CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma
 • Úvod
 • OČKOVÁNÍ A KORONAVIRUS

OČKOVÁNÍ A KORONAVIRUS

ODPOVĚDI NA ČASTÉ OTÁZKY PACIENTŮ IKEM

Parkování a omezení spojená s dostavbou IKEM24. 3. byla spuštěna možnost objednávání CHRONICKY NEMOCNÝCH PACIENTŮ k očkování přes státní Centrální rezervační systém (registrace.mzcr.cz). IKEM rozeslal svým klientům dle vládních kritérií jednorázový osmimístný nepřenosný kód, kterým se k očkování lze registrovat.

Vzhledem k objemu očkovací látky dodávané do IKEM, kapacitě očkovacího centra a množství již dříve registrovaných klientů, doporučujeme všem našim pacientům, aby k očkování využívali očkovací centra v místě jejich bydliště.

Osmimístný Kód poskytnutý IKEM platí pro registraci do očkovacích míst po celé České republice, není tedy nutné cestovat k podání vakcíny přes celou republiku až do IKEM. 

V tuto chvíli byly kódy doručeny pouze osobám ze skupiny „chroničtí  pacienti – vyšší priorita“ definované Ministerstvem zdravotnictví (Diagnózy a zdravotní stavy_prioritní očkování.pdf). Pacienti nespadající do této skupiny budou kontaktováni později v souladu s pokynem od MZ ČR.


Odklad očkování proti COVID-19 po prodělaném onemocnění

S odkazem na společné stanovisko odborných společností (viz příloha č. 1) doporučujeme řídit se následujícím postupem:

 • Prodělané onemocnění COVID-19 není kontraindikací očkování. Očkovat se mohou také osoby, které toto onemocnění prodělaly, a to obvykle za 3 měsíce po onemocnění. V případě vysoce exponovaných osob k nákaze COVID-19 je možné očkování zahájit i dříve.
 • Očkování by mělo být odloženo:
  • o 3 měsíce po aplikaci monoklonálních protilátek proti SARS-CoV-2 nebo rekonvalescentní plazmy. Důvodem odložení očkování je zabránění možné interference léčby protilátkami s imunitní odpovědí vyvolanou vakcínou,
  • osobám, které onemocněly covid-19  po aplikaci první dávky. Těmto osobám se doporučuje odložit podání druhé dávky 3 měsíce po odeznění příznaků nebo ukončení izolace,
  • u osob v karanténě z důvodu kontaktu s jedincem infikovaným SARS-CoV 2. Očkování lze zahájit bezprostředně po ukončení karantény.

V případě, že potřebujete změnit termín očkování, kontaktujte Očkovací  centrum IKEM - ockovani@ikem.czmobil (v pracovní dny 8:30 – 15:00) 722 969 758


Očkování proti onemocnění COVID-19 u nemocných po transplantaci orgánů

V IKEM začínáme očkovat nemocné po transplantaci orgánů a nemocné v čekacích listinách v aktivním pořadí k transplantaci. Vzhledem ke kapacitě Očkovacího centra IKEM daným dodávkami vakcín začínáme očkovat podle věku s tím, že očkování bude nejdříve nabízeno nejstarším nemocným (v tuto chvíli v kategorii 70+), kteří jsou také nejvíce ohroženi závažným průběhem onemocnění COVID-19. Pacienti po transplantaci orgánů, kteří jsou sledováni v IKEM, budou k očkování zváni výhradně prostřednictvím SMS a e-mailů a budou se sami objednávat v rezervačním systému. Všechny nutné informace pro rezervaci termínu očkování v IKEM budou sděleny v SMS a e-mailu. 

Nemocní po transplantaci orgánů mají horší průběh infekce způsobené SARS-CoV-2 ve srovnání s ostatními skupinami, a to kvůli dalším přítomným onemocněním a imunosupresi. Výhody očkování jasně převažují nad jakýmikoli teoretickými riziky, zejména v zemích s vysokou mírou přenosu SARS-CoV-2 jakými je Česká republika. Pokud nejsou přítomny akutní zdravotní komplikace, které by očkování znemožnily, doporučujeme, aby nemocní po transplantaci orgánu dostali kteroukoli ze schválených vakcín.

Může se stát, podobně jako v případě očkování proti sezónní chřipce, že nemocní s imunosupresí mohou onemocnět i po očkování. V tomto případě je průběh COVID-19 mírný, což ukazuje, že vakcíny jsou také účinné při prevenci závažných forem onemocnění, které jsou u transplantovaných nemocných časté.  Očkovací centrum IKEM


Objednávka přes Centrální registrační systém


2. díl - Otázky a odpovědi - očkování proti COVID-19


1. díl - Transplantovaní pacienti a očkování proti COVID-19


2. díl - Očkování kardiologických pacientů


1. díl - Očkování kardiologických pacientů
© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2021. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím