CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Šíp Plus/ Ivana (61): Byl ze mě POKUSNÝ KRÁLÍK, a to mě ZACHRÁNILO

Šíp Plus/ Ivana (61): Byl ze mě POKUSNÝ KRÁLÍK, a to mě ZACHRÁNILO

Jen malá jizvička pod klíční kostí připomíná, kudy machři z pražského IKEM operovali srdce Ivany Patákové z Podháje u Turnova. Díky katétru, který nemocný orgán stahuje, se daří držet na uzdě její nedomykavou mitrální chlopeň a srdce ženy opět normálně funguje. Převratnou a přitom šetrnou metodu zatím podstoupilo teprve šest českých pacientů.

Ještě zhruba před rokem by se jí na dotazy ohledně zdraví odpovídalo velmi těžce. Právě tehdy totiž Ivana Patáková z Podháje u Turnova prožívala své životní drama. "Vždycky jsem byla plná pohybu, sportovala jsem, věnovala jsem se turistice, zahradě, zvířatům, prostě žádná buchtička. A najednou konec. Dusila jsem se v každém kopečku, trpěla jsem hrozným kašlem a vůbec mi nebylo dobře," vzpomíná na své potíže, jejichž vinou se Ivanin život náhle a nečekaně zpomalil.

Proč? Nikdo mi neřekl

Nejdřív se domnívala, že má zápal plic. "Odjela jsem proto do hor v naději, že mi právě horský vzduch na bolavé plíce a průdušky pomůže. Jenže se mi naopak přitížilo. Nejdřív jsem nemohla dýchat vleže, pak už ani vsedě a celé noci jsem prochodila," svěřuje se Ivana a raději nad zlou minulostí máchne rukou.
V turnovské nemocnici jí lékaři našli výpotky na plicích a v Liberci zase závažné poškození srdce. Proč zničehonic onemocněla, jí ale žádný lékař neřekl. "Podle jedněch mohlo jít o vrozenou vadu, která se projevila až v pozdním věku, druzí soudili, že jsem přechodila chřipku a srdce se zvětšilo následkem zánětu. To mi přijde pravděpodobnější, protože jsem byla do té doby naprosto zdravá," popisuje maminka dvou dospělých synů – Ondřeje (36) a Pavla (33). Její další cesta vedla na IKEM do Prahy.

Hodila jsem se do studie

Za běžných okolností by paní Patáková absolvovala náročnou operaci, při které se lékaři k srdci a jeho nedomykavé chlopni dostávají přes otevřený hrudník. Nutností je napojení na mimotělní oběh. "Je to velmi náročné a riziko úmrtí a smrtelných komplikací není zanedbatelné, dělá to asi dvě až čtyři procenta," vysvětluje dosavadní operační metodu kardiolog Kamil Sedláček a ošetřující lékař paní Ivany. Stav jejích žil a cév byl ale dobrý, a tak mohla pacientka podstoupit unikátní novinku – mnohem šetrnější neinvazivní výkon, při kterém se do těla vstupuje podobně jako při implantování kardiostimulátoru podklíčkovou žilou. "Můj den D byl naplánován na 29. června, všechno trvalo asi tři hodiny a já byla

po celou dobu při vědomí jen s lokálním umrtvením," prozradí nám Ivana. Už druhý den prý vstávala a za další den si Ondřej s Pavlem vezli mámu z nemocnice domů do Podháje, kde na ni už netrpělivě čekal její přítel Honza (66), tři psi, dvě kamerunské kozy, osm králíků a zahrada.

Tři měsíce poté

"Paní Patáková je bez problémů a může své srdce naprosto normálně zatěžovat," prozradil nám se svolením pacientky kardiolog Sedláček. A paní Ivana? Prý se už zase vrátila ke svému velkému koníčku, kynologii. "Se svými psy cvičím už od roku 1993 agility, je to vlastně o poslušnosti psa a jeho souhře s páníčkem. Ne, nechci se moc chlubit, napište třeba, že se mi v tom celkem daří," skromně dodává usměvavá plavovláska s jiskrou v oku, která na různých soutěžích pravidelně obsazuje místa do první desítky. Mnohem víc je ale pyšná na to, že mohla posloužit vědě a že nemusela ani přes vážné onemocnění skoncovat se svým koníčkem. "Věřila jsem lékařům, kteří si mě nakonec vybrali do mezinárodní klinické studie. Děkuji zdravotnickému personálu, který byl perfektní. Díky nim jsem zůstala ušetřená náročného otevírání hrudníku při běžné operaci a byla jsem fit už po pár dnech. To, co se kolem mě dělo, byl malý zázrak. Kolotoč náhod a štěstí, který se slovy jen těžko vyjadřuje," dodává vděčně paní Patáková.

Unikát v Česku

Neoperativní zákrok, který paní Ivana absolvovala, má až strašidelný název: Perkutánní transvenózní mitrální anuloplastika (PTMA). "Jde o metodu, při níž se do srdeční žíly probíhající okolo prstence nedomykavé chlopně zavádí speciálně vyvinutý katétr (trubička či hadička zaváděná do orgánů) s tenkými kovovými pruty. Ty stlačují roztažený prstenec chlopně z povrchu srdce, jakoby ho sevřou a nedomykavost dokážou výrazně snížit," vysvětlil Šípu MUDr. Kamil Sedláček.

Co je nedomykavost dvojcípé chlopně?

"Tato chlopeň odděluje v srdci levou síň od levé komory. Je jakýmsi ventilem, který umožňuje tok krve jedním směrem a brání jejímu zpětnému toku do levé síně a plic," popisuje prof. MUDr. Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie IKEM. Při nedomykavosti je poškozena buď samotná chlopeň, či roztažen vazivový prstenec, na který se cípy chlopně upínají. Tím dochází k "netěsnosti" a návratu krve do plic. Pacient trpí dušností a často i poruchou srdečního rytmu...

Plné znění článku: Šíp Plus 21. 10. 2010, autor V. Tomanová


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít