CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Právo/ IKEM nedávno otevřel nový sál na operace srdce

Právo/ IKEM nedávno otevřel nový sál na operace srdce

Zbrusu nový katetrizační operační sál, umožňující lépe a šetrněji odstraňovat některé druhy onemocnění a poruch srdce, otevřela nedávno klinika kardiologie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Krči. Klíčem k tomuto úspěchu je nový automatický systém, který operatérům umožňuje mnohem přesněji proniknout k zasaženým místům.

„Díky tomu může naše pracoviště nabídnout nejkomplexnější péči pro kardiaky v České republice,“ řekl přednosta kliniky Josef Kautzner. Jak upozornil, fibrilací (arytmií – pozn. red.) srdce trpí ve vyspělých státech světa až 1 procento obyvatelstva, což jen v případě České republiky znamená 105 tisíc pacientů ve věku od 18 do 80 let.

Princip operace je jednoduchý a díky modernímu počítačovému systému, který prakticky nevyžaduje rentgenové kontroly, je i pro pacienty šetrnější. Do pacientova těla, který je během operaci v částečné narkóze a může tak s lékaři komunikovat a spolupracovat, se cévou zavede až do srdce katétr. Ten tvoří soustava dvou speciálních ohebných pouzder a jeho pohyb a umístění se řídí dálkově přes počítačový joystick. Díky automatickému systému také katétr dokáže lépe přilnout na postižené místo.

K odstranění arytmie dojde následkem vysokofrekvenčního střídavého proudu, jelikož působením v lidském těle dojde ke zvýšení teploty asi na 50–60 stupňů. Ta spolehlivě postačuje ke spálení, a tedy zničení místa vzniků srdeční arytmie.

Cena celého počítači řízeného operačního systému je asi 15 miliónů korun. Náklady na jednu operaci, zhruba 190 tisíc korun, jsou však zhruba stejně vysoké jako v případě dosud používaného zákroku. Čekací lhůta na operaci je asi tři měsíce. V České republice zatím fungují jen dvě podobná pracoviště, kromě IKEM ještě v nemocnici na Homolce. „Počtem provedených operací se řadíme mezi pětici předních center na světě,“ dodal Kautzner. V celé Evropě se tímto způsobem operuje jen na šesti klinikách. ...

Plné znění: Právo | 25.4.2008 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 16 | autor: Petr Blahuš


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít