CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Otázky a odpovědiPři organizaci odběru orgánů a přes naše internetové stránky jsme od Vás obdrželi mnoho dotazů. Vybrali jsme nejvíce pokládané otázky a zde na ně můžete nalézt odpovědi. Pokud jste nenašli odpověď na Váš dotaz, vyplňte tento formulář a my Vám co nejdříve zašleme odpověď.

K dotazu k novému občanskému zákoníku a předpokládanému souhlasu s odběrem orgánů po smrti?
Vyjádření právníků:
Nový občanský zákoník neznamená pro transplantační program žádnou zásadní změnu. Transplantační zákon představuje speciální úpravu jak k občanskému zákoníku , tak i k zákonu o zdravotních službách. Nadále zůstávají povinné pitvy u zemřelých dárců orgánů (povinnost daná v transplantačním zákoně). Pro transplantace od zemřelých dárců platí nadále předpokládaný souhlas s odběrem.

Existuje věková hranice pro dárce orgánů?
Neexistuje. V současné době nemáme stanovenu dolní ani horní věkovou hranici pro dárce. U dárců vyššího věku požadujeme některá další doplňující vyšetření k posouzení funkce orgánů, například vyšetření kreatininové clearance, očního pozadí, koronarografie v případě potenciálního dárce srdce.

Je nutné, aby smrt mozku diagnostikoval neurolog? 
Specializovaná způsobilost lékařů zjišťujících klinické známky smrti mozku: alespoň jeden z lékařů zjišťujících smrt možného dárce prokázáním nevratné ztráty funkce celého mozku včetně mozkového kmene musí mít specializovanou způsobilost nejméně v jednom z oborů, kterým je anesteziologie a intenzivní medicína, neurologie nebo neurochirurgie.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít