CZ
Vypnout grafiku Tisk stránky
  • Změnit
    velikost písma
  • Úvod
  • Mladá fronta DNES/ Krabička, která léčí srdce, slaví 50 let

Mladá fronta DNES/ Krabička, která léčí srdce, slaví 50 let

Autor: M. Hettnerová

OPERUJÍ V NOVÉM

IKEM má nový sál

Krč - Je to jen malá krabička, která se vejde do dlaně. Lidem s nemocným srdcem však zachraňuje životy. Řeč je o kardiostimulátoru (na spodním snímku), který používají lékaři pro léčbu poruch rytmu srdce. Ve svém těle jej nosí více než dva miliony lidí na celém světě.

U příležitosti 50. výročí první implantace kardiostimulátoru na světě otevřeli lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny nový implantační sál (snímek nahoře), který bude sloužit k zavádění právě těchto přístrojů. "Sál je vybaven nejmodernějším rentgenovým přístrojem a dalším zařízením. Jeho přestavba a vybavení stálo zhruba 13,5 milionu korun," popsal včera přednosta Kliniky kardiologie IKEM Josef Kautzner. Mimo to je sál vybaven i stropní kamerou, která umožní přenášet operaci v přímém přenosu do přednáškového sálu.

Institut klinické a experimentální medicíny totiž často pořádá různé vzdělávací akce týkající se zavádění kardiostimulátorů. "V IKEMu ročně provádíme zhruba šest set až sedm set těchto operací. Předpokládám, že s novým sálem jich dokážeme ještě víc," říká přednosta Kliniky kardiologie IKEM Josef Kautzner.

Přístroj prodlouží život

"První člověk na světě, kterému lékaři voperovali první kardiostimulátor, byl Švéd Arne Larsson," popisuje vedoucí arytmologie Kliniky kardiologie IKEM Jan Bytešník. Přístroj, který mu měl pomocí elektrických výbojů upravit činnost srdce, měl průměr hokejového puku a vážil přes dva kilogramy. Pro srovnání: dnešní kardiostimulátory jsou malé ploché krabičky velké asi tři centimetry a váží zhruba 30 gramů. Z přístroje vedou elektrody, které lékaři protáhnou žílami až do srdce pacienta a samotný přístroj mu všijí pod kůži. Kardiostimulátory umí mimo jiné reagovat například na aktivitu člověka a přizpůsobit frekvenci srdečního tepu fyzické námaze. "Švédovi Arne Larssonovi prodloužil kardiostimulátor život o více než čtyřicet let. Za tu dobu měl v těle celkem 26 různých kardiostimulátorů," dodává Bytešník. Důvodem byla nízká životnost prvních kardiostimulátorů. Dnes tyto přístroje vydrží pět až 26 let. Na různé typy srdečních vad používají lékaři i různé typy těchto přístrojů.


© Institut klinické a experimentální medicíny 2015 - 2024. Všechna práva vyhrazena.

Created by ARSY line

Pro zaměstnance

Portál
Pošta
Intranet
PACS


Zlatokop
Vema
MIS
Varování

Zavřít