CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Použití přípravků před kolonoskopií

Použití přípravků před kolonoskopií

POUŽITÍ PŘÍPRAVKŮ PŘED KOLONOSKOPIÍ.pdf

Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek Vašeho tlustého střeva, od jeho nejspodnější části – konečníku přes celý tračník až k dolnímu konci tenkého střeva. Díky tomu může lékař pozorovat zánětlivou tkáň, patologické výrůstky, vředy, krvácení, svalové křeče či jiné abnormality.

Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musí být před vyšetřením Vaše střevo řádně vyprázdněné. K tomu je nutné dodržovat určitá režimová opatření:

14 dní před vyšetřením

Kontaktujte svého lékaře, pokud užíváte léky na ovlivnění krevní srážlivosti, zda není nutné tyto léky vysadit.

7 dní před vyšetřením

Vysaďte léky, které obsahují železo.

dny před vyšetřením

Vysaďte léky na léčbu průjmu.

Nejezte potraviny, které obsahují hodně vlákniny a semínek: ovoce, zelenina, oříšky, neloupaná rýže, celozrnné pečivo, psyllium, kmín, mák apod.

Přijímejte pouze tekutou anebo kašovitou stravu. Vhodné potraviny jsou mléčná rýže, jogurty, dětské výživy, bramborová kaše (bez slupek), jemné do měkka uvařené těstoviny, pudingy, piškoty, bílé rohlíky, bílá veka, čajové sušenky, vývary (můžete přidat nudle). Pokud jste diabetik, snažte se dávat přednost tekuté stravě a nezapomeňte si častěji měřit glykémii.

Dodržujte pitný režim a vypijte alespoň 2 litry tekutin.

den před vyšetřením

Od rána již konzumujte pouze tekutiny, popřípadě vývar, polévku (bez masa, nudlí, zeleniny). Pijte velké množství tekutin, nepijte mléko a džusy s dužinou a hnědě, červeně nebo fialově zbarvené potraviny či nápoje (mohou znesnadnit vyšetření).

Kvůli častějším vodnatým stolicím může kůže kolem konečníku zčervenat a být bolestivá. Ochránit ji můžete aplikací ochranného krému. Pokud užíváte hormonální antikoncepční pilulky, nemusí být kvůli přípravě střeva dostatečně účinné. Následujících 7 dní se doporučuje používat i bariérovou metodu antikoncepce (prezervativ). Ohledně užívání dalších léků se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

FORTRANS

Balení přípravku Fortrans obsahuje 4 sáčky s práškem. Obsah každého sáčku rozpusťte v 1 litru tekutiny (voda, čaj, džus) a popíjejte rychlostí 1 litr během 1 hodiny. Účinek roztoku se dostaví během 1 hod. Chuť roztoku můžete zpříjemnit vychlazením, ochucením cukrem, šťávou, citrónem. Příprava by měla být dokončena nejméně 4 hodiny před vyšetřením. Pokud se Vám i přesto nepodaří dosáhnout dostatečné přípravy (vylučování čiré tekutiny), oznamte to sestře a lékaři před vyšetřením.

Jste-li drobné postavy, netrpíte na zácpy, nejste diabetik a po 3. litru roztoku z Vás odchází jen čirá tekutina bez příměsi stolice, nemusíte již 4. litr roztoku pít. V jiném případě vypijte vždy 4 litry vyprazdňovacího roztoku, nerozhodl-li Váš ošetřující lékař jinak.

Začátek popíjení roztoku přizpůsobte termínu vyšetření:

· Termín vyšetření v ranních hodinách: vypijte 4 litry roztoku v odpoledních a večerních hodinách den před vyšetřením. Pokud jste diabetik, začněte přípravu dříve – od 14 hodiny.

· Termín vyšetření v poledne: 3 litry vypijte ve večerních hodinách, 1 litr roztoku brzy ráno (od 6 hod).

· Termín vyšetření odpoledne: 4 litry roztoku vypijte v ranních hodinách v den vyšetření.

· Den vyšetření: Až do vyšetření nejezte, 3 hodiny před vyšetřením byste neměli pít tekutiny. Pokud máte termín vyšetření v ranních hodinách, je lepší si léky, které užíváte pravidelně vzít až po kolonoskopickém vyšetření.

MOVIPREP

Balení přípravku Moviprep obsahuje 4 sáčky s práškem – 2 větší sáčky A a dva menší sáčky B. Každý pár sáčků (A a B) rozpusťte v 1 litru tekutiny a popíjejte během 1 až 2 hodin.

Roztok lze užít dvěma způsoby. Buď se podá 1 litr přípravku večer před výkonem a poté 1 litr přípravku brzy ráno v den vyšetření, nebo se obě dávky podají ještě týž večer před kolonoskopií.

V průběhu každé z obou variant těchto procedur se doporučuje vypít ještě 1 litr čiré tekutiny, abyste předešli pocitu žízně a vzniku dehydratace. Vhodné nápoje jsou voda, ovocný džus (průhledný, bez dužiny) nebo čaj.

Příprava by měla být dokončena nejméně 1 hodinu před vyšetřením. Pokud se Vám i přesto nepodaří dosáhnout dostatečné přípravy (vylučování čiré tekutiny), oznamte to sestře a lékaři před vyšetřením.

PICOPREP

Balení přípravku Picoprep obsahuje 2 sáčky s práškem. Obsah jednoho sáčku rozpusťte v šálku vody (cca 150 ml). Míchejte 2 až 3 minuty až do vzniku bílé, zakalené tekutiny se slabou pomerančovou vůní. Pokud by se roztok při přípravě zahřál, je nutné před vypitím počkat, dokud nevychladne.

Obsah jednoho rozpuštěného sáčku vypijte před 8. hodinou ranní den před vyšetřením (projímavý účinek se dostaví do 6 – 8 hodin). Celý postup (vypití naředěného druhého sáčku) znovu zopakujte o 6 až 8 hodin později, tj. mezi 14. až 16. hodinou. K zamezení dehydratace se doporučuje pít každou hodinu 250 ml vody nebo jiného čirého nápoje a to až do konce působení projímavého účinku přípravku. Pokud se Vám i přesto nepodaří dosáhnout dostatečné přípravy (vylučování čiré tekutiny), oznamte to sestře a lékaři před vyšetřením.


EZICLEN

Balení přípravku Eziclen obsahuje 2 lahve s tekutinou. Před užitím musí být obsah každé lahve smísen s vodou nebo s jiným vhodným nápojem za použití přiložené odměrky. Odměrka by měla být doplněna po rysku, tak aby byl celkový objem přibližně 0,5 litru. K tomu musí následovat vypití dalšího litru vody nebo jiné čiré tekutiny v průběhu následujících 2 hodin, aby se předešlo pocitu žízně a vzniku dehydratace.

Vhodné čiré tekutiny jsou: voda, perlivé a neperlivé nealkoholické nápoje, ovocné šťávy bez dužiny (průhledné, bez červeného nebo fialového zbarvení), čirá polévka nebo zcezená polévka zbavená jakýchkoliv pevných částic.

Celkový objem tekutin potřebný k vyprázdění střev je přibližně 3 litry (tj. 2krát 0,5 litru ředěného přípravku, 2krát 1 litr vhodné tekutiny). Příprava může být provedena 2 způsoby, buď s rozdělením dávky (dvoudenní režim) nebo jako jednodenní příprava. Obecně je z důvodu lepší snášenlivost doporučován dvoudenní režim.

Dvoudenní příprava:

· v podvečer dne před zákrokem (např. 18:00) se obsah jedné lahve přípravka Eziclen nalije do přiložené odměrky a doplní po rysku na objem přibližně 0,5 litru. Poté je nutné vypít v průběhu 2 hodin přibližně 1 litr vhodné tekutiny.

· ráno v den zákroku (10 až 12 hodin po večerní dávce) se postup opakuje: obsah jedné lahve přípravku se nalije do přiložené odměrky a doplní po rysku. Poté je opět nutné vypít v průběhu 2 hodin přibližně 1 litr vhodné tekutiny.

Jednodenní příprava:

· v podvečer před zákrokem (např. 18:00) se užije naředěný obsah jedné lahve přípravku Eziclen. V průběhu následujících 2 hodin je nutné doplnit 1 litr tekutin. Přibližně 2 hodiny od zahájení první dávky (např. 20:00) se postup opakuje: obsah jedné lahve přípravku se nalije do přiložené odměrky a doplní po rysku. Poté je opět nutné vypít v průběhu 2 hodin přibližně 1 litr vhodné tekutiny.

Příjem veškerého naředěného roztoku přípravku Eziclen a další potřebné tekutiny by měl být ukončen nejméně 1 hodinu před vyšetřením. Od začátku přípravy do skončení vyšetření by neměla být přijímána žádná tuhá strava. Pokud se Vám i přesto nepodaří dosáhnout dostatečné přípravy, oznamte to sestře a lékaři před vyšetřením.

Časté otázky:

Proč je nutná příprava střeva před vyšetřením?

Lékař může pečlivě vyšetřit sliznici střeva, jen pokud je čistá. Řádná příprava také snižuje riziko, že lékař přehlédne nějakou abnormalitu. Samotné vyšetření je poté i pro pacienta příjemnější.

Mám onemocnění srdce/ledvin a lékař mi doporučil omezit příjem tekutin.

Příprava střeva před kolonoskopií nezatěžuje srdečně-cévní systém ani ledviny*, přesto se obraťte na svého ošetřujícího lékaře, zda není nutné přípravnou dietu před kolonoskopií upravit.

*Výjimku tvoří případy, kdy pacient trpí srdečním selháváním (NYHA III – IV), případně má velice omezenou funkci ledvin. U těchto skupin pacientů je potřebná příprava na kolonoskopii pod lékařským dohledem.

Mám diabetes a bojím se, že budu mít hypoglykémii.

Možná budete muset upravit dávky svých léků, které užíváte k léčbě cukrovky. Pokud si nejste jisti nebo máte obavy s užíváním svých léků na cukrovku, obraťte se na svého diabetologa. Je lepší si naplánovat vyšetření na dopolední hodiny, abyste mohli pokračovat v užívání Vašich léků co nejdříve.

Den před vyšetřením si měřte glykémii před každým jídlem, před spaním a kdykoli budete pociťovat příznaky vysoké nebo nízké hladiny cukru v krvi.

I ve Vašem případě je nutné jíst bezzbytkovou stravu, aby následně došlo k dostatečnému vyprázdnění střeva. Sledujte obsah sacharidů v potravinách/tekutinách, které konzumujete.

Příklady čirých tekutých potravin na den před vyšetřením:

· S obsahem sacharidů (přesný obsah zkontrolujte na obalu): džusy, nápoje pro sportovce s obsahem sacharidů, vodové nanuky, oslazené želé. Nepijte tekutiny, které obsahují červená barviva.

· Bez obsahu sacharidů: vývary, light nápoje, čaj.

Kde najdu další informace?

Nebojte se zeptat svého lékaře, máte-li obavy nebo další otázky. Pomoci Vám může i www.kolonoskopie.cz

Literatura:

  1. Hep A., Dolina J.: Komplexní příprava vyšetřovaného před kolonoskopickou či irigografickou diagnostikou střeva. Farmakoterapie, 2009, 5 (1): 65-70.
  2. Vítek P.: Příprava na kolonoskopii. www.kolonoskopie.cz
  3. Concord Hospital: Diabetes Medication Instructions for Colonoscopy Preparation and Procedure. http://www.concordhospital.org

 

 

Téma bylo zpracováno bez nároků na úplnost, dle nejlepšího svědomí autora.


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2019. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Intranet
Pošta
Strava
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím