CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • ZAHÁJENÍ CELOREPUBLIKOVÉ I MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE U AUTOLOGNÍ TRANSPLANTACE LANGERHANSOVÝCH OSTRŮVKŮ

ZAHÁJENÍ CELOREPUBLIKOVÉ I MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE U AUTOLOGNÍ TRANSPLANTACE LANGERHANSOVÝCH OSTRŮVKŮ

IKEM  nově rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé  České republiky a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým  způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo  ve svém regionu, do IKEM putuje jen slinivka. Lékaři v institutu pak  s izolovanými ostrůvky míří za pacientem a transplantují v jiné nemocnici. V posledním případě poslali lékaři  ze Slovenska slinivku do Prahy, načež z ní místní tým získal ostrůvky a převezl  zpět, kde je aplikoval. Pro Slovensko to byla vůbec první transplantace  Langerhansových ostrůvků v historii.

Transplantaci ostrůvků lze provést u lidí, kteří zatím nemají diabetes a kterým například kvůli zánětu, některým nádorům nebo jiným komplikacím musejí lékaři odstranit slinivku břišní. Ta je přitom životně důležitá – kromě výroby trávících šťáv má na starosti produkci inzulinu a glukagonu (hormonů, které jsou zodpovědné za udržování hladiny cukru v krvi). V takovém případě mluvíme o autologní transplantaci, kdy pacientovi vracíme zpět jeho vlastní ostrůvky, s cílem zabránit vzniku diabetu.  „Autologní transplantace  není vhodná pro všechny pacienty, nabízíme ji lidem, kteří jsou bez diabetu a  bude u nich nutné odstranit slinivku břišní třeba pro zánět nebo nádor.  Langerhansovy ostrůvky získáváme z pacientovy vlastní slinivky pomocí složitých  laboratorních metod. Při nich se slinivka očistí a velmi laicky řečeno  rozmixuje. Ze získané směsi tkáně se posléze centrifugou oddělí právě ostrůvky.  Celý proces trvá 4 až 8 hodin a podílí se na něm tříčlenný tým,“ popisuje doc. MUDr. Peter Girman, Ph.D., přednosta Kliniky diabetologie IKEM. Langerhansovy ostrůvky se pak pacientovy aplikují infuzí přes jaterní žílu do jater, kde se usazují a nahrazují endokrinní funkci slinivky. „Jsem rád, že  tuto možnost můžeme nově nabídnout i pacientům v jiných nemocnicích. Zatím  jsme ostrůvky zpracovali a transportovali do FN Brno a Univerzitní nemocnice  v Martině, teď jednáme o další transplantaci s rakouskými kolegy,“ doplňuje docent Girman.

Na Slovensku podstoupil transplantaci Langerhansových ostrůvků 29 letý pacient, který trpěl opakovanými život ohrožujícími záněty slinivky. "Ako  príčina týchto zápalov mu bola zistená vrodená chronická pankreatitída,  pri ktorej hrozí riziko vzniku rakoviny pankreasu. Pankreas sa preto musel  celý odstrániť, čo by však pacientovi spôsobilo ťažkú formu cukrovky,“ popsala stav pacienta MUDr. Lenka Nosáková, PhD. z ambulance pro onemocnění pankreatu a neuroendokrinních nádorů Interní kliniky gastroenterologické Univerzitní nemocnice Martin. Vzhledem k mladému věku pacienta, kterého by cukrovka ovlivnila na celý život, se lékaři rozhodli pro autotransplantaci Langerhasových ostrůvků. Na Slovensko šlo o prvý takový operační výkon.  „Bolo potrebné sa zosúladiť, zabezpečiť leteckú prepravu a celé to presne načasovať. V prvej fáze sme pacientovi v našej univerzitnej nemocnici odstránili v ranných hodinách podžalúdkovú žľazu, ktorá bola následne letecky prevezená do Prahy, kde prebehla druhá fáza – izolácia Langerhansových ostrovčekov,“ priblížil přednosta Kliniky všeobecné, viscerální a transplantační chirurgie doc. MUDr. Juraj Miklušica, PhD., CETC. Zpracované buňky přepravil IKEM ještě ten samý den letecky zpět na Slovensko, kde byly pacientovi implantovány do portální jaterní žíly. 

Langerhansovy ostrůvky IKEM transplantuje od roku 2005. „Na transplantace Langerhansových  ostrůvků jsme se připravovali přes 10 let. První jsme získávali ze slinivky od zemřelého dárce a samotná první transplantace proběhla velmi dobře,“ vzpomíná prof. MUDr. František Saudek, DrSc., vedoucí Laboratoře Langerhansových ostrůvků. „Transplantace Langerhansových ostrůvků je sice co  do počtu malý program, ale o to důležitější. IKEM se díky němu řadí mezi  světovou elitu, protože tento typ transplantace poskytuje pouze 5 center v  Evropě,“ říká Ing. Michal Stiborek, MBA, ředitel IKEM.

Pojišťovnou, která v nejvíce případech tehdy nový způsob pomoci diabetikům a lidem s onemocněním slinivky hradila, byla VZP. „Jedná se o velmi raritní a naprosto unikátní  typ transplantace, k jejíž úhradě se VZP připojila právě proto, že  pacientům může zásadním způsobem zvýšit kvalitu života, případně dokonce život  zachránit,“  říká PhDr. Mgr. Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči. Úhrada pojišťovny se v tomto případě pohybuje v řádu stovek tisíc korun, při komplikovaných případech zhruba do jednoho milionu.


Počet transplantací Langerhansových ostrůvků v IKEM

2018

2019

2020

2021

2022 (k 23. 10.)

10

7

5

10

6
© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít