CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Pražský deník/ Zbavit srdce arytmie? Jde to i přes internet

Pražský deník/ Zbavit srdce arytmie? Jde to i přes internet

Praha – Mohl by to být lékařský výkon stejný jako kterýkoliv z loňských 340 robotických zákroků odstraňujících srdeční arytmii v Česku. Ale není. V tomto případě totiž doktor, který systém ovládá, sedí v úplně jiné nemocnici než pacient. Jde o vůbec první takový zákrok u nás a na celém světě jich zatím bylo provedeno pouze několik. 

V pražském IKEMu minulé pondělí "opravil" srdce pacienta s arytmií, který ležel na sále nemocnice Na Homolce, italský specialista Carlo Pappone. Homolka je zároveň jediné místo u nás, kde lze operaci přes internet provést pouze zde je totiž sál s magnetickou navigací, který to umožňuje. "Cílem bylo demonstrovat možnosti, které přináší nové technologie a které se během několika let mohou vyvinout v zcela nové formy provádění určitých výkonů," říká Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie IKEM. "Tento způsob provedení výkonu může umožnit efektivněji využívat lidské zdroje i technologie ve prospěch pacientů. Může být v budoucnu využíván i pro výuku nebo konzultaci na dálku," popisuje nové možnosti Carlo Pappone. 

Neposlušná místa spálí 

Většina srdečních arytmií se dnes dá odstranit katetrizační ablací bez operace. Jde o metodu, která umožňuje trvalé zničení srdeční tkáně vyvolávající poruchu rytmu. Do srdce se zavede z třísla tenká, řiditelná trubička, takzvaný katétr, kterým se provádí ošetření – obvykle "spálením" pomocí radiofrekvenčního proudu. Podle typu arytmie se zničí buď jedno místo vzniku, nebo se vytvoří celé linie "spálenin". V případě složitých arytmií jako je fibrilace síní, kterou trpí až dvě procenta lidí, je potřeba takových linií provést celou řadu. "Jedná se o obtížný výkon, s nímž může mít problémy i zkušený operatér," podotýká Josef Kautzner. 

Proč se robot hodí právě pro tento typ zákroků? "Navigace katétru pomocí joysticku zajišťuje i větší standardizaci výkonu. Platí to pro nejsložitější výkony, a proto jsou v současnosti tyto systémy používány pouze v centrech s největšími zkušenostmi a objemem pacientů. Cena spotřebního materiálu na jednotlivé výkony není významně odlišná od jiných metod, které se běžně používají a které jsou založeny na ručním ovládání katétru," dodává Josef Kauztner…

Plné znění článku: Pražský deník 17. 3. 2011, autor M. Koubová

Vyšlo také v: Českobudějovický deník; Jindřichohradecký deník; Písecký deník; Českokrumlovský deník; Prachatický deník; Strakonický deník; Táborský deník; Benešovský deník; Nymburský deník; Boleslavský deník; Mělnický deník; Kutnohorský deník; Kolínský deník; Rakovnický deník; Berounský deník; Kladenský deník; Příbramský deník; Hradecký deník; Chrudimský deník; Jičínský deník; Náchodský deník; Orlický deník; Pardubický deník; Rychnovský deník; Svitavský deník; Krkonošský deník; Brněnský deník; Blanenský deník; Břeclavský deník; Hodonínský deník; Vyškovský deník; Znojemský deník; Plzeňský deník; Plzeňský deník jih; Chebský deník; Domažlický deník; Klatovský deník; Rokycanský deník; Sokolovský deník; Tachovský deník; Karlovarský deník; Českolipský deník; Děčínský deník; Chomutovský deník; Liberecký deník; Jablonecký deník; Litoměřický deník; Mostecký deník; Teplický deník; Ústecký deník; Žatecký a lounský deník; Opavský a Hlučínský deník; Bruntálský a Krnovský deník; Frýdecko-Místecký a Třinecký deník; Havířovský deník; Karvinský deník; Novojičínský deník; Moravskoslezský deník; Kroměřížský deník; Šumperský a Jesenický deník; Prostějovský deník; Slovácký deník; Přerovský deník; Valašský deník; Olomoucký deník; Zlínský deník

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít