CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Relace Ozvěny dne

Relace Ozvěny dne

Moderátor: Je to už 50 let, kdy byl voperován 1. kardiostimulátor 1. člověku na světě, Švédu Arne Larssonovi. Při téhle příležitosti právě dnes dopoledne představil pražský IKEM, klinika kardiologie svůj nový implantační sál. Také na tohle špičkové pracoviště se právě teď podíváme s˙Josefem Kautznerem, přednostou kliniky kardiologie. Dobré poledne, pane doktore.

J. Kautzner, Přednosta Kliniky kardiologie IKEM): Dobré odpoledne.

Moderátor: Před těmi 50 lety vážily 1. kardiostimulátory přes 2 kila. Dnes jsou prý jen 30 gramové. Vývoj ve vašem oboru musí jít hodně rychle dopředu, jak to je třeba právě tohle poznat ve vašem novém implantačním sále, který jste právě před chvílí představili?

J. Kautzner, Přednosta Kliniky kardiologie IKEM: Máte pravdu, že došlo k˙obrovskému rozvoji a dnešní přístroje jsou miniatury. V dnešní době si spektrum nemocných, kterým implantujeme přístroje, vyžádalo i změnu implantačního sálu a vybavení novým angiografem, který umožňuje provádět určité výkony, které jinak by bylo velmi obtížné provést.

Moderátor: Jaké nové možnosti tedy na tom sále máte?

J. Kautzner, Přednosta Kliniky kardiologie IKEM: Vzhledem k tomu, že implantujeme přístroje stále více pacientům, a implantace takového přístroje vyžaduje celou řadu kroků které je potřeba monitorovat. To byl ten hlavní podnět k˙tomu, že jsme se rozhodli přestavět kompletně celý sál.

Moderátor: Našel jsem na vašich internetových stránkách i takové údaje jako že operační stůl stojí 3,5 milionu nebo operační lampa milion. Jsou to astronomické částky. Na kolik ten váš nový sál přišel?

J. Kautzner, Přednosta Kliniky kardiologie IKEM: Máme angiograf, který stál 9,5 milionu korun, a nezbytná přestavba celého sálu a zázemí vyšla na dalších 3,5 milionu korun.

Moderátor: Odkud ty peníze šly?

J. Kautzner, Přednosta Kliniky kardiologie IKEM: Peníze poskytl především Nadační fond Moderní léčba arytmií, který prostředky získává z˙různých zdrojů. Na tento konkrétní projekt věnovala část finančních prostředků i firma Boston Scientific.

Plné znění rozhovoru bylo uveřejněno nahttp://www.rozhlas.cz/radiozurnal/portal/


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít