CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Šíp/ Život mu zachránil robot

Šíp/ Život mu zachránil robot

Smrti se ještě nedávno František Polánka obával při každém procitání

Lékař pracuje na dálku, robotický katetr ovládá joystickem jako při hře na počítači. „Robotický katetr se cévami od třísel dostane až do samého srdce. Tam doslova vypálí tkáň plicních žil, která může za vznik srdeční arytmie,“popsal zákrok přednosta Kliniky kardiologie IKEM Josef Kautzner.

Záchvaty, srdeční arytmie, hrsti prášků a strašná únava. Tak vypadaly donedávna dny Františka Polánky (38) z Mariánských Lázní. Díky jedinečnému přístroji a šikovnosti týmu lékařů pražského IKEM se tenisový trenér opět vrátil na kurty.

Mariánské Lázně - Po čtyři roky se František Polánka probouzel s hrozbou smrti v zádech. Trpěl fibrilacemi síní a léky, které proti záchvatům bral, příliš nezabíraly. Jejich dlouhodobé užívání může navíc způsobit krevní embolii.

A tak se bývalý aktivní sportovec stále více upínal k naději, že lékaři objeví něco, co mu pomůže zase normálně žít.

„Nikomu bych to nepřál. Ke konci už se arytmie hlásila obden. Špatně se mi dýchalo, chodilo do schodů a na hokeji jsem dokonce omdlel. Bál jsem se o život,“ popisuje své tehdejší pocity. Když se dozvěděl o možnosti robotického zásahu, při kterém nebude třeba skalpelu, neváhal.

Stal se tak jedním z prvních pacientů, kterým unikátní robot vyléčil těžkou srdeční arytmii.

„Doslova jsem se těšil! Byl jsem jen v částečné narkóze a při zákroku, který začínal v cévě na třísle, jsem mohl mluvit s lékaři. Robot byl skvělý, skoro to nebolelo,“ ...

Plné znění článku: Šíp | 30.6.2008 | rubrika: Téma dne | strana: 2 | autor: Vlaďka Tomanová


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít