CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Moje rodina/ Arytmie srdce může být banalita, ale lze na ni i zemřít

Moje rodina/ Arytmie srdce může být banalita, ale lze na ni i zemřít

Proto, aby srdce mohlo pumpovat okysličenou krev tisíci kilometry tepen, žil a vlásečnic, musí se za den stáhnout více než stotisíckrát. Pokud je tento rytmus nepravidelný, může výkon srdce narušit. Stává se to nezřídka, arytmie totiž patří mezi nejčastější onemocnění, s nímž se kardiologové setkávají.

V případě srdeční arytmie může jít pouze o prchavou záležitost, kdy se jedná třeba jen o jeden vynechaný úder, často to jsou naprosto nezávažné poruchy, které si člověk vůbec neuvědomuje a které lze zachytit pouze dlouhodobým monitorováním elektrokardiogramu (EKG). Kromě toho ale existuje řada poruch srdečního rytmu, které mohou působit nemocnému hodně obtíží. Zatímco u jinak zdravých lidí nepředstavují tyto arytmie, až na výjimky, bezprostřední ohrožení života, u nemocných s postižením srdce, například po infarktu myokardu, mohou být některé arytmie životu nebezpečné.

"Arytmií srdce trpím už asi dva roky," říká třiadvacetiletá Míša. "Srdce mi tluče rychle i pokud jsem v klidu. Stačí ale, když jdu po schodech nebo rychleji po ulici a už mi srdce strašně buší, a to nemluvím o plavání či jízdě na kole. Dávali mi i holter, který snímá srdce čtyřiadvacet hodin, a za tu dobu jsem údajně měla třikrát srdeční záchvat. Musím proto pravidelně brát prášky na útlum srdeční činnosti, jinak prý mi hrozí velké riziko infarktu."

Podle přednosty kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Josefa Kautznera se arytmie projevuje bušením srdce nebo silnými údery, chvěním v hrudi nebo v krku, únavou, pocity na omdlení, dušností, bolestí na hrudi, záchvatem mdloby. Často jsou příznaky skryty a vyšetřující lékař může arytmii objevit při běžném interním vyšetření. "Neexistuje přímý vztah mezi závažností arytmie a jejím vnímáním," říká lékař. "Naprosto bezvýznamná porucha rytmu, která nemocného nijak neohrožuje na životě, může být subjektivně vnímána velmi nepříjemně a znemožňovat nemocnému běžný život, zatímco mnohem závažnější arytmie nemusí být prakticky vnímány." Proto je vždy při poruchách srdečního rytmu třeba podstoupit odborné vyšetření…

Plné znění článku: Moje rodina 6. 2. 2010, autor: Z. Líkařová


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít