CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • ŠÍP Plus/ Splašené srdce zkrotil robot

ŠÍP Plus/ Splašené srdce zkrotil robot

Máte rádi filmy a seriály z lékařského prostředí? Pak se s námi vydejte na skutečný operační sál, kde světově uznávaný kardiolog napraví nesprávně bijící srdce bdícího pacienta, aniž by musel otevřít jeho hrudník!

Pojďte dál, předvedu vám, co dokáže náš nejnovější pomocník, robotický systém SENSEI," zval nás do svého hájemství profesor Josef Kautzner, náš přední a ve světě uznávaný kardiolog a specialista na léčbu srdečních arytmií. "Dnes s jeho pomocí budeme zasahovat v srdci, které nemá správný rytmus. Arytmii během několika hodin napravíme tzv. katetrizační ablací, při které není třeba otevírat pacientovi hrudní koš," vysvětloval nám lékař, zatímco jsme se převlékali do sterilních lila kalhot a halen a nechali na sebe věšet olověné zástěry. "K zavedení katetrů používáme rentgen, takže se musíte chránit před zářením paprsků," usmál se na nás Kautzner. "Ale pokud vás to trochu utěší, za mého mládí jsme operovali s neforemnými a mnoho kilogramů vážícími zástěrami několik hodin. Dnes je to proti tomu peříčko," okomentoval profesor náš oblékací rituál a přitom stačil se svým týmem mapovat vše, co se zrovna dělo v srdci. "Teď se rozhodujeme, zda v tomto případě bude vůbec nutné robota nasadit, arytmie pacienta by se možná dala zvládnout ručně, ale nechci předbíhat," podotkl kardiolog a přitom nespouštěl oči ze stážisty, který přijel do pražského IKEM na školení v katetrizačních ablacích až z Rakouska.

Kromě operatéra a jeho asistenta tvoří tým speciálně vyškolené sestry a biomedicínský inženýr, který ve vedlejší místnosti "operuje" s počítači a jejich prostřednictvím obsluhuje mapovací systém, záznamové zařízení, stimulátor a také generátor radiofrekvenčního proudu...

Plné znění článku: ŠÍP Plus 18. 2. 2010, autor: V. Tomanová


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2023. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít