CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Osteoporóza - prevence a léčba

Osteoporóza - prevence a léčba

OSTEOPORÓZA.pdf

Co je osteoporóza?

Osteoporóza neboli řídnutí kostí, je chronické, postupující onemocnění kostry. Je charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kosti s následným zvýšením jejich křehkosti a zvýšeným rizikem zlomenin. Vytváří se stav nerovnováhy mezi novotvorbou kostní hmoty a jejím úbytkem, což má za následek vznik zlomenin bez předchozího úrazu nebo po malém úrazu. Tento stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku, vitaminu D, pohlavních hormonů a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.

Charakteristickým rysem osteoporózy je její pomalý a často bezpříznakový vývoj. Toto onemocnění je někdy dlouhou dobu bezbolestné nebo se může projevovat jen pobolíváním v zádech. Nezřídka se na něj přijde až s první zlomeninou. Nejčastěji dochází ke zlomenině hrudních a bederních obratlů.

Komu nejvíce hrozí osteoporóza?

Vyšší riziko osteoporózy mají ženy po menopauze, kdy dochází ke snížení produkce ženských pohlavních hormonů (estrogenů a progesteronu). 40 – 50 % žen ve věku nad 50 let utrpí během svého života zlomeninu v důsledku osteoporózy.

Osteoporózou jsou dále ohroženy osoby s nízkou tělesnou hmotností, s malou fyzickou zátěží, kuřáci, konzumenti nadměrného množství alkoholu, lidé s rodinným výskytem osteoporózy, pacienti užívající pravidelně některé léky (např. glukokortikoidy) či lidé trpící některými chronickými onemocněními.

Jaké jsou zásady v prevenci osteoporózy?

· Pravidelný tělesný pohyb; více viz Pohyb a osteoporóza

· Přijímat vyváženou stravu s dostatkem vápníku, vitaminu D, fosforu, hořčíku, vitaminu K, stopových prvků, bohatou na obsah zeleniny a ovoce

· Zajistit dostatečný příjem potravy, vyhnout se drastickým jednostranným dietám

· Omezit nadměrný přísun alkoholických nápojů

· Nekouřit

· Omezit příjem soli v potravě

Vápník (kalcium)

Proč je vápník důležitý?

Vápník v lidském těle plní důležité funkce, odpovídá za tvrdost a pevnost lidských kostí, má podíl na správné funkci nervové a svalové soustavy, na činnosti srdce a srážlivosti krve. Největší tělesná zásoba vápníku (asi 99 %) je v kostech a zubech, zbytek vápníku je rozpuštěn v tělních tekutinách.

Jaká je role vápníku v rozvoji osteoporózy?

S přibývajícím věkem se schopnost vstřebávat vápník zhoršuje. Dochází k poklesu hladiny vápníku v krvi, což stimuluje příštítná tělíska k produkci parathormonu. Tento hormon má za následek zvýšené odbourávání vápníku z kostí (osteoresorbce). Kost se stává křehčí a náchylnější ke zlomeninám, vzniká osteoporóza.

Vápník je důležitý v prevenci rozvoje osteoporózy a zároveň je i základním lékem ve všech léčebných režimech osteoporózy. Pokud nelze dosáhnout požadované hladiny vápníku stravou nebo při intoleranci mléčných výrobků je nutné jeho doplnění formou léčivých přípravků či doplňků stravy. Dávkování vápníku je individuální podle složení jídelníčku. Kvůli lepší vstřebatelnosti by jednotlivá dávka podaná v lékové formě neměla přesáhnout 500 mg. Vápník je lepší podávat navečer, protože se tak sníží noční zvýšená hladina parathormonu a tím se příznivě ovlivní odbourávání vápníku z kostí.

Obsah vápníku v potravinách:

Potravina
Obvyklá porce
Obsah vápníku   v porci (mg)
Vejce - žloutek (1ks = 20g)
1 ks
28
Sýr Ementál
30 g/2 plátky
266
Sýr Eidam 30% tuku v sušině
30 g/2 plátky
207
Sýr Niva
40 g
254
Tvaroh měkký tučný
100 g
366
Jogurt bílý
150 g
270
Čokoláda bílá
100 g
187
Fíky sušené
100 g
193
Květák
120 g
246
Mandle - jádra
26 g/12 mandlí
62,4
Sýr Lučina
15 g/1 lžička
43
Sýr žervé
15 g/1 lžička
48
Sardinky v oleji
100g
354
Sýr Hermelín
40 g
63
Kefír
225/1 sklenice
270
Kapusta
120 g
138
Mléko polotučné - 2 % tuku
210 g/1 sklenice
235
Brokolice
120 g
126
Tvaroh měkký netučný
100 g
101


Potravina
Obvyklá porce
Obsah vápníku   v porci (mg)
Špenát
100 g
81
Pór
100 g
80
Kukuřičné lupínky
100 g
68
Vejce (100g = 2 ks)
100 g/2 ks
60
Ovesné vločky
100 g
56
Zelí bíle
100 g
46


Doporučený příjem vápníku: děti: 210-800 mg/den, dospívající: 1300-1500 mg/den, dospělí do 50 let: 800-1000 mg/den, dospělí nad 50 let: 1200-1500 mg/den, těhotné a kojící ženy: 1200 mg/den.

Vitamin D

K čemu je dobrý vitamin D?

Vitamin D je důležitý pro vstřebání vápníku z potravy, příp. léčivých přípravků nebo doplňků stravy. Dále je velmi důležitý pro svaly a svalovou koordinaci, tím navíc snižuje riziko pádů a zlomeniny kostí. Nedostatek vitaminu D v dětství se projevuje jako křivice, v dospělosti osteomalacií, tzv. měknutím kostí. Nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.

Kde získám vitamin D?

Vitamin D se tvoří v kůži po vystavení pokožky slunci (ultrafialovému B záření). K zajištění dostatku vitaminu D obvykle stačí na 10-15 minut denně vystavit svůj obličej a paže slunci (mimo dobu, kdy je sluneční záření nejintenzivnější mezi 10 – 15 h). Vitamin D můžeme získat i potravou. Potrava s obsahem vitaminu D nabývá na významu v zimě, kdy se nevystavujeme slunci. Lidé starší 60-ti let a ti se zvýšeným rizikem osteoporózy, by měli, zvláště v zimním období, užívat přípravky s obsahem vitaminu D, protože trpí velmi často jeho nedostatkem.

Obsah vitaminu D v potravinách:

Potravina 100g 
Vitamin D (IU)

Ryby a plody moře

Losos
480
Makrela
120
Pstruh mořský
440
Sardinka
400
Sardinky v oleji
200
Sardinky v tomatu
320
Sleď nakládaný
640
Sleď
920
Sumec
20
Šproty
520
Štika
40
Treska
40
Tuňák
240
Tuňák v oleji
120
Úhoř
1600
Uzený losos
200

Mléko a mléčné výrobky

Ementál 45%
120
Gouda
40
Hermelín
12
Jogurt bílý 3,5%
2,4
Máslo
40
Mléko plnotučné
0,8
Parmezán
24
Šlehačka
40
Tvaroh tučný
8

Pozn. Doporučený denní příjem vitamínu D je 400 IU do 50 let věku a 800 IU nad 50 let věku.

Pohyb a osteoporóza

Proč je dobré cvičit v prevenci nebo léčbě osteoporózy?

Cvičení pomáhá udržovat kostní hmotu. V mládí navyšuje množství kostní hmoty, v dospělosti zpomaluje její ztrátu a udržuje kosti zdravé. Pohybová aktivita navíc snižuje riziko pádů tím, že posiluje svaly a zlepšuje koordinaci. Pohyb prospívá Vašim kostem nezávisle na věku.

Jaké cvičení je prospěšné?

Nejlepší cvičení je s vlastní vahou, při kterém se zatěžují kosti. Je to chůze, jogging, tenis, volejbal, aerobic, tai-chi, tancování a další podobné sporty ve „vzpřímené“ poloze. Sporty jako plavání nebo jízda na kole prospívají našim svalům a srdci, nedochází však při nich k potřebnému zatěžování kostí.

Jak často bych měl/a týdně cvičit?

Objem cvičení samozřejmě záleží na Vašem věku a zdravotním stavu. Pokud nejste zvyklí cvičit, je třeba začít pozvolna a postupně navyšovat dobu věnovanou pohybové aktivitě až na 30-40 minut 3-4x týdně, pokud Vám to Váš zdravotní stav dovolí. Přičemž cvičení by mělo zahrnovat jak cvičení ve „vzpřímené“ poloze (zatěžující kosti), tak i cvičení zvyšující svalovou sílu, hmotu a koordinaci.

Mohu dělat všechny pohybové aktivity, když nejsem úplně zdravý/zdravá?

V případě jakéhokoliv onemocnění byste měli konzultovat vhodnou pohybovou aktivitu se svým ošetřujícím lékařem.

Další informace najdete:

· www.osteoporoza.cz

· www.iofbonehealth.org

· Diety při onemocnění osteoporózou, prof. MUDr. J. J. Štěpán, DrSc., T. Starnovská a kol., vydavatelství MAC spol. s r.o.

· Osteoporóza – dieta bohatá vápníkem, MUDr. P. Kohout, J. Pavlíčková, Nakladatelství Pavla Momčilová

· Odvápnění kostí čili osteoporóza. Dieta bohatá vápníkem, P. Řehořková, Monika Špičková, Miroslava Špičková, Forsapi s. r.o.

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2020. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít

Tyto internetové stránky používají soubory cookie Více informací zde.

Souhlasím