CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • OČKOVÁNÍ A KORONAVIRUS

OČKOVÁNÍ A KORONAVIRUS

ODPOVĚDI NA ČASTÉ OTÁZKY PACIENTŮ IKEM


Parkování a omezení spojená s dostavbou IKEM


Očkování proti onemocnění COVID-19 u nemocných po transplantaci orgánů

V IKEM začínáme očkovat nemocné po transplantaci orgánů a nemocné v čekacích listinách v aktivním pořadí k transplantaci. Vzhledem ke kapacitě Očkovacího centra IKEM daným dodávkami vakcín začínáme očkovat podle věku s tím, že očkování bude nejdříve nabízeno nejstarším nemocným (v tuto chvíli v kategorii 70+), kteří jsou také nejvíce ohroženi závažným průběhem onemocnění COVID-19. Pacienti po transplantaci orgánů, kteří jsou sledováni v IKEM, budou k očkování zváni výhradně prostřednictvím SMS a e-mailů a budou se sami objednávat v rezervačním systému. Všechny nutné informace pro rezervaci termínu očkování v IKEM budou sděleny v SMS a e-mailu. 

Nemocní po transplantaci orgánů mají horší průběh infekce způsobené SARS-CoV-2 ve srovnání s ostatními skupinami, a to kvůli dalším přítomným onemocněním a imunosupresi. Výhody očkování jasně převažují nad jakýmikoli teoretickými riziky, zejména v zemích s vysokou mírou přenosu SARS-CoV-2 jakými je Česká republika. Pokud nejsou přítomny akutní zdravotní komplikace, které by očkování znemožnily, doporučujeme, aby nemocní po transplantaci orgánu dostali kteroukoli ze schválených vakcín.

Může se stát, podobně jako v případě očkování proti sezónní chřipce, že nemocní s imunosupresí mohou onemocnět i po očkování. V tomto případě je průběh COVID-19 mírný, což ukazuje, že vakcíny jsou také účinné při prevenci závažných forem onemocnění, které jsou u transplantovaných nemocných časté.  

Očkování je doporučeno i u pacientů, kteří již onemocnění COVID-19 klinicky prodělali nebo kteří mají přítomné protilátky, protože jsou nadále ve vyšším riziku nové infekce kvůli podávané imunosupresi a to s následujícím odstupem:

nejméně 7 dní po ukončení izolace při bezpříznakového průběhu;

nejméně 14 dní po ukončení izolace při  průběhu s příznaky onemocnění.

I po úspěšném očkování musí příjemci transplantovaných orgánů a jejich blízké kontakty i nadále dodržovat všechna vládní doporučení ke snížení rizika infekce.










© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2021. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím