CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Příjemci

Jeden dárce orgánů může pomoci až devíti, v případě žen až deseti těžce nemocným pacientům. V České republice se stejně jako ve světě nejčastěji transplantují  ledviny, dále pak játra, srdce, slinivka, plíce, tenké střevo a v rámci klinické studie i děloha.

Pacienti s postiženými orgány jsou vedeni v čekací listině, dokud se nenajde vhodný dárce, který odpovídá nejen medicínským kritériím, jakými jsou krevní skupina, laboratorní výsledky, ale také na naléhavosti transplantace, váhovém a velikostním poměru mezi dárcem a příjemcem. Čekací doba výrazně závisí na tom, zda se najde dárce či nikoliv. U zemřelých dárců se tato doba počítá od několika dnů až po několik let.

Transplantace se provádí ve specializovaných transplantačních centrech. Těch je v republice několik, ne všechny ovšem provádějí všechny druhy transplantací pro všechny věkové skupiny. Jako jediný v republice všechny výše uvedené orgány kromě plic transplantuje pouze pražský Institut klinické a experimentální medicíny. Plíce dospělým, ledviny a srdce pro děti má na starosti Fakultní nemocnice Motol. Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie se orientuje na transplantace srdce, jater a ledvin. Ostatní centra v Plzni, Olomouci, Ostravě a Hradci Králové transplantují výhradně ledviny.

Podle zákona není možné rodině či blízkým dárce sdělit podrobnosti o příjemcích transplantovaných orgánů. Je ale možné poskytnout informace o transplantovaných orgánech: jaké byly odebrány, zda byly dány ženě či muži a jak se příjemcům daří.


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít