CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Odvykání kouření v lékárně

Kouření tabákových výrobků je (bohužel) celospolečensky přijímaná závislost. Tato závislost je ročně v České republice příčinou úmrtí u přibližně 18 000 lidí.

Rizika kouření

Kouření způsobuje závažná zdravotní rizika nejen kuřákovi samotnému, ale i jeho okolí. V tomto případě hovoříme o tzv. pasivním kouření. Nejedná se pouze o riziko vzniku rakoviny plic a dalších onkologických onemocnění (např. nádorů močového měchýře, hrtanu, jícnu, tlustého střeva, děložního čípku, dělohy, vaječníků atd.). U kuřáků je také výrazně častější výskyt srdečně-cévních a respiračních (s dýcháním souvisejících) onemocnění, jako jsou například infarkt myokardu anebo chronická obstrukční plicní nemoc známá častěji pod zkratkou CHOPN. Díky kouření dochází k dvojnásobnému nárůstu rizika vzniku cukrovky (diabetu), kuřáci jsou častěji postiženi osteoporózou (řídnutím kostí). Díky kouření dochází k rychlejšímu stárnutí pokožky a ke zhoršení hojení ran a poranění kůže. Partnerské páry, které kouří, mohou mít potíže s otěhotněním – kouření je zodpovědné až za 20 % případů erektilní dysfunkce mužů, snižuje také počet a pohyblivost spermií. U žen častěji dochází k poruchám menstruačního cyklu, mohou se vyskytovat mimoděložní těhotenství a u kuřaček dříve nastupuje menopauza (přechod). Rozhodně by neměly kouřit ženy těhotné, kojící a ženy užívající hormonální antikoncepci. Užívání hormonální antikoncepce ve spojení s kouřením a případně také nadváhou s sebou přináší zvýšené riziko nadměrného srážení krve – to se může projevit jako plicní embolie, trombóza nebo cévní mozková příhoda! U dětí, jejichž rodiče kouří, se častěji vyskytují záněty středního ucha, zvyšuje se riziko zápalu plic, astmatu, může docházet i k opožděnému vývoji.

Chci přestat kouřit! Jak na to?

Přestat s kouřením je poměrně obtížné. Popisuje se, že je to mnohdy těžší než skoncovat se závislostí na heroinu. Závislost na tabáku je oficiálně definována jako nemoc.

Zanechání kouření s sebou přináší spoustu benefitů. Některé z nich, jako třeba pokles hladiny CO (oxidu uhelnatého) v těle, se objevuje již během několika hodin od poslední cigarety. Další zlepšení zdravotního stavu (zlepšení chuti, čichu, zmírnění kašle) nastávají v průběhu několika měsíců a postupná redukce rizika srdečně-cévních, onkologických a dalších onemocnění pokračuje v průběhu dalších let.

Základním předpokladem k tomu, aby kuřák (i příležitostný) skoncoval se svým zlozvykem, je, aby sám chtěl přestat. Málokterý kuřák se zvládne úplně sám zbavit tohoto onemocnění. Úspěšnost takových pokusů je 2 - 5 %. Pro ty, jejichž vůle není tak silná a potřebují pomoc odbornou, je zde možnost odvykání pod dohledem speciálně vyškoleného zdravotnického personálu – lékařů, sester a lékárníků. Na webových stránkách www.slzt.cz (v pravé horní části stránek) je možné nalézt, jaké ambulance se věnují pacientům, kteří se odhodlali přestat s kouřením. Najdete zde také síť specializovaných center pro závislé na tabáku. Návštěva jak ambulancí, tak center bývá hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Pokud nemáte rádi nemocniční atmosféru (nebo atmosféru v čekárně před ambulancí), je zde možnost navštívit Vašeho lékárníka. Česká lékárnická komora školí farmaceuty v Certifikovaném kurzu Odvykání kouření. Lékárny, kde se lékárníci věnují odvykání kouření, jsou označeny logem zelené samolepky s přeškrtnutou cigaretou.

V Ústavní lékárně IKEM je tým speciálně vyškolených farmaceutů, kteří se odvykání kouření věnují.

Pokud chcete s kouřením přestat, objednejte se na konzultaci zde.

Odborné konzultace na odvykání kouření v lékárně probíhají v soukromí v oddělené konzultační místnosti. Nikdo další tedy nebude zvědavě naslouchat intimním informacím, které lékárníkovi sdělujete.

Každá cigareta poškozuje Vaše zdraví, proto neváhejte s tímto nebezpečným návykem co nejdříve skoncovat! Možnosti podpory jsou blíže, než byste čekali.

Společně to můžeme zvládnout!

GARANTOVÁNO ČESKOU LÉKÁRNICKOU KOMOROU

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2019. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Intranet
Pošta
Strava
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím