CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • ZÁCHRANA ŽIVOTA METODOU ALPPS

ZÁCHRANA ŽIVOTA METODOU ALPPS

ZÁCHRANA ŽIVOTA METODOU ALPPS:

OPERACE HISTORICKY NEJMENŠÍHO DÍTĚTE S NÁDOREM JATER 

Historicky nejmenší dítě na světe1 podstoupilo v květnu  v Institutu klinické a experimentální medicíny unikátní a náročný výkon  v podobě odstranění nádoru jater metodou ALPPS (Associating Liver  Partition and Portal vein Ligation for Staged hepatectomy). V té době  devítiměsíčnímu Honzíkovi lékaři IKEM ve spolupráci s FN Motol provedli  tento typ jaterní resekce během dvou složitých operací.  Při první mu uzavřeli žilní zásobení postižené poloviny jater a orgán rozdělili,  po několika dnech pak při druhé operaci odstranili samotný nádor. 

Honzíkovi bylo pouhých 5 měsíců, když se jeho rodiče dozvěděli, že trpí hepatoblastomem – velmi agresivním nádorem jater, kterým v Česku ročně onemocní průměrně 4 děti. „Bylo  to hrozné. Najednou se nám převrátil život úplně naruby. Bylo strašné slyšet,  že se musí rychle něco stát, nebo o Honzíka přijdeme,“ popisuje první okamžiky Honzíkova matka Renáta.

Následovala řada vyšetření, ultrazvuků, magnetické rezonance a biopsie. „Po  potvrzení histologie hepatoblastomu byla urychleně zahájena léčba  (chemoterapie) dle mezinárodního léčebného protokolu s cílem zastavit růst  nádoru a zmenšit jeho velikost, aby následná operace byla snažší a bylo  zachováno co nejvíc tkáně zdravých jater. Honzíkův nádor ale nereagoval na  léčbu tak, jak bylo potřeba a standardní chirurgické odstranění nebylo možné.  Pokud nelze hepatoblastom radikálně chirurgicky odstranit, je to pro pacienta  fatální. Proto jsme se obrátili na IKEM s návrhem zařazení pacienta do  transplantačního programu. A ve spolupráci s FN Motol byl Honzík přeložen do  Prahy,“ říká MUDr. Viera Bajčiová, CSc. z Kliniky dětské onkologie FN Brno. „Hepatoblastom se  diagnostikuje nejčastěji u dětí v prvních 3 letech života. Léčba nádorů  jater začíná u dětí předoperační chemoterapií, která ve většině případů  významně zmenší nádor. Po vstupní chemoterapii následuje úplná chirurgická  resekce nádoru, která poskytuje jedinou realistickou šanci na dlouhodobé  přežití dětí s hepatoblastomem. S uvedeným léčebným postupem dokážeme  ve FN Motol uspět u 85 % dětí s tímto typem nádoru. Pokud není ve výjimečných  případech úplná resekce možná, je třeba zvážit možnost transplantace jater. A  to byl právě případ Honzíka, u kterého rozsah postižení jater neumožňoval  bezpečnou klasickou operaci, vysvětluje přednosta Kliniky dětské chirurgie FN Motol prof. MUDr. Michal Rygl, PhD.

Nakonec se Honzík dostal do IKEM, kde byl vyšetřen a kde přednosta Kliniky transplantační chirurgie doc. MUDr. Jiří Froněk, PhD. navrhl pro dítě nestandardní možnost operace metodou ALPPS. Honzík byl zařazen na čekací listinu k transplantaci jater, ale chirurgové se nejdříve pokusili část jeho jater zachránit. Doc. Froněk tedy provedl resekci, která se skládá ze dvou dílčích operací s odstupem několika dnů. „Při první operaci, která trvala téměř 5 hodin, se nám  podařilo uzavřít žilní zásobení postižené poloviny jater a orgán rozdělit tak,  že postižená část mohla částečně odumřít a ta zdravá naopak zesílit a  zregenerovat během následujících dnů natolik, že převzala kompletně funkci  celých jater. Při druhé operaci o 7 dnů později jsme pak odebrali tu část  zasaženou nádorem,“ popisuje přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, PhD. V IKEM tento postup lékaři využili v 15 případech, nikdy ale u takto malého dítěte. „Honzík je  nejmladší a nejmenší pacient na světě, kterému metoda ALPPS zachránila život.  Dle světového registru byly takto operovány předtím jen 3 děti, jednomu byl  v té době 1 rok a dvěma 3 roky,“ doplňuje doc. MUDr. Jiří Froněk, PhD.

Po náročné rekonvalescenci a dalších 2 cyklech zajišťovací chemoterapie dostal Honzík a jeho rodina k jeho prvním narozeninám na konci srpna ten nejkrásnější dárek – veškerá vyšetření ukázala, že je v pořádku a játra fungují, jak mají. „Tento výjimečný a složitý zákrok opět ukázal,  jak jde medicína kupředu. Jsem rád, že se nám v tomto případě povedl malý  zázrak a naši odborníci dokázali pomoci i tam, kde jiní už nevidí cestu. Je úžasné,  že když se spojí přední česká pracoviště, můžeme posunout hranice a dát naději  na život i takto malým a komplikovaným pacientům,“ uzavírá ředitel IKEM Ing. Michal Stiborek, MBA.



OPERACE HISTORICKY NEJMENŠÍHO DÍTĚTE S NÁDOREM JATER

IKEM (2).jpg IKEM (1).jpg IKEM (4).jpg IKEM (6).jpg IKEM (8).jpg IKEM (7).jpg IKEM (9).jpg IKEM (11).jpg IKEM (10).jpg IKEM (12).jpg

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít