CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
 • Změnit
  velikost písma

Zácpa

zácpa.pdf

Zácpa

Zácpa je do jisté míry subjektivní pojem. To, že trpíte zácpou a potřebujete nějaké akutní, nebo dlouhodobé řešení, lze říct když:

 • dochází k vyprázdnění méně často než 3 x týdně
 • stolice je tuhá ve více jak ¼ případů
 • máte pocit nekompletního vyprázdnění ve více než ¼ případů
 • vyprázdnění je obtížné a namáhavé ve více než ¼ případů

Při léčbě zácpy je důležité zjistit, proč nastala. Příčin může být celá řada. Většinou se jedná o špatný dietní režim (málo vlákniny, tekutin) v kombinaci s nedostatkem pohybu. Problematické vyprazdňování může pacienta postihnout také:

 • při užívání některých léků (např. silné léky na alergii, depresi, bolest, odvodnění, snížení žaludeční kyselosti, železo, vápník)
 • pokud je ve střevě nějaká překážka (např. zánět, kýla)
 • pokud má nějaké dlouhodobé onemocnění (např. sníženou funkci štítné žlázy, parkinsonismus, depresi nebo roztroušenou sklerózu)
 • pokud trpí hemoroidy (bolestivost při vyprazdňování)
 • pokud má tzv. líné střevo

Základem při léčbě zácpy je úprava životosprávy. Strava by měla být pravidelná (5x denně, nevynechávat snídani) a měla by obsahovat dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, vločky, otruby). Doporučovaný příjem vlákniny se pohybuje od 15 do 35 g vlákniny denně (některé zdroje uvádějí až 50 g vlákniny denně). Množství vlákniny ve 100 g potraviny uvádí Tabulka č. 1. Nezbytné je průběžně pít během dne, ideálně 2 – 3 litry vody. Každý pacient, který zácpou opakovaně trpí, by se měl soustředit také na zvýšení fyzické aktivity adekvátně k jeho věku a fyzickým možnostem.

V případě, že úprava životosprávy nepřináší výsledky, je vhodné po poradě s lékárníkem nebo lékařem nasadit tzv. laxativum (přípravek usnadňující vyprázdnění).

V lékárnách se setkáte se širokou paletou léčiv, která lze k léčbě zácpy použít.

Pro akutní potíže jsou určena tzv. kontaktní, případně šetrnější tzv. osmotická laxativa.

Kontaktní laxativa se vyrábí ve formě kapek nebo tablet a zpravidla se dávají večer před ulehnutím. Účinkují po 6 – 8 hodinách. Kontaktní laxativa jsou známá např. pod názvem Guttalax®, Bisakodyl-K®, Dulcolax®, Fenolax® nebo Stadalax®. Do této skupiny se řadí také čaj ze senny (ve formě lusků nebo listů). Většina kontaktních laxativ není vhodná pro malé děti (min. do 4 let věku), těhotné a kojící ženy. Dlouhodobé užívání je možné pouze pod lékařským dohledem.

Za osmotická laxativa považujeme látky, které jsou na sebe schopny ve střevě vázat vodu, zvětšit objem stolice a způsobit tak nucení na stolici. Nejrychleji působící osmotické laxativum jsou glycerinové čípky. Po zavedení do konečníku by mělo k vyprázdnění dojít do 30 minut. Přípravek není vhodný pro děti do 10 let, avšak pro těhotné a kojící ženy je bezpečný. Pro děti od 8 let a dospělé lze použít také osmoticky působící makrogol 4000 (přípravek Forlax®). U dětí je možné makrogol 4000 používat maximálně po dobu 3 měsíců. Podle klinického stavu se volí dávka 1 – 2 sáčky každé ráno, případně ob den. Volně prodejný je i sirup s laktulózou. Nástup účinku tohoto přípravku trvá však déle (až 5 dní) a pacienti mohou často pociťovat pocity plynatosti. Laktulózu lze užívat dlouhodobě.

Po užití kontaktních laxativ nebo glycerinových čípků a následném vyprázdnění je potřeba počítat s tím, že bude několik dní trvat, než se střevo opět naplní a pacient bude pociťovat další nutkání na stolici.

V případě, že zácpa trvá minimálně tři měsíce, je možné ji klasifikovat jako chronickou. K léčbě chronické zácpy je vhodná nejen úprava jídelníčku, dostatek pohybu a tekutin, ale lze použít také tzv. objemová laxativa, případně se soustředit na nácvik defekačního reflexu.

Zástupcem skupiny objemových laxativ je psyllium (osemení jitrocelu vejčitého). Požadované množství psyllia (dle výrobce) se rozmíchává těsně před užitím v přibližně 100 ml jogurtu, vody nebo džusu. Podanou dávku je potřeba dostatečně zapít.

Pokud pacient potlačuje nutkání na stolici (defekaci), může se objevit pomalé vyhasínání tohoto reflexu a s tím související chronická zácpa. Je proto vhodné zkusit defekační reflex obnovit. Pacient by měl po probuzení vypít sklenku vlažné vody (možno také salinické minerální vody – Zaječická, Bílinská kyselka, Šaratica), provést pravidelné ranní úkony a nasnídat se. Přibližně do 20 minut bez ohledu na to, jestli se nutkání dostaví, navštívit toaletu a pokusit se o vyprázdnění. Popsaný rituál by měl dodržovat každý den po dobu několika týdnů. K podpoře vyprázdnění lze aplikovat glycerinový čípek. 

Kdyby se zácpa ať už akutní, nebo chronická náhle zhoršila, vyskytly se prudké bolesti břicha s pocity na zvracení, krvavá, černá, dehtovitá stolice, hlen ve stolici, případně horečka, je nezbytné neodkladně vyhledat lékaře.

Tabulka č. 1: Množství vlákniny v gramech na 100 g potraviny

Potravina
Množství vlákniny na 100 g
Pšeničné otruby

40 – 45 g

Lněné semínko

35 – 38 g

Fazole

15 – 20 g

Sušené fíky

12 g

Celozrnné pečivo

8 – 10 g

Ovesné vločky

7 g

Rybíz

6 g

Hrášek

5 g

Hroznové víno

3 – 4 g

Mrkev

3 g

Zelí

3 gBrokolice

3 g

Banán

3 g

Pomeranč

2 – 3 g

Jablko

2 g

Paprika

2 g

Rajče

1 g

Meloun

0,3 – 0,5 g


Materiál byl zpracován dle nejlepšího svědomí autorů a bez nároku na úplnost.

 


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2021. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím