CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

ROK 2017 V IKEM

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny  transplantovali v uplynulém roce 2017 celkem 502 orgánů, což je víc než 60  % všech transplantací provedených v České republice. Navíc IKEM opět  překonal jeden ze svých rekordů – podařilo se transplantovat historicky  nejvyšší počet jater a zároveň nová játra dostal historicky nejmladší pacient,  teprve čtyřměsíční kojenec. IKEM se tak řadí mezi největší a nejvýkonnější  transplantační centra nejen v České republice, ale také v Evropě.

                  Transplantační aktivita IKEM byla v uplynulém roce nadprůměrná, a to i díky úzké spolupráci se zdravotními pojišťovnami. „Rok 2017 znamenal pro  Institut klinické a experimentální medicíny hned několik milníků, na které jsme  právem pyšní. Pacientům jsme při 458 výkonech transplantovali 502 orgánů, čímž  jsme jim zachránili nebo významně zkvalitnili život. Například na jaře naši  lékaři transplantovali játra historicky nejmladšímu pacientovi a k závěru  roku společně s kolegy z Vídně uskutečnili první mezistátní  transplantační trojvýměnu ledvin od žijících dárců. Věřím, že podobné úspěchy  nás čekají i letos. Rok 2018 se v IKEM ponese také ve znamení intenzivních  příprav na největší investiční akci dvacetiletí – výstavbu pavilonů G1 a  G2, která posune naše prostorové a kapacitní možnosti zase o kus dál,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.

                  Nejvíce se loni v IKEM transplantovaly ledviny a rekord padl u transplantací jater. „Naši chirurgové transplantovali  celkem 252 ledvin, z čehož se ve 45 případech jednalo o ledvinu od  žijícího dárce. V Transplantcentru IKEM se provádí naprostá většina transplantací  od žijících dárců v ČR. V případě transplantací ledviny představuje  IKEM jeden z největších evropských transplantačních programů,“ konstatuje přednosta Transplantcentra IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., a dodává: „V uplynulém roce jsme transplantovali  slinivku břišní celkem 39 krát, 5 krát Langerhansovy ostrůvky a 1 krát jsme  provedli multiviscerální transplantaci. Kolegové z kardiochirurgie pak  úspěšně se 44 výkony pokračovali v programu transplantace srdce,  který v IKEM funguje úspěšně již 34 let. Jen tento roční výčet ukazuje, že  naše transplantační programy dosahují výjimečných výsledků. Navíc početní  rekord zaznamenaly transplantace jater, které jsme v IKEM loni provedli  celkem 156 krát.“

                  Program transplantace jater byl v IKEM zahájen v roce 1995. V současné době se zde nejčastěji transplantují játra dospělým, ale jako jediné centrum tuto operaci nabízí i dětem, které obvykle trpí vrozenou vadou žlučových cest, kde je dlouhodobé přežití příjemců 80 %, což zcela odpovídá evropskému standardu. Naše klinika je jedinou v ČR, která nabízí  kompletní spektrum možností transplantace jater od transplantace celých jater, části  jater (rozdělení nebo menšení) až k transplantacím od žijícího dárce. Před  dvaceti lety, v roce 1997, kdy byl tento program v začátcích, bylo  provedeno 30 transplantací jater za rok, v roce 2011 to bylo 64. Za uplynulý  rok jsme celkem provedli 156 transplantací jater, z toho bylo 18 u  dětských pacientů. Oproti roku 2016 je to nárůst o 29 transplantací, tedy asi  20 % navíc. Za posledních 7 let se díky nově zavedeným metodám podařilo počty  transplantací v IKEM téměř ztrojnásobit. Na jaře 2017 jsme transplantovali  játra historicky nejmladšímu pacientovi, teprve 4 měsíčnímu kojenci. Naopak  nejstarším příjemcem orgánu byl téměř 82letý pacient. Celkový počet  transplantací v IKEM významně narostl za posledních 10 let. V roce 2008 bylo  provedeno 293 transplantací břišních orgánů, v roce 2017 to bylo 458,“ říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS.

Transplantační aktivita IKEM by rozhodně nebyla tak úspěšná a na vysoké úrovni bez vzájemné spolupráce s lékaři z dárcovských nemocnic v regionech. Na nich stojí nejen správná indikace dárce orgánů, ale také mnohdy nelehká komunikace s pozůstalými. „Transplantace  by v Česku nebyly bez dárcovského programu, tedy bez desítek dárcovských  nemocnic a stovek jejich zaměstnanců. Proto je pro nás prioritní spolupráce s kolegy  v regionech, protože bez jejich náročné práce a péče o dárce orgánů by naše  transplantační programy nemohly fungovat. A za to jim patří velké poděkování. Jen  díky nim bylo v regionu IKEM vloni odebrány orgány od 136 zemřelých dárců.  Každý jeden z nich tak mohl pomoci až 10ti čekajícím pacientům,“ uzavírá vedoucí lékařka Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází doc. MUDr. Eva Pokorná, CSc.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít