CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma

Pohybový režim

Po návratů domů

Návrat domů vnímá každý jinak - někdo se těší, že konečně nebude omezován v pohybu, jiný se bojí, jak to zvládne, a třetí počítá, jak zaúkoluje ostatní členy domácnosti, protože on je po operaci srdce. Jak by vlastně návrat domů měl probíhat ? Především by člověk neměl být přehnaně optimistický ani vystrašený. Úkolem našeho týmu nebylo z Vás operací „vyrobit“ invalidu, ale odstranit omezení daná Vaším onemocněním. Na druhou stranu každý kardiochirurgický zákrok je velkým zásahem do celistvosti organismu, a z toho vyplývají určitá omezení a doporučení.

Cílem operace je zlepšit Vaší životní prognózu, a je-li to možné, i jeho kvalitu. Rekonvalescence po operaci je rozdílná u každého pacienta a je ovlivněna mnoha faktory: věkem, celkovým fyzickým a psychickým stavem, náročností operace, přidruženými onemocněními aj. U většiny nemocných návrat na fyzickou úroveň, na jakou byli zvyklí před operací, trvá 5-8 týdnů. Nesnažte se proto klást si zbytečně vysoké cíle a postupujte opatrně. Budete-li po nějaké činosti unaveni, nebojte se odpočinout si, a za chvíli začít znovu. Z druhé strany, budete-li se bát pohnout, protože máte operované srdíčko, tak se daleko také nedostanete. Platí jednoduchá zásada: řídit se zdravým rozumem a pocity.

Ze začátku není vhodné přijímat mnoho návštěv, i když se na ně těšíte a oni na Vás. Dvě tři denně stačí, a možná i ty Vás unaví. Dosti návštěv zůstane déle, než je zdrávo, byť to myslí dobře. První týdny zkrátka odpočívejte a v klidu rehabilitujte. Každý den byste měli spát alespoň 8 hodin, přes noc. Denní spánek není tak osvěžující a večer pak budete mít potíže s usnutím. Krátké, hodinové zdřímnutí odpoledne samozřejmě neuškodí, zpočátku to možná bude nutnost.Prvních 5-6 týdnů byste neměli řídit vůz, a pokud možno, autem ani příliš nejezdit. Proč?

  • pohyby volantem a při řazení působí střižným mechanismem na hrudní kost, která v důsledku toho může srůstat déle nebo sroste špatně
  • i menší nehoda může způsobit velké potíže, obzvláště dojde-li ke zlomení hrudní kosti nebo zhmoždění srdíčka
  • pokud jste v pracovní neschopnosti, NESMÍTE ŘÍDIT!

Domácí práce, cvičení

Po příjezdu domů budete moci vykonávat běžné práce, jako je mytí a úklid nádobí, vaření apod. Platí ovšem omezení daná sternotomickou ranou - nenosit těžké předměty (více než 5 kg, resp. ne v jedné ruce, např. nákup  rozdělit do dvou tašek, abyste nenamáhali ramena a hrudník jednostranně) nebo děti, nevykonávat pohyby příliš zatěžující hrudník a ramena - sekání trávy, dříví, odstraňování sněhu apod. Kost srůstá 2 měsíce ! Je lepší se po tuto dobu omezit, než se na několik týdnů vracet do nemocnice.

Výborným tréninkem je chůze, působí velice dobře na krevní oběh. Zpočátku volte kratší vycházky po rovnějším terénu několikrát denně. Jak se Vám bude zlepšovat kondice, můžete postupně přidávat na tempu nebo úseky do kopce, zprvu mírnějšího. Je-li zrovna venku mráz, můžete cvičit na schodišti - ale pozor, chůze do schodů je daleko více namáhavá! Unavíte-li se, zastavte se, klidně si sedněte, bude-li to možné, a odpočiňte si.

První týden či dva budete možná ještě trochu cítit bolesti v ráně na hrudníku, kvůli které kulatíte záda, která by Vás za chvíli začala zlobit také. Je proto nutno dbát na správné držení těla. Snažte se každý den cvičit - uvolnit klouby opakováním přirozených pohybů, pomalu protáhnout svaly, a jste-li již v přiměřené kondici, pak můžete zařadit cvičení s menší či větší zátěží k posílení svalstva (nemáme na mysli návštěvu fitness center), zejména břišního. Stačí 15-20 min. denně, důležitá není tolik intenzita jako pravidelnost. Cvičení by Vám mělo zlepšit fyzickou a poté i psychickou kondici, protože postupně budete i v běžném životě zvládat větší zátěž. Při trénování je správný a pravidelný rytmus dýchání, při zátěži výdech, při uvolnění nádech. Pohyby se snažte dělat plynule a uvolněně, ne křečovitě.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít