CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Metabolický syndrom

Metabolický syndrom

METABOLICKÝ SYNDROM - stanovení rizika.pdf

Metabolický syndrom zahrnuje soubor rizikových faktorů spojených s výskytem inzulinové rezistence, které souvisí s významně vyšším  rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a dalších  onemocnění.

Inzulinová rezistence označuje stav snížené citlivosti tkání vůči působení inzulinu. V důsledku toho není glukóza správně využita v buňkách, zvyšuje se její hladina v krvi a tělo reaguje zvyšováním produkce inzulinu. Vyšší hladina inzulinu v krvi pak způsobuje zvýšení krevního tlaku, narušení rovnováhy krevních tuků a rovněž se zvyšuje riziko rozvoje již zmíněné cukrovky.

Dle definice podle Mezinárodní diabetologické federace IDF z roku 2009 je metabolický syndrom charakterizován výskytem alespoň tří z pěti symptomů:

  • Abdominální obezita (centrální obezita) – obvod pasu u mužů > 94cm, u žen > 80 cm. Typické je uložení tukové tkáně v oblasti břicha, zaznamenáváme tedy vysoký poměr obvodu pasu a boků. Při tomto typu obezity zaznamenáváme vyšší krevní tlak, glykemii na lačno, triglyceridy a inzulinémii, než u jedinců s periferním typem obezity.
  • Zvýšená hladina triglyceridů > 1,7 mmol/l nebo léčba hypertriglyceridémie. Triglyceridy se podílejí na hladině celkového cholesterolu v krvi. V lidském těle přenášejí tuky z potravy do krve a tukové tkáně, kde slouží jako zdroj energieVyšší hladina triglyceridů je spojená s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a akutní pankreatitidy (zánětlivé onemocnění slinivky břišní).
  • Nízký HDL-cholesterol – u mužů < 1mmol/l a u žen <1,3 mmol/l nebo léčba dyslipidémie. HDL-cholesterol transportuje cholesterol z krve do jater a tam jej využívá k tvorbě hormonů, žlučových kyselin a vitaminu D, potřebného pro stavbu kostí. Tím snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Nízká hladina HDL cholesterolu vede k hromadění cholesterolu v cévách a rozvoji aterosklerózy a tím i k ischemické chorobě srdeční.
  • Zvýšený krevní tlak – hodnoty >130/ >85 mmHg nebo léčba hypertenze. Dlouhodobě zvýšený krevní tlak vede k poškození srdce, cév, mozku i ledvin.
  • Glykémie nalačno > 5,6 mmol/l nebo dříve diagnostikovaný diabetes 2. typu, případně porucha glukózové tolerance (IGT) a léčba diabetu.

Porucha glukózové tolerance je stav, kdy je glykémie na lačno v pořádku, po jídle ale setrvává hyperglykémie. Diabetes 2. typu vzniká důsledkem inzulinové rezistence a jeho důsledkem je hyperglykémie na lačno i po jídle.

Jak předcházet rozvoji metabolického syndromu?

Podklad pro rozvoj metabolického syndromu tvoří kombinace genetického základu a prostředí, ve kterém jedinec žije. Základem prevence vzniku a léčby již případně vzniklých komplikací je zásadní změna životního stylu.

Důležitá je:

 

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít