CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • PÁTÁ ČESKO-IZRAELSKÁ PÁROVÁ VÝMĚNA LEDVIN OD ŽIJÍCÍCH DÁRCŮ

PÁTÁ ČESKO-IZRAELSKÁ PÁROVÁ VÝMĚNA LEDVIN OD ŽIJÍCÍCH DÁRCŮ

(Praha, 9. 5. 2024) IKEM provedl další mezinárodní párovou výměnu ledvin od žijících dárců. Byla to už pátá se státem Izrael. Dvě ledviny putovaly z Česka a dvě přiletěly z Izraele. Navíc se v Česku do výměny zapojil ještě jeden pár, a tak během jednoho dne proběhla výměna mezi šesti lidmi. Vše se uskutečnilo na pozadí stále trvajícího izraelsko-palestinskému válečného konfliktu na Sinajském poloostrově.

Celkem sedm ledvin. Tolik už si mezi sebou vyměnilo Česko a Izrael v rámci dlouhodobé spolupráce v programu párových transplantací ledvin od žijících dárců. Již pátou logisticky náročnou akci odstartovali lékaři na Sinajském poloostrově v brzkých ranních hodinách a odebrali ledviny od dvou dárců. S těmi vyrazili na letiště a v ten moment začali lékaři odebírat další dvě ledviny lékaři v pražském IKEM. “Kolegové v Izraeli začali operovat už ve 4 hodiny ráno. V IKEM začala operace, až když seděla izraelská koordinátorka s odebranými orgány v letadle směr Praha,” popisuje po cestě sanitkou na letiště prof. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

Tato párová výměna pomohla jak českým, tak i izraelským pacientům, kteří dlouhodobě nemohli najít vhodného dárce. “V IKEM jsme operovali tři dárce a tři příjemce. Z toho jsme dvě ledviny poslali do Izraele a my jsme naopak dostali další dvě ledviny z Izraele. Navíc proběhla i další párová česká výměna,” dodává prof. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D.

Historicky první mezistátní párová výměna mezi Českem a Izraelem proběhla už v roce 2019. Výměna ledvin od žijících dárců ze zemí mimo Evropskou unii je velmi složitá nejen logisticky, ale i časově. Organizace trvá obvykle několik měsíců. Podílejí se na ní desítky lidí v IKEM i v transplantačních centrech v Izraeli. V daný den je totiž potřeba, aby vše klaplo do posledního detailu. Sladit se musí odběr orgánů od dárců, převoz ledvin a jejich následná výměna a zároveň i příprava příjemcům.

Ledviny jsou nejvíce transplantovaným orgánem vůbec. Celkem jich bylo za minulý rok transplantováno v České republice 488, z toho 276 v IKEM. Našim lékařům se daří i v tomto roce. “Do konce března se v IKEM transplantovalo již 66 ledvin. Nejvíce ledvin pochází od zemřelých dárců, u žijících dárců nejčastěji darují ledviny rodiče dětem, sourozenci a manželé. Žijící dárce musí být zdravý a je vždy velice podrobně lékařsky vyšetřen, aby se zcela minimalizovala možná rizika. popisuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra IKEM.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít