CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Zemřel pan profesor MUDr. Ivan Vaněk, DrSc.

Zemřel pan profesor MUDr. Ivan Vaněk, DrSc.

Dne 8. 12. 2023 zemřel ve věku 81 let výborný cévní chirurg, kardiochirurg, transplantační chirurg, přednosta II. Chirurgické kliniky - kardiovaskulární chirurgie Všeobecné nemocnice a 1.LF UK v Praze, pan profesor MUDr. Ivan Vaněk, DrSc.

Pan profesor Ivan Vaněk byl známý především jako chirurg, vědec inovátor, hledající nové věci, ale byl také lékař, pro kterého byl pacient vždy na prvním místě a výborný učitel, který vždy zdůrazňoval studentům a mladým lékařům „poslouchej pacienta, on ti říká diagnózu“.

Narodil se 26. 6. 1942 v Praze. Na Fakultě všeobecného lékařství, dnešní 1.LF UK promoval v roce 1966. Po promoci nastoupil na chirurgickém oddělení Krajské nemocnice v Ústí nad Labem a pracoval tam do roku 1969. Po konkurzu v roce 1969 byl přijat do IKEM, kde působil do roku 1992 na Klinice Kardiovaskulární a transplantační chirurgie IKEM. Kromě plného rozsahu kardiovaskulární chirurgie absolvoval pětiletou přípravu na transplantaci jater a od roku 1980 experimentální příprava transplantace srdce a následně se podílel i na klinické realizaci transplantací srdce od roku 1984. Připravoval experimentální transplantace pankreatu a následně i s týmem provedl první transplantaci pankreatu u nás. Podílel se na vypracování taktiky a techniky multiorgánového odběru orgánů pro naši republiku.

Ve své praxi se zaměřil na kardiovaskulární a transplantační chirurgii a patřil mezi jejich nejuznávanější představitele nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 1984 se svým týmem jako první ve východní Evropě transplantoval slinivku břišní. Byl autorem více než 500 přednášek doma i v zahraničí, autorem řady výukových filmů a učebních textů, autor 3 monografií a 5 kapitol v monografiích, podílel se na 13 výzkumných úkolech a grantech.

Čest jeho památce.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít