CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Postkoitální antikoncepce

Postkoitální antikoncepce

POSTKOITÁLNÍ ANTIKONCEPCE (POHOTOVOSTNÍ).pdf

Jedná se o druh hormonální antikoncepce, která je určena především jako „první pomoc“ po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání jiné antikoncepční metody (protržený kondom, zapomenutá tableta perorální antikoncepce aj.).

Tato metoda není vhodná k opakovanému užívání a nepřeruší již probíhající těhotenství. Jedná se pouze o nouzové řešení, neměla by se používat častěji než jednou během jednoho menstruačního cyklu. Tableta také nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.

Na trhu v ČR jsou obchodované léčivé přípravky dostupné bez lékařského předpisu:

  • s účinnou látkou levonorgestrel: Postinor-2, Egianti, Escapelle, Navela, Nulsora
  • s účinnou látkou ulipristal acetát: EllaOne


Možné nežádoucí účinky:

Postkoitální antikoncepce může často vyvolat bolesti hlavy, břicha, nevolnost či zvracení, tyto nežádoucí účinky většinou odezní v průběhu dalšího dne.

Zvýšená dávka hormonů v nouzových tabletkách může u některých žen zapříčinit neočekávané krvácení. Toto krvácení není nebezpečné (nejedná se o potrat) a obvykle vymizí do příští periody. Pokud je však krvácení neobvykle silné, nebo ho doprovází příznaky jako silná bolest břicha nebo malátnost, je třeba kontaktovat gynekologa.

Další menstruace:

Po užití postkoitální antikoncepce může docházet ke změnám menstruačního cyklu – změna délky krvácení, zpožďování nebo předčasný nástup menstruace (až o 1 týden). Pokud se Vaše očekávaná menstruace zpozdí o více než 7 dní nebo se v době očekávané menstruace dostaví neobvyklé krvácení, je doporučováno provést si pro jistotu těhotenský test či navštívit gynekologa.

Užívání běžné antikoncepce po užití nouzové antikoncepce:

Po užití nouzové kontracepce je možné dále pokračovat v užívání Vaší hormonální antikoncepce tak, jak jste dosud byla zvyklá. Je však nutné chránit se před otěhotněním lokální bariérovou metodou (např. kondom) až do začátku dalšího menstruačního cyklu.

Ovlivnění s jinými léčivy:

Pokud užíváte barbituráty či jiné přípravky k léčbě epilepsie, přípravky k léčbě HIV infekce, systémová antimykotika (např. flukonazol) nebo rifampicin, cyklosporin A či přípravky s třezalkou tečkovanou, kontaktujte svého lékaře nebo se poraďte se svým lékárníkem, zda je pro Vás vhodnou metodou postkoitální antikoncepce. Účinnost levonorgestrelu mohou snížit také těžké malabsorpční syndromy (např. Crohnova choroba).

KDY JI NEMŮŽETE POUŽÍT

  • pokud máte alergii na levonorgestrel / ulipristal-acetát
  • pokud od předpokládaného početí uplynulo více než 72/120 hodin nebo máte podezření, že jste těhotná (např. menstruace zpožděná o více než 5 dní, v nezvyklé síle, …)
  • pokud máte vážné onemocnění jater, těžké astma, nevysvětlitelné záchvaty migrén
  • pokud jste prodělala v minulosti mimoděložní těhotenství
  • užití nouzové tabletky vícekrát během jednoho menstruačního cyklu není doporučováno
  • přípravky Postinor-2, Egianti, Escapelle, Afternor, Nulsora a EllaOne se nesmí užívat zároveň

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ

  • Pokud již došlo k uhnízdění vajíčka a těhotná už jste (tzn. pokud se tato metoda použije až po uplynutí 72/120 hodin od styku), postkoitální antikoncepce těhotenství nezabrání – nevyvolá potrat.
  • Pokud kojíte:
  • po užití léku EllaOne je doporučeno 7 dní nekojit
  • lék Postinor-2, nebo Escapelle užijte bezprostředně po kojení a poté dodržte pauzu 8 hodin do dalšího kojení dítěte
  • Pokud jste sexuálně aktivní, je dobré vědět, že mnohem větší jistotu před neplánovaným těhotenstvím poskytují metody antikoncepce užívané před a během sexu (např. pilulky, kondom, náplasti, …). Běžné metody antikoncepce mají výrazně méně nepříznivých účinků na Vaše tělo, prezervativ navíc chrání před přenosem pohlavních chorob, perorální antikoncepce upravuje nepravidelnosti menstruačního cyklu, zatímco po vysokých dávkách hormonů v postkoitálních pilulkách často dochází k jeho narušení.
  • Nikdy neužívejte více než doporučené množství tablet, účinnost antikoncepce se tím nezvýší, naopak stoupá pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Postkoitální antikoncepce je vhodná pouze jako nouzové řešení!

Materiál byl zpracován dle nejlepšího svědomí autorů (farmaceuti UL IKEM) a bez nároku na úplnost.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít