CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Nezhoubné zvětšení prostaty - benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Nezhoubné zvětšení prostaty - benigní hyperplazie prostaty (BHP)

BENIGNÍ HYPERPLAZIE PROSTATY.pdf

Informace pro pacienty

Prostata neboli předstojná žláza je mužský pohlavní orgán uložený pod močovým měchýřem. Je zodpovědná za produkci 15 – 30 % objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Pod vlivem mužských pohlavních orgánů se prostata s věkem postupně zvětšuje.  Potíže s prostatou trápí přibližně 40 % mužů po padesátém roce života, intenzita stoupá s každou další dekádou života, přičemž u mužů starších 70 let jsou změny ve tkáni prostaty (BHP) prokazatelné prakticky ve 100 % případů.

Jaké jsou příznaky BHP?

První příznaky zvětšené prostaty, které na sobě můžete pozorovat, bývají obtíže při močení. Rozlišujeme dva typy příznaků: obstrukční (vyprazdňovací) a iritační (jímací). Obstrukční potíže vznikají v důsledku útlaku močové trubice zvětšenou prostatou. Iritační příznaky jsou způsobeny drážděním močového měchýře zvětšenou prostatou.

Obstrukční příznaky BHP zahrnují:

  • slabý proud moči až močení po kapkách
  • opožděný začátek močení
  • pozvolné domočování až dokapávání moči
  • přerušované močení (zástava a opětovné rozmočení)
  • opakované močení po krátké době, neúplné vyprázdnění

Iritační příznaky BHP zahrnují:

  • časté a naléhavé nucení na močení, močení v noci
  • náhle vzniklé nutkání na močení, močení je možné oddálit jen s velkými obtížemi (někdy nechtěný únik moči)
  • bolestivost v podbřišku

V některých případech se BHP může projevovat i bolestivým močením, přítomností krve v moči či zástavou močení. V pozdním stádiu pak může docházet k trvalému odkapávání moči z přeplněného močového měchýře.

Souvisí BHP s rakovinou prostaty?

Muži s diagnózou BHP nemají vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty ve srovnání s muži s nezvětšenou prostatou. Příznaky rakoviny prostaty se však velmi podobají příznakům BHP, proto je velmi důležité vyhledat lékaře, když se příznaky objeví a docházet pravidelně na preventivní prohlídku, aby se případné změny ve tkáni prostaty odhalily včas.

Jaké jsou možnosti léčby BHP?

  • Úprava životního stylu

Pokud jsou Vaše potíže mírné nebo Vás výrazně neobtěžují, lékař pravděpodobně doporučí sledování, docházení na pravidelné prohlídky, úpravu životního stylu a pitného režimu. Vhodné je omezit pití kávy, čaje, alkoholu a příjem většího množství tekutin na noc. Z potravin je dobré vyhnout se kořeněným jídlům, červenému masu, citrusovým plodům a pokrmům s vysokým obsahem nasycených tuků. Naopak je dobré navýšit příjem zeleniny a bílkovin. Při obtížích s močením lze vyzkoušet močení při tekoucí vodě. Pozitivní vliv mají také tzv. Kegelovy cviky na posílení pánevního dna.

  • Rostlinné přípravky

Používání rostlinných přípravků může mírně zlepšovat příznaky BHP a často jsou doporučovány jako podpůrná terapie. K dispozici je řada přípravků s obsahem slivoně africké (Pygeum africanum) či trpasličí palmy (Serrenoa repens). Tyto přípravky je nutno užívat dlouhodobě, jejich efekt se projevuje přibližně po 4–6 týdnech. V případě výskytu častých infekcí močových cest lze doplňkově užívat také přípravky s obsahem lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus), brusinky velkoplodé (Vaccinum macrocarpon) či d-manózy. Přípravky s obsahem rostlinných látek bývají obvykle velmi dobře snášeny, pokud však současně trpíte dalším onemocněním, je vhodné se před jejich užíváním poradit s Vaším ošetřujícím lékařem, případně lékárníkem.

  • Léčiva

U pokročilejších forem BHP Vám lékař předepíše léky na zmírnění průběhu onemocnění. Tyto léky buď působí přímo na zvětšenou svalovinu prostaty (tzv. alfa-blokátory, např. tamsulosin obsažený v léčivých přípravcích Omnic-Tocas, Tamsulosin HCL Sandoz, Tamsulosin HCL Mylan atd.) nebo cílí na pohlavní hormony – testosteron (blokátory 5–alfa reduktázy, např. finasterid obsažený v léčivých přípravcích Finpros, Finard, Penester atd.).

Pacientům, u kterých nedojde ke zmírnění potíží po užívání léků, nebo u kterých zvětšená prostata působí dyskomfort a komplikace, lékař doporučí chirurgické řešení: transuretrální resekci prostaty, nebo otevřenou prostatektomie (vyjmutí prostaty).

Kdy navštívit lékaře?

Návštěva lékaře je doporučena dle bodového skóre po vyhodnocení mezinárodního testu prostatických příznaků (I-PSS na následující straně).

  • < 8: Zřejmě není nutná okamžitá návštěva lékaře, pokud však potíže přetrvávají, či se zhoršují, je lepší návštěvu neodkládat.
  • 8–19 Navštivte lékaře, aby vyloučil závažné onemocnění, popřípadě předepsal léčbu a Vaše potíže se nezhoršovaly.
  • > 20: Navštivte lékaře v nejkratší možné době. Výsledky testu naznačují závažné potíže s prostatou.

Na závěr

Lékař jako jediný může stanovit diagnózu a vyloučit vážnější onemocnění, která ve svých počátcích nemusí vykazovat žádné specifické příznaky. Preventivní vyšetření u praktického lékaře nebo urologa je jediným účinným prostředkem pro předcházení vážných onemocnění, včetně rakoviny prostaty. Návštěvu lékaře neodkládejte, pokud objevíte krev v moči, pokud budete mít silné bolesti v podbřišku, či pokud přestanete úplně močit. Informujte se u svého lékaře o výhodách a rizicích včasné  detekce. Pokud je Vám více než 50 let, nebo více než 40 let a ve vaší rodině se vyskytla rakovina prostaty, docházejte na preventivní prohlídky v intervalech doporučených Vaším lékařem, obvykle každé 1 - 2 roky.

Literatura:

Téma bylo zpracováno bez nároků na úplnost, dle nejlepšího svědomí  autora.

Mezinárodní skóre prostatických symptomů (I-PSS)

Následující dotazník pomůže Vám i Vašemu lékaři zhodnotit Váš zdravotní stav s ohledem na onemocnění prostaty. Vyplňte jej, prosím, co nejpřesněji k doporučení dalšího postupu. (V tabulce zaškrtněte příslušné políčko.)

Jméno pacienta:


Věk:

Vůbec neAsi v 1/5 případůV méně než 1/2 případůAsi v 1/2 případůVe více než 1/2 případůTéměř vždySKÓRE:
Neúplné vyprázdnění:
Jak často jste během
posledního měsíce měl po vymočení pocit
nevyprázdněného močového
měchýře?
012345
Frekvence:
Jak často jste během
posledního měsíce musel znovu močit dříve než za 2 hodiny po předchozím vymočení?
012345
Přerušované močení:
Jak často jste během
posledního měsíce pozoroval, že se močení několikrát
přerušilo a znovu začalo?
012345
Naléhavost:
Jak často jste během
posledního měsíce jen
s potížemi močení oddálil?
012345
Oslabení proudu    moče:
Jak často jste během
posledního měsíce měl slabý proud moči?
012345
Tlačení na močení:
Jak často jste během
posledního měsíce musel tlačit, abyste začal močit?
012345
Noční močení:
Jak často jste během
posledního měsíce musel v noci
kvůli močení vstávat?
(Průměrně za noc)
Nikdy1x2x3x4x5x a více
Celkové skóre:


Hodnocení kvality  života vzhledem k mikčním obtížím

Kvalita života:
Jak byste se cítil, kdybyste měl mít v budoucnu stejné obtíže s močením
jako nyní?
Výborně
0
Dobře
1
Převážně dobře
2
Střídavě
3
Převážně špatně
4
Špatně
5
Nesnesitelně
6
Index kvality života:








© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít