CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • TV Metropol - Zprávy (přepis rozhovoru)/ Do metropole se v neděli sjely kapacity světové kardiologie

TV Metropol - Zprávy (přepis rozhovoru)/ Do metropole se v neděli sjely kapacity světové kardiologie

Petra SLANCOVÁ, moderátorka: 

Do metropole se v neděli sjely kapacity světové kardiologie. Až do úterý totiž na Klinice kardiologie IKEM probíhá už patnáctý ročník pražského workshopu o katetrizačních ablacích. 

redaktorka: 
Nejen čeští experti, ale také špičkoví operatéři z celého světa řešili v Praze problematiku srdečních arytmií. Odborníci si mezi sebou vyměňovali postřehy a zkušenosti, jak je možné arytmie léčit. 

Josef KAUTZNER, přednosta Kliniky kardiologie IKEM: 
Srdečních arytmií je celá řada, jsou takové nezávažné, které ani nedovedeme sledovat, protože se vyskytují jenom ojediněle a pak jsou arytmie, které umíme dokumentovat, které běží třeba delší dobu a i tam nevíme, kolik jich je přesně, protože některé z nich nemusí ten pacient vůbec, nemusí je pociťovat, nemusí je prostě vnímat. 

redaktorka: 
Účastníci workshopů mohli například v přímém přenosu sledovat roboticky nebo magneticky řízenou katetrizační ablaci. Tedy metodu, kterou se odstraní uvnitř srdce tkáň, která arytmii způsobuje. 

Josef KAUTZNER, přednosta Kliniky kardiologie IKEM: 
Tato metoda se zmodernizovala výrazně tím, že používáme moderní mapovací a navigační systémy, jsme schopni pracovat prakticky bez rentgenů, jsme schopni si zobrazit katetr přímo v angiogramu, který získáme z CT nebo z magnetické rezonance a pracovat vlastně s anatomickým obrázkem třeba levé síně nebo levé komory. Tyto metody snižují riziko nebo zatížení rentgenovým zářením, protože samozřejmě se dá používat ten, ta ablace se dá udělat prakticky bez rentgenového záření. 

redaktorka: 
Nejčastější arytmií je fibrilace síní, která se vyskytuje asi u jednoho až dvou procent populace a výhled do budoucna není optimistický. Do roku 2030 se očekává zdvojnásobení výskytu tohoto onemocnění. 


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít