CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Nový program párových výměn ledvin od žijících dárců - IKEM podepsal spolupráci se Státem Izrael.

Nový program párových výměn ledvin od žijících dárců - IKEM podepsal spolupráci se Státem Izrael.

Nový program párových výměn ledvin od žijících dárců - IKEM podepsal spolupráci se Státem Izrael

Institut klinické a experimentální medicíny spojil síly s Národním transplantačním centrem Státu Izrael. Slavnostním podpisem memoranda tak odstartoval Mezinárodní přeshraniční program párových výměn ledvin mezi dvěma státy vzdálenými přes 2600 kilometrů.

Potenciální dárce a příjemce z obou zemí bude dávat dohromady počítačový program v Praze. „Každá  další mezinárodní párová výměna ledvin od žijících dárců je pro tým našeho  Transplantcentra nová. Vždy se totiž jedná o specifický proces a  v tomto případě, kdy jsou spolupracující centra velmi vzdálená, bude příprava  obzvláště náročná, zejména co se logistiky týče,“ říká Ing. Michal Stiborek, MBA, ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny, který memorandum za českou stranu podepsal. Za izraelskou stranu převzal memorandum velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron: „Jsem nadšen, že díky  spolupráci mezi předními transplantačními centry v České republice a Izraeli  můžeme nabídnout naději a nové možnosti léčby těm pacientům, kteří by jinak jen  velice složitě hledali vhodné dárce.”

Českým pacientům se tak otevírá další možnost, která nabídne rozšíření programu žijících dárců orgánů, konkrétně ledvin. „Úplně na začátku všeho jsou rodinní příslušníci,  kteří se rozhodli věnovat svému blízkému nemocnému ledvinu. Bohužel však s nimi  nebyli kompatibilní, tedy shodní zejména v krevní skupině, a proto vznikl  program párových výměn,“ prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM. První potenciální párování proběhne v druhé polovině letošního roku a IKEM si od něho slibuje nalezení prvních dvojic, které by se k mezistátní výměně hodily. „V Česku máme všechny dvojice, kteří  se chtějí jakékoli, ať už české nebo mezistátní, účastnit, řádně vyšetřené.  Jsou zařazení do programu a jejich data jsou v softwaru, kam dodá data o  svých pacientech také izraelská strana. Až se tak stane, počítač pak podle  specifických markerů potenciální příjemce a dárce spáruje. Pak začne druhá fáze  – příprava samotné mezistátní transplantace,“ podotýká doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., přednosta Kliniky transplantační chirurgie, který v Izraeli spolupráci domlouval.

IKEM už také od roku 2016 provádí mezistátní párovou výměnu ledvin od žijících dárců s Rakouskem.


Nový program párových výměn ledvin

IMG_8462.jpg IMG_8453.jpg IMG_8465.jpg IMG_8472.jpg IMG_8483.jpg

© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít