choroby (např. angina pectoris, poruchy srdečního rytmu, vysoký krevní tlak, choroby cév, cukrovka, choroby jater a slinivky břišní, tuberkulóza, brucelóza, tularémie, toxoplazmóza, listerióza, systémové a revmatické choroby, a další)
 • drogová závislost
 • promiskuita (časté střídání sexuálních partnerů)
 • žloutenka typu B nebo C (i v minulosti)
 • těhotenství a kojení
 • menstruace (v celém jejím průběhu a 3 dny po skončení)

Hormonální antikoncepce nebrání dárcovství, u dalších léků je potřebná domluva s lékařem. Po očkování je třeba dodržet časový odstup, jehož délka závisí na typu očkovací látky. Časový odstup je nutný i po běžném onemocnění nebo operačním zákroku.

Jak se stát dárcem  krevních destiček a plazmy?
Každý všední den ráno mezi 7:30 a 8:30 vyšetřujeme nové dárce.
V den odběru doporučujeme lehkou, netučnou snídani. S sebou si vezměte občanský průkaz a kartičku pojištěnce. K prostudování dostanete Poučení dárce krve a poté vyplníte Dotazník dárce krve. Absolvujete pohovor s lékařem, případně vám budou zodpovězeny Vaše dotazy.
Sestra zhodnotí stav Vašich žil na předloktí a odebere Vám krev na vyšetření. Budou-li vyšetření v pořádku, budete zařazeni do registru dárců. O zařazení či případném nevyhovujícím výsledku budete telefonicky vyrozuměni.

Jak se provádí a  jak dlouho trvá odběr krevních destiček a plazmy?
Odběr krevních destiček a plazmy se provádí na speciálním přístroji, separátoru. Metoda se nazývá aferéza.
Centrifugací v separátoru dochází k oddělení jednotlivých složek krve, z nichž část je použita k výrobě transfuzního přípravku. Zbytek se vrací dárci.
Separace je tedy náročnější na čas, než klasický odběr krve, trvá 1-2 hodiny.

Jak často je možno  dávat krevní destičky a plazmu?
Krevní destičky i plazmu je možno darovat 1 x měsíčně, výjimečně častěji dle potřeby a uvážení lékaře. U zdravého člověka se destičky i plazma velmi rychle doplní.

Je možné současně  dávat plnou krev?
Dárce krevních destiček a plazmy může být současně i dárcem plné krve. Minimální odstup mezi odběrem plné krve a odběrem krevních destiček nebo plazmy je 1 měsíc, mezi odběrem destiček a krve (plazmy) je 48 hod., vždy je nutné o posledním odběru informovat vyšetřujícího lékaře.

Jak se připravit  před odběrem krevních destiček a plazmy?
Zásoby trombocytárního koncentrátu se nedají vytvářet příliš dopředu, protože krevní destičky mohou být použity pouze několik dní.
Budete tedy k odběru cíleně vyzváni, a to obvykle telefonicky. Před odběrem je dobré se najíst a dostatečně napít, vhodná nejsou tučná jídla a alkoholické nápoje. Protože stav pacienta bývá vážný, jsme vděčni, když se k odběru dostavíte co nejdříve po naší výzvě.MUDr. Libuše Pagáčová

Vedoucí Autotransfúzní jednotky

Tel.: 23 605 3111, 23 605 5109
E-mail: libuse.pagacova@ikem.cz

Šárka Geriová

Staniční sestra AJ

Tel.: 23 605 5240, 23 605 5239
E-mail: sarka.geriova@ikem.cz

MUDr. Kateřina Nečasová

Lékař

Tel.: 23 605 5241
E-mail: katerina.necasova@ikem.cz

MUDr. Jana Válkyová

Lékař

Tel.: 5240
E-mail: jana.valkyova@ikem.cz

MUDr. Jarmila Hrubá

Lékař

Tel.: 5240
E-mail: jarmila.hruba@ikem.cz

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2017. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Intranet
Pošta
Strava
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím