CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Zdravotnické noviny/ 12. mezinárodní workshop katetrizačních ablací

Zdravotnické noviny/ 12. mezinárodní workshop katetrizačních ablací

V rámci workshopu o katetrizačních ablacích, jehož hlavním organizátorem byla Klinika kardiologie IKEM Praha, se 5.-7. dubna 2009 uskutečnil i přímý přenos z katetrizačního sálu Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.

"Katetrizační ablace srdečních arytmií je unikátní léčebnou metodou," říká přednosta Kliniky kardiologie IKEM a hlavní organizátor workshopu prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., "neboť ve většině případů umožňuje přímé odstranění příčiny arytmie, a tudíž vyléčení pacienta." Princip metody spočívá v tom, že pod rentgenovou kontrolou jsou do srdce zavedeny speciální ohebné elektrodové katétry, jež umožňují snímat elektrické signály a stimulovat srdeční svalovinu; s jejich pomocí se přesně určí typ arytmie. Řiditelný ablační katétr poté dovolí zničit místo vzniku či šíření arytmie.
K tomu se nejčastěji používá radiofrekvenční proud, jenž se ve tkáni přeměňuje na tepelnou energii a problematické místo "spálí". Existují však i jiné metody - například s použitím kryodestrukce nebo laseru. Během workshopu předvedli specialisté z celého světa společně s lékaři Kliniky kardiologie IKEM katetrizační ablace jednotlivých typů arytmií v přímém televizním přenosu do posluchárny. Součástí akce byly rovněž přednášky o strategiích a metodách tohoto výkonu.
Roboti usnadňují manipulaci a chrání operatéra Katetrizační ablace v posledních letech zaznamenaly prudký rozmach především díky moderním technologiím, které umožňují trojrozměrné mapování elektrické aktivity v srdci, zobrazení srdečních struktur a mnohem účinnější eliminaci patologické tkáně.
Zmínit je třeba i rozvoj robotických systémů, s nimiž lze provádět výkon na dálku pomocí speciálního joysticku. ...

Plné znění článku: Zdravotnické noviny | 14.4.2009 | číslo 15, strana 10  | rubrika: aktuality | autor: (red)


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít