CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • SVĚTOVÝ DEN LEDVIN

SVĚTOVÝ DEN LEDVIN

Máte nemocné ledviny, bude zapotřebí docházet na dialýzu –  diagnóza, kterou čím dál častěji slyší více Čechů. Nemocné ledviny totiž  nebolí, z plného zdraví se tak může jedincům ze dne na den změnit život.  Stejnou diagnózu slyšela v roce 2014 i Nguet (30 let), která v roce  2017 podstoupila transplantaci ledvin od žijícího dárce. I přesto, že  indikovaných pacientů s onemocněním ledvin stálenarůstá, spousta lidí o  svém onemocnění ani neví. Každoročně přibývá lidí, kterým ledviny selžou. Díky  úzké spolupráci Kliniky nefrologie IKEM s hemodialyzačními středisky České  republiky za podpory klinických koordinátorek se na péči o pacienty významnou  měrou podílejí i regionální nefrologové, kteří pacienty do IKEM  k transplantaci doporučují. Právě na téma „Zdravé ledviny pro každého a  kdekoliv“ se snaží upozornit již třináctý ročník Světového dne ledvin, který  letos připadá na čtvrtek 14. března 2019. 

                  Nguyet (30 let) pracovala jako tlumočnice, vedla běžný život a nic nenasvědčovalo tomu, že by byla nemocná. Z plného zdraví se jí prvotní obtíže projevovaly nenápadně. V roce 2014 ji začaly trápit bolesti žaludku, pro které byla vyšetřena a léčena. „Při kontrolním gastroskopickém vyšetření v roce 2015, které bylo  provedeno z důvodu záchytu chudokrevnosti, jí bylo zjištěno pokročilé  selhání ledvin. Pro mladou ženu, která do té doby neměla žádné zdravotní  problémy, je to naprosto zdrcující diagnóza,“ říká vedoucí nefrologické ambulance IKEM MUDr. Silvie Rajnochová-Bloudíčková, Ph.D. Diagnóza nezvratného selhání ledvin v důsledku autoimunitního onemocnění byla následně potvrzena i biopsií. „Onemocnění Nguyet  bylo v již tak pokročilém stádiu, že bylo nutné bezprostředně zahájit  hemodialýzu. O měsíc později byla pacientka převedena na peritoneální dialýzu,  kterou podstupovala dva roky. Následně se pro ni našel vhodný žijící dárce a  mohla podstoupit transplantaci a vrátit se tak plně do aktivního života,“ říká přednosta Transplantcentra prof. MUDr. Ondřej Viklický, CsC. 

                  Každoročně přibývá lidí, kterým jedna nebo obě ledviny selžou. Je to důsledek i našeho životního stylu, který nahrává vzniku civilizačních chorob – nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin. „Na  Klinice nefrologie IKEM je trvale sledováno 2 800 pacientů po transplantaci  ledviny. Jen za minulý rok bylo v Institutu u těchto pacientů realizováno  11 200 kontrol. Jsme také velmi vděčni za to, že skvěle funguje spolupráce  v péči o naše pacienty s regionálními nefrology, kteří pacienty do  IKEM k transplantaci doporučují,“ dodává prof. Ondřej Viklický.

                  V současné době je na čekací listině k transplantaci ledviny od zemřelého dárce v IKEM zařazeno celkem 520 pacientů, z toho aktivně čekajících je 345. „Transplantace ledviny je v současné době  nejúspěšnější metodou léčby chronického selhání ledvin. Operace je prováděna  v celkové anestezii, při které chirurg umísťuje ledvinu do pravé nebo levé  jámy kyčelní s napojením cév transplantované ledviny na pánevní cévy a močovodu  přímo na močový měchýř. Transplantace ledviny od žijícího dárce se po technické  stránce neliší od transplantace ledviny z dárce zemřelého. Jen za loňský rok  bylo v IKEM transplantováno 256 ledvin, z čehož se ve 35 případech jednalo o ledvinu od  žijícího dárce. Věřím, že se nám tento rok podaří čísla ještě více zvednout a  zkvalitnit tak život ještě více pacientům,“ podotýká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS.

                   „V roce 2018  bylo v Institutu klinické a experimentální medicíny provedeno 507  transplantací orgánů a byly realizovány odběry orgánů od 129 zemřelých dárců. Loňský  rok tak potvrdil, že IKEM stále drží a posiluje pozici jednoho z  nejúspěšnějších transplantačních center nejen v naší republice, ale i  v rámci Evropy. Transplantcentrum IKEM je multidisciplinárním pracovištěm,  které zajišťuje hned několik transplantačních programů, z nichž největším  je program transplantací ledvin, který představuje více než polovinu všech  transplantací ledvin v celé ČR. Transplantcentrum nabízí komplexní nefrologické  a chirurgické zázemí pro pacienty s nemocnými ledvinami z celé ČR,  kterým se naši lékaři snaží každý den pomáhat,“ říká zástupce ředitele IKEM doc. MUDr. Jiří Malý, Ph.D.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít