CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Pražský deník/ Její srdce ovládá nemocnice. Na dálku

Pražský deník/ Její srdce ovládá nemocnice. Na dálku

Až donedávna neměla Marie se srdcem žádné potíže, teď je první pacientkou s přelomovým přístrojem

Praha - Čtyřicetiletá Marie, matka pěti dětí, se ve čtvrtek stala první pacientkou s kardioverteremdefibrilátorem, která v pražském IKEM převzala převratný systém pro vzdálenou kontrolu implantovaného přístroje. Systém CareLink od americké firmy Medtronic umožňuje kontroly implantovaného aparátu a zdravotního stavu pacienta bez nutnosti jeho dojíždění do centra. Přístroj monitoruje údaje automaticky a bezkontaktně - zpravidla v noci - a získaná data odesílá do IKEM přes zabezpečené spojení telefonní linkou, nebo přes zařízení GSM.

Srdce zradilo náhle

Až do 4. června neměla Marie žádné potíže a o možné zradě svého srdce nic netušila. Stalo se to najednou. "Byla jsem na návštěvě a náhle jsem ztratila vědomí. Kdyby nepřijela rychle záchranka a neodvezla mě do nemocnice, mohlo to dopadnout všelijak," říká pacientka. Ani dnes jí ještě není moc do zpěvu, ale momentálně se cítí dobře, i když operaci a implantaci defibrilátoru absolvovala teprve v úterý. Monitorování si již vyzkoušela. "Je to výborné, ani o tom člověk neví. Už se těším domů k dětem," řekla.

"Monitorování pacientů a jejich přístrojů na dálku se postupně stává běžnou praxí a představuje významný trend v rozvoji moderní medicíny. Odpadne tak nutnost častých kontrol v našich ambulancích, které jsou ekonomicky náročné a zatěžují pacienty i lékaře," říká profesor Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Podle něj se jen v IKEM implantuje ročně na 800 kardiostimulátorů a defibrilátorů, z toho 500 primárně, zbytek připadá na výměny. Uplatnění monitorování umožňuje nejen kontrolu pacientů s nemocným srdcem, ale i těch, jejichž srdce může trpět arytmií, ale jinak je v pořádku. To je také případ paní Marie. Americká firma Medtronic začala systém pro dálkové monitorování implantovaných přístrojů používat jako první na světě, ale u nás byl dosud problém s kompatibilitou mobilního spojení. Tento problém byl nyní zvládnut včetně nutnosti zabezpečené internetové aplikace potřebné kvůli možnému zneužití monitorovaných údajů. "Monitorovací systém zaručuje bezpečnost a komfort pacientů a umožňuje lepší využití ekonomických a personálních zdrojů, které jsou ve zdravotnictví k dispozici," říká k přínosu nového systému lékař Kamil Sedláček, který se zavádění systému v IKEM věnuje...

Plné znění článku: Pražský deník 25. 6. 2010, rubrika Z metropole, autor J. Horák


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít