CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • TRANSPLANTAČNÍ AKTIVITA IKEM V ROCE 2020

TRANSPLANTAČNÍ AKTIVITA IKEM V ROCE 2020

IKEM i přes významný zásah koronavirové pandemie do českého  zdravotnictví udržel transplantační program téměř na stejné úrovni jako  v minulých letech. Lékaři institutu loni  transplantovali 495 orgánů, což je jen o 10 % méně než v dosud historicky  nejúspěšnějším roce 2019. V porovnání s rokem 2018 to bylo ale  pouze o 12 orgánů méně. Zachránit či výrazně zkvalitnit život pacientům se  podařilo přes velmi náročnou situaci  v dárcovském regionu díky aktivitě spolupracujících nemocnic a jejich  lékařů intenzivistů, kteří i přes péči o COVID19 pozitivní pacienty nezapomněli  ani na dárcovský program. 

272 ledvin, 134 jater, 46 srdcí, 37 slinivek, 1 tenké střevo a 5 Langerhansových ostrůvků – dohromady 495 orgánů. „Loňský rok, který v podstatě téměř celý poznamenala epidemie  koronaviru, potvrdil, že je IKEM jedno z nejúspěšnějších transplantačních  center nejen v naší republice, ale i v Evropě. Museli jsme čelit nejen nemoci samotné, ale i novým  výzvám v podobě změn v provozu jednotlivých pracovišť, výpadku  personálu, ať již kvůli nákaze nebo i uzavřeným školám, školkám a nutnosti  rodičů zůstat doma, nebo velmi častým změnám v opatřeních, která reagovala  na měnící se situaci v ČR. Jsem přesvědčen, že IKEM v této  složité době obstál – důkazem toho je právě fakt, že navzdory  celosvětové pandemii COVID-19 se našim týmům podařilo udržet transplantační  programy na srovnatelné úrovni s předchozími roky,“́ hodnotí ředitel IKEM Ing. Michal Stiborek, MBA.

V loňském roce se již tradičně nejvíce transplantovaly ledviny. „Loni bylo v IKEM transplantováno celkem 272 ledvin.  Druhým nejčastěji orgánem byla játra, ta lékaři transplantovali 134 krát. A  právě transplantace jater si v roce 2020 připisují velký milník. V pondělí  23. 11. touto metodou lékaři pomohli již 2000. pacientovi. Byl jím 45 letý muž,  kterému nová játra zachránila život. Velmi  výjimečný byl rok 2020 pro kardiochirurgy, ti loni transplantovali srdce ve 46  případech, což je dokonce nejvíce za poslední 4 roky. To vše díky usilovné práci všech  týmů, které se na fungování těchto programů podílejí. Ačkoli se často situace a  opatření měnily z hodiny na hodinu, dokázali jsme se velmi rychle  přizpůsobit a zajistit tak hladký chod všech oddělení – koronaviru navzdory.  Všem za to patří velký dík, říká prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM.

Aby transplantační programy fungovaly a zachraňovaly životy, vyžaduje to souhru desítek lidí. „Záchrany života našich pacientů by  nebylo bez vynikající spolupráce s desítkami dárcovských nemocnic. Bez  jejich mimořádně náročné práce a péče o dárce orgánů by - obzvláště  v této koronavirem poznamenané době - nemohl fungovat žádný z  transplantačních programů. Jen díky nim bylo loni v regionu IKEM  indikováno 131 zemřelých dárců. Všem nemocnicím regionu IKEM za to  patří velký dík, protože si uvědomujeme, kolik úsilí a práce za  každým jednotlivým dárcem je,“ doplňuje vedoucí Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází doc. MUDr. Eva Pokorná, CSc.

„Existence transplantační  medicíny je fakticky plně závislá na aktivitě lékařů oboru anesteziologie
  a intenzivní medicína. Jejich nasazení v době probíhající nákazy COVID-19  v České republice bylo extrémní
  a mimořádné. O to více si zaslouží poděkování za udržení dárcovského programu  v průběhu roku 2020, který v historii českého zdravotnictví z pohledu  zátěže systému intenzivní péče nemá obdoby.“ 
Doplňuje prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP.

IKEM v letošním roce slaví 50 let od svého založení. Již půl století zachraňuje díky fungujícím transplantačním programům lidské životy. „Za  50 let svého fungování jsme transplantovali již neuvěřitelných 11 222  orgánů. Jen ledvin, což je vůbec nejdéle a nejčastěji transplantovaný orgán  v IKEM - provádí se od roku 1966 - chirurgové transplantovali 7 052.  Jater bylo od zahájení v roce 1995 2016, srdcí od roku 1984 již 1242,  slinivek od roku 1983 celkem 779. Od roku 2005 transplantujeme v IKEM také  Langerhansovy ostrůvky, které přenesli naši lékaři již 113 krát. Celkem 10 bylo  od roku 2014 multiviscerálních transplantací (včetně tenkého střeva) a od roku  2016 také 10 děloh. IKEM si ke svým 50. narozeninám nadělil zahájení příprav na  dostavbu nových pavilonů, které by měly v budoucnu zajistit tolik  potřebnou kapacitu pro další rozvoj institutu. Pevně věřím, že právě díky tomu  nás čeká, i přes nástrahy koronaviru, nová, stejně úspěšná etapa protkaná  příběhy našich spokojených pacientů i zaměstnanců, kteří díky novým prostorům  budou mít ty nejlepší podmínky pro práci a rozvoj medicíny,“ doplňuje ředitel IKEM Ing. Michal Stiborek, MBA.


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít